Kaynak vatandaşların dertlerini dinledi

Kaynak vatandaşların dertlerini dinledi

 

KAHRAMANMARAŞ – Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak referandum çalışmaları kapsamında memleketi Kahramanmaraş’ta kapalı çarşı esnafını ziyaret etti.

Vatandaşlarla bire bir ilgilenerek, şikâyetlerin giderilmesi için ilgilere talimat verdi.

Referanduma son iki gün kala Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu ilçesinde bulunan tarihi kapalı çarşı esnafını ziyareti sırasında girdiği bir fırında evet yazılı pide ve simitleri basın mensuplarına ikram etti.

Kapalı çarşı içerisinde bulunan bakırcılar çarşısı, semerciler çarşısı, saraçhane ve taşhan da bulunan esnafları ziyaret eden Kaynak, Taşhan içerisinde bulunan çay bahçesinde esnafların derdini dinleyip sorularını cevapladı.

Taşhan da Cumhuriyet Halk Partisinin referandum tutumunu eleştiren Kaynak, “Cumhuriyet Halk Partisinin, Cumhuriyeti kuran bu partinin Avrupalı devletlerle, PKK ve diğer terör örgütleriyle aynı hizada durmasını ben kendime yediremiyorum, hazmedemiyorum” dedi.

SONY DSC

İdam hakkında da açıklamalarda bulunan Kaynak, “Ben bir hukukçu ve İslamcı olarak idama karşı değilim. İdamın gelmesini istiyorum. Eğer meclise böyle bir tasarı gelirse ve diğer siyasi partilerde desteklerse idamı getiririz. Ama diğer partiler idama destek vermezse Milliyetçi Hareket Partisiyle çoğunluğu bularak gerekirse idam içinde referandum a gideriz” dedi.

SONY DSC

Burada bir Türkmen çoğunun kendisine Rabia işareti yapması üzerine çocuğa dönerek Rabia işaretinin anlamını söyleyen Kaynak, “Tek vatan, tek bayrak, tek millet, tek devlet, biz birlikte Türkiye’yiz” dedi.

Taşhan’da esnafın sorularını dinleyen Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak notlar alarak tarihi kapalı çarşı ziyaretini sonlandırdı.

Tarihi Çarşıda babasının bir zamanlar manifaturacı dükkanı olması nedeniyle birçok esnası yakından tanıyan Kaynak, içine girdiği dükkanda babasının masasına oturdu ve bu sırada yanına gelen bir engellinin eşinin ağır engelli olduğunu ve referandum da oy kullanmak istediğini söylemesi üzerine, Sağlık Bakanlığı’nın bu durumdaki vatandaşları oy kullanmaları için ambulansla taşıyacağını söyledi.

SONY DSC

HUKUK DİPLOMAMI YIRTARIM

Kaynak, Cumhurbaşkanının Meclisi feshetme yetkisi iddialarının çok büyük bir yalan olduğunu söyledi. Fesih ile yenilemenin birbirinden çok farklı olduğunu ifade eden Kaynak, “Cumhurbaşkanımız hep söylüyor, bu anayasa bütün dünyada bir ilk, karşılıklı birbirini seçime götürmek. Asla fesih değil. Buna hukukçular ‘Medeni giyotin yasası’ diyorlar. Yani her iki tarafı da kesen bir yasa bu ve ilk defa Türk modeli bir sistemle hayata geçiyor. TBMM’nin feshi demek, Tük milletini feshetmek demektir. Buna da Allah’ın izniyle yedi düvel gelse kimsenin gücü yetmez. Bu, çok büyük bir yalandır. Her şey çok açık ve net 18 madde ortaya koyuyor. Bir tanesi ‘Bu 18 madde tek adamlığı, meclisi fesih imkanı getirir’ desin ben, bütün görevlerimden ayrılacağım gibi hukuk diplomamı da yırtıp atacağım. Bu kadar net bir şey söylüyorum” diye konuştu.

SONY DSC

İDAM GEREKLİDİR

Başbakan Yardımcısı Kaynak, bir vatandaşın idamın gelip gelmeyeceğini sorması üzerine ise şunları söyledi:

“Bir hukukçu olarak idamın gerekliliğine inanıyorum. Niye? Kanununda idam cezası olan ülkelerde ağır suç işleme oranı düşük. Adam öldürme suçu, affedersiniz çocuğa cinsel bilmem ne suçu gibi ağır suçların işlenme oranları düşük. İki, bir Müslüman olarak da inanıyorum. Bizim Rabbimiz, Kur’an-ı Kerim’de ‘Kısasta hayat vardır’ diyor. Yani kısas aslında hayat kurtaran bir şey. Kısasın olduğunu bilen bir hayata kastetmez. Tabi bu da bir anaysa değişikliği gerektirir ve bunun için de en az 330 milletvekilinin oyu gerekli. Eğer MHP ve CHP destek verirse ancak 367 bulur ve meclisten geçiririz. Yok, 330’u MHP ile bulup geçirirsek mecburen yine referandum gözüküyor.”

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co