Kayseri – Göksun Yolu

Kayseri – Göksun Yolu

Kayseri – Göksun Yolu

Gaziantep yolu

Hava Alanı Kavşağı

Kahramanmaraş’ın yıllardır kronik sorunlarından biri olan Kahramanmaraş – Kayseri yolu, Kahramanmaraş – Göksun arası çok önemli yol projesi olup hummalı bir çalışma var.

Göksun Kayseri arası eh tamamlandı gibi.

Göksun Kahramanmaraş arası ise yıllardır devam eden bir proje olup, galiba bu defa yapılacak gibi duruyor. Çünkü yüzlerce iş makinasının çalıştığına şahit oldum.

Geçtiğimiz hafta Kayseri’ye gidip geldik.

Tekir, Tanır, Suçatı, Kültür bölgesindeki tünellerde hummalı bir çalışma var, galiba sonunda bitirmeyi kafaya koymuşlar bitecek gibi duruyor.

Ulaşım çok önemli, gidip gelemediğin yer senin değil.

Bir yere ulaşabiliyorsan orası senindir.

Kahramanmaraş Göksun yolu çok önemli.

Tekir ve Göksun Kahramanmaraş’ın yaylası ama yol sebebi ile gidip gelemiyoruz.

Tünellerin hizmete sunulması ile Göksun değeri bir kat daha artacaktır.

Tabi Kahramanmaraş- Çağlayancerit üzerinden Gölbaşı yolu

Kahramanmaraş kısık üzerinden Ekinözü – Elbistan yolu

Yapıldığı zaman Karayollarında sorunumuz büyük ölçüde bitmiş olacaktır.

Diğer yandan: Kaç yılda biter bilemiyorum ama Kahramanmaraş havaalanı ilave tesisleri bittiği zaman günlük uçak sayısını şöyle bir 10’a çıkarabilirsek Kahramanmaraş hava ve karayolu sorunun çözmüş olacaktır.

Havaalanı dediğimiz zaman: önce petrolün kalması, Kahramanmaraş Gaziantep yolunun havaalanın olduğu yerden yer altına alınması gerekiyor ki uçaklarımız rahat ve risksiz inip kalka bilsin.

Havaalanı terminal binası, dış hatlar, iç hatlar tabi ki önemli ama, petrolü kaldırarak Kahramanmaraş Gaziantep yolunun yer altına alınması çok daha önemli olduğunu söyleyen uzmanlar var.

Gaziantep yolunun yer altına alınması ile Kahramanmaraş şehir merkezinden Gaziantep yönü ve havaalanına giden araçların Mado önünde, sağa dönerek, havaalanı yoluna çıkmaları, Gaziantep yönünden gelenlerinde ışıklardan sola giriş vererek, Karacasu yoluna inerek hava alanına ulaşımının sağlanması gerektiğini yönünde bir proje çalışması yapıldığını ancak işi Kahramanmaraş Büyükşehir mi yapacak yoksa Karayollarımı yapacak burasının belli olmadığını ifade ediyorlar.

Gaziantep yolunun yer altına alınması – karşı taraftan ise Tren raylarını geçerek sulama kanalına kadar pistin uzatılması ile Kahramanmaraş havaalanın şehre en az 100 yıl hizmet edecek konuma geleceğini ifade ediyorlar.

Başbakan Yardımcımız Sayın Veysi Kaynak, bu konuya bir el atarak, havaalanı problemini kökten çözmelidir.

Mado Sarayında düzenlediği basın toplantısında Sayın Kaynak: “Gerekli talimatları verdim, Petrol konusu çözülecek” dedi.

35 yıldan beri istimlak edemediğimiz petrol inşallah bu defa istimlak edilirde bu sıkıntı da biter diye ümit ediyorum.

İşin özüne inmek gerekirse sadece petrolü kamulaştırmak yıkmak yetmiyor, Karayolunu da yer altına almak gerekiyor. Ancak, bundan önce yolun üzerinde bulunan kavşağın Mado’nun önüne kaydırarak oradaki trafik ışıklarının kaldırmak gerekiyor.

Bunun için ödenek veya bir yatırıma gerek yok Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Erkoç, bir emirle, hava alanındaki kavşağı 50 metre Gaziantep yönüne Mado’nun önüne kaydırması ile sorun büyük ölçüde geçici olarak çözülmüş olacaktır.

Buda zor bir şey değil, öyle büyük yatırım isteyen bir işte değil iki gün içinde emekle yapılacak bir iş, trafik ışıkları sökülerek Moda’nun önüne alınması ile geçici de olsa sorun büyük ölçüde çözülecektir.

Bundan sonra da Gaziantep yolunu yer altına alınması projesi ve çalışması başlasın, bu zaman alan bir iş ama kavşağı mado önüne almak bir günlük bir iş.

Bizden söylemesi..

İyi günler…

Bu yazı için bir yorum yazın

“Kayseri – Göksun Yolu” için bir cevap

  1. ali karap dedi ki:

    SEN SÖYLEYİP sen dinliyon adam düğününün derdinde.. artı EKSİ çarşamba günleri CANLI canlı konuşuyorlar dinleyeni getir !

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co