Kaynak; “ Taşeron İşçilerin kadro alması için AK Parti söz verdi yerine gelecek”

Kaynak; “ Taşeron İşçilerin kadro alması için AK Parti söz verdi yerine gelecek”

Kaynak; “ Taşeron İşçilerin kadro alması için AK Parti söz verdi yerine gelecek”

veysi

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, DSİ 20. Bölge Müdürlüğü Cumhuriyet Salonu’nda düzenlenen Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikası (TES-İŞ) Kahramanmaraş Şubesinin Genel Kuruluna katıldı. Kaynak burada yaptığı konuşmada taşeron işçilerin kadroya alınması ile ilgili konuştu. Kaynak, Taşeron meselesinde bunu politika için söylemiyorum AK Parti bir şeyi söylemişse yapar. AK Parti söz veremez, söz vermişse de yerine getirir. Kamuya, devletimize bir işçi memur, bir eleman gerekiyorsa kamu görevlisi olmalıdır. Çünkü anayasamız devletin asli işlerinin kamu görevlileri vasıtasıyla görülmesini hükme bağlıyor. Taşeron işçilerle ilgili olarak Hükümetimiz çalışmalarını sürdürüyor. Belki Belediyeler farklı olacak. Belediyeler kendi şirketlerini kurup bu şirketler üzerinden kadrolaşmaya gidebilir” dedi.

salon önü

16 Nisan’da yapılacak olan referandum çalışmaları için Kahramanmaraş’a gelen Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak bu gün Kahramanmaraş’da sabah ilk olarak DSİ 20. Bölge Müdürlüğü  Cumhuriyet Salonunda gerçekleştirilen Te-İş Sendikası Kahramanmaraş Şubesi’nin 6. Olağan Genel Kurulu’na katıldı. Burada konuşan Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak  konuşmasına gündemde olan konularla başladı. Kaynak; Avrupa Birliği’nin ve Avrupa ülkeleri’nin Türkiye’ye uyguladığı çifte standartla ilgili konuştu.

salon

Kaynak, DSİ 20. Bölge Müdürlüğü Cumhuriyet Salonu’nda düzenlenen Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikası (TES-İŞ) Kahramanmaraş Şubesinin Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, Avrupa’nın Türkiye’ye uyguladığı çifte standarda ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

salon1

Kaynak; “Batı bugün itibariyle aslında dünyaya sunduğu o yaldızlı değerlerden geriye gidişin ilk adımlarını atmıştır. İnsan hakları, demokrasi, özgürlükler, hukuk devleti konusunda. Bir hanımefendi bakanımızın Avrupa ülkesini ziyaretiyle bunların hepsi yok edildi. Almanya dün, Türkiye’de kullanılan leopard tanklarının yedek parça satışını durdurduğunu, bloke ettiğini açıkladı.Bu tankların, en önemli mekanizma olan parçanın birini rahmetli Erbakan hoca üretti. Patenti ona ait. Şimdi düşünebiliyor musunuz, o tanklarla biz terörle mücadele ediyoruz. Nerede? Suriye’de. Kime karşı? Bütün Avrupa’yı terör sarmalına düşüren DEAŞ’a karşı. DEAŞ ile mücadele etmek için bir koalisyon oluşturmuşlar. 65 ülke o koalisyonda var, bu terörle mücadele etmek için. Almanya’da var bunların içinde. İncirlik Hava Üssü’nde Alman uçaklarının da konuşlanmasıyla ilgili birçok hadise oldu. O leopard tanklarına DEAŞ terör örgütü Alman malı tanksavar ile saldırdı.  Aklınıza ne kadar terör örgütü geliyorsa, ne kadar harf geliyorsa, o kadar terör örgütünün faaliyet göstermeye çalıştığı ülkede kimse bize ‘terörle mücadele için yasanızı gevşetin’ diyemez, dememeli.  insan hakları hususunda Türkiye’nin samimiyetinin Avrupa Birliği’nin değerlerinden çok daha önemli. Çünkü biz bu temel insan haklarını, peygamberimizin Veda Hutbesiyle bizlere bahsedildiğini, hepimiz için uyulması gereken kurallar olduğunu izah ediyor. İnsan hakları, inanç özgürlüğü, ifade özgürlüğü, bu coğrafyada bizim ecdadımız tarafından yaşatılmıştır. 600 yıl bu coğrafyada adaletle hükmetmiş olan bizim ecdadımız arkası sıra ne emperyalist, ne soykırım, ne başkalarının inancına müdahale, ne başkalarının kültürüne müdahale, dinin müdahale ayıbını işlememiştir. Bizim için Avrupa Birliği bu kriterler bakımından önemli. Aslında bu kriterler bizim insanımız bakımından önemli. Bu coğrafyada herkes diline, dinine, ırkına, cinsiyetini şerefle taşıyabilmelidir ve taşıyor” dedi.

Kaynak , Taşeron işçilerin meselesi ile ilgili olarak da şunları söyledi; “ Taşeron meselesinde bunu politika için söylemiyorum AK Parti birşeyi söylemişse yapar. AK Parti söz veremez, söz vermişse de yerine getirir. Kamuya, devletimize bir işçi memur, bir eleman gerekiyorsa kamu görevlisi olmalıdır. Çünkü anayasamız devletin asli işlerinin kamu görevlileri vasıtasıyla görülmesini hükme bağlıyor. Bu konuda Hükümetimiz gereken çalışmaları yapıyor. Taşeron konusunda Belediyeler farklı tutulabilir. Belediyeler kendi bünyelerinde şirket kurup bu şirket üzerinden kadrolaşmaya gidebilir” dedi.

Mustafa Şahin1

Tes-iş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Şahin ise yaptığı konuşmada şunları belirtti; “ “Her gün basında bakıyoruz. Amerika’sıyla, Rusya’sıyla, İran’ıyla, Hollanda’sıyla, Türklere karşı bir saldırı başlatılmış. Ülkemiz kıskaç halinde bu sıkıntıları bertaraf edebilmek için hükümetimiz elinden geleni yapıyor. Adam Amerika’dan kalkmış ygp arması takmış, Rusyadan gelmiş ypg arması takmış, Suriye’yi Suriye olmaktan farklı hale getirmişler.  Irak ı aynı şekilde o hale getirmişler. Oradaki insanların can derdine düşürmüşler. Ve oraya demokrasi, huzur getireceklerini ifade ediyorlar. Bunları görüyoruz bunlara inanmak mümkün değil. Bunlara boyun eğmeden ülkemiz daha güçlü hale gelecek inşallah” dedi.

divan

Şahin; “ Çalışanların çok sıkıntıları var. İşverenlerin de var fakat çalışanlar da var. İş yerlerine sağlanan %5’lik vergi diliminden çalışanlarda istifade etmek istiyor. Bizim de vergimizden indirim yapılsın istiyorlar, peşin vergi ödüyoruz diyorlar. Yılbaşında aldığımız ücreti yılın sonunda alamıyoruz. Yılbaşında alınan ücreti yılın sonunda da alınabilecek şekilde yapılırsa bu çalışanlar harcamalarını ona göre yapacaktır. Asgari ücretlerin yetmediğini hepimiz biliyoruz. Asgari çalışanların nasıl geçindiği ortadadır. Toplu sözleşmeli arkadaşlarımız özel sektörde halen 1700 -1800 ücretle çalıştığını bilmenizi istiyorum. Artık bu ücretle yaşanamaz hale geldiler. Kimse çalışmadan fazla almayı düşünmüyor, hak ettiğini almak istiyor.Örgütlenme konusunda önümüzde engeller var. Arkadaşlarımız soruyor bu kadar enerji iş kolunda 230 bin kişi çalışıyor. %25 lik en fazla örgütlenme noktasında Tes-iş bile %25’lik örgütlenebilmiş. En yüksek örgütlenmeyi tes iş sendikası yapmış. Örgütlenmenin başında gelen engellerin ilki naci kodlaması ve meslek kodlaması ile işyeri belirlenmesi. Naci kodlaması meslek kodlamasıdır. İşyeri bütünlüğü esas alınarak işverenler, çalışanlar, hükümet herkes rahata kavuşacaktır” dedi.

Ömer Lütfi Ergin

Tes-İş Sendikası Kahramanmaraş Şube Başkanı Ömer Lütfi Ergin’ bir konuşma yaptı.

yönetim

Genel Kurul toplantısına, Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Tes-İş Genel Başkanı Mustafa Şahin, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, dsi Bölge Müdürü Emrak Köleoğlu, Ak Parti İl Başkanı Ahmet Özdemir, Tes-İş Sendikası Genel Sekreteri Rıfat Pakkan, Tes-İş Sendikası Genel Mali Sekreteri Sedat Çokol, Tes-İş Sendikası Genel Teş. Sekreteri Mehmet Solak, Tes-İş Sendikası Genel Mevzuat Sekreteri İsmail Bingöl, Tes-İş Elazığ, Kayseri, Adana, Diyarbakır, Şanlıurfa, Afşin  Şube Başkanları ve Yönetimi, ve delegeler ile üyeler katıldı.

 

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co