Kaynarca Kaymakamı Kemal Şahin !

Kaynarca Kaymakamı Kemal Şahin !

Kaynarca Kaymakamı Kemal Şahin !

Tatil gibisi yok !

Tatil de Kuzuluk kaplıcalarında olunca insanın aklı başına geliyor !..

Geçen yıl bizleri ziyarette gelen sevgili hısımım Kaynarca Kaymakamı Kemal Şahin ziyaret etmek üzere , bu defa biz Kaynarca’ya gitmeye karar verdim..

Kuzulukta kafamı dinleme imkanı bulunca, Kahramanmaraş’a dönerken Ankara Çubuk Kaymakamı Cemal Şahin, bugün ise  Sakarya Kaynarca Kaymakamı Kemal Şahin ve sevgili hısımlarımı ziyaret etmeye niyetlendim..

Yakından başlayalım dedim ve Sakarya ili Akyazı ilçesi İhlas Kuzuluk Kaplıcalarından sevgili Mehmet Taştan ağabeyimiz, Yunus Arvas ağabeyle birlikte yola düştük..

Mehmet Taştan ağabeyin bacanağının babasının Arifiye deki cenazesine katılır kabristan ziyaretinden sonra Kaynarca ‘ya doğru yol aldık..

İlçeye gelişimizde : Kaymakamımız Kemal Şahin, Kaynarca Belediye Başkanı Zeynur Özel, Belediye Başkan Yardımcısı Müdürler ve dostlar bizleri karşıladı..Kaynarca da güzel bir gün geçirdik.. bilgi sahibi olduk, genel kültürümüzü artırdık..

Kaymakamımızın çayını içerken sohbetimizde : Kaynarca İlçesi Kocaeli Yarımadasının Doğu Uzantısında, Sakarya Vadisi ile Karadeniz arasında yer almaktadır. Bu bölgenin tarihi Bitinya Krallığı ile başlar. (M.Ö.304-307) sonrası ise Pantos, Roma ve Bizans egemenliğine geçmiştir.

Kaymakam Kemal Şahin anlatıyor:
1299 yılında Söğüt dolaylarında Osmanlı beyliğini kuran Osman Gazi Karadeniz’e kadar olan yörenin fethini Akçakoca ve Konuralp beylere verir. Akçakoca beyi bu yörenin fethini 1308-1317 yılları arasında tamamlar.
Kaynarca’nın kesin kuruluş tarihi bilinmemektedir. Hoca köyü adıyla anılan köyün daha sonra Şeyhler adını alarak nahiye olduğu (1227 – 1888) tarihli Tapu kayıtlarından anlaşılmaktadır.1899 da meydana gelen büyük bir yangın sonucu Devlet daireleri önce Şeyh tımarı köyüne (1899-1909), sonra Kayacık-Çorallar köyüne (1909-1917) taşınır.1917 de tekrar nahiye olarak teşkilatlanan Şeyhler, 25.Mart 1920’de Yunan işgaline uğramış, 16.Nisan.1921’de geri alınmıştır. İkinci kez 30.Nisan.1921’de düşman işgaline uğramış ve 3.Mayıs 1921’de düşman işgalinden kurtarılmıştır.1922 yılında ikinci kez büyük bir yangın geçirerek 1922-1925 yılları arasında Topçu-Büyük Kaynarca köyüne nakledilmiştir.
Önce Kocaeli’ye (İzmit) bağlı olan Şeyhler 1868’de Kandıranın İlçe olması üzerine Kandıra’ya bağlanmıştır. 1.Nisan.1959 yılına kadar Kandıra İlçesine bağlı kalmıştır.
1.Nisan.1959’da 7033 sayılı kanunla “Kaynarca” adı ile İlçe olmuş ve 21.Ocak.1966 tarih ve 714 sayılı Kanunla’da Sakarya İline bağlanmıştır.

Kaymakam Kemal Şahin ‘den ilçenin tarihini kısaca dinledikten sonra bugün ekonomisine baktığımızda:

Tavuk çiftlikleri ve et ve yumurta tavukları, Lahana ekonominin başını çekerken, ilçede konfeksiyonun yaygınlaştığını öğreniyoruz..

Birinci mesele ise : işçi yok..

İşsizlik oranı ekside: birkaç tembel çıka bilir ama çalıştıracak adam maalesef ki yok diyor..

Tüm işletmeler çalıştıracak adam bulamamaktan yakınıyor..

Öyle ki : ilçede bir gazete bile yok ! daha önce varmış kapanmış..! gazete çıkaracak adam da yok.. ilçe gazetesi yok..

Hısımım diye yazmıyorum: ilçe kaymakamımız Kemal Şahin güzel bir dost, belediye başkanı Zeynur Özel gerçekten beyefendi bir insan..

Güzel sohbetler ettik, Kahramanmaraş dışında bir yere yerleşecek olsam burasını tercih ederim.. gerçekten hoş bir ilçe , Karadeniz sahili ise harika !..

Teşekkür ediyoruz bizi karşıladılar ağırladılar.. Karadeniz sahiline gittik, denizin güzelliğini gördük, orada balık lokantasında güzel lezzetli balık yedik ve ilk defa sıcak helva yedim gerçekten hoş bir yiyecek..

Kaymakam ve Belediye Başkanımızı Kahramanmaraş’a davet ettim..sonra ise yuvaya dönüş başladı..

İhlas Kuzuluk Kaplıcalarından yarım günlüğüne da olsa ayrılmıştık.. hoş bir gezi oldu yeni yerler gördük güzel insanlar tanıdık hepsinden önemlisi de yeni dostlar edindik..

Kandıra Kaymakamı İsmail Çiçek’in Göksun’lu bir hemşerimiz olduğunu öğrendik, ne güzel Kahramanmaraş’ın yiğit evlatları Türkiye’mize hizmet ediyorlar..

Kemal Şahin, Cemal Şahin, İsmail Çiçek ve daha nice yiğitlerimiz..

Allah güçlerine güç versin

İhlas Kuzuluk Kaplıcalarından iyi günler

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co