Kaynak, bölge gazetecilerin sorunlarını dinledi

Kaynak, bölge gazetecilerin sorunlarını dinledi

Kaynak, 150 basın mensubu ile bir araya gelerek gazetecilerin sorunlarını dinledi.

Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü, Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürü Mehmet Akarca, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca, ile 7 ilden gelen yaklaşık 150 Gazeteciyi Kahramanmaraş’ta buluşturdu. Kaynak ve beraberindekiler toplantı sonrası Kahramanmaraş’ta esnaf ziyareti yaptılar.

Kahramanmaraş’ta düzenlenen Kahramanmaraş, Gaziantep, Malatya, Şanlıurfa, Adıyaman, Osmaniye ve Kilis’te görev yapan 150 gazeteci ile bir araya gelen Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, “Avrupa, şimdi de İslam düşmanlığında başı çekmektedir. Hollanda ve Avrupa’nın Ortaçağ karanlığına geri gidiş adımları atıyor” dedi.

a7

Mado Sarayındaki toplantıya Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürü Mehmet Akarca, Basın İlan Genel Müdürü Yakup Karaca, Gaziantep Basın Yayın Enformasyon İl Müdürü Ertan Koska, Kahramanmaraş Basın İlan Kurumu Müdürü Ramazan Çılakoğlu, Ak Parti İl Başkanı Ahmet Özdemir, Onişubat İlçe Başkanı Fırat Görgel, Dulkadiroğlu İlçe Başkanı Ömer Bilal Oruç Depgici, ve 150 gazeteci katıldı.

a

Toplantı da konuşan Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, “Kurtuluş Savaşı’nda olduğu gibi 15 Temmuz darbe girişiminde de basın yereliyle, ulusalıyla, hangi görüşü taşırsa taşısın istiklal ve istikbaline, devletin bölünmez bütünlüğüne sahip çıktı.

a3

16 Nisan’da yapılacak olan Anayasa Değişikliği referandumunda niçin evet denemesi gerektiğini anlatan Kaynak, rejim tartışmalarına da değinerek şunları belirtti; “16 Nisan’da gerçekleştirilecek referandum çok önemli. Anayasa değişikliği görüşülürken bütün millete sorsak, hafızanızda ne var? Muhalefetin anayasayla ilgili söylediği hukuki, siyasi bir cümle aklınızda ne var? Ben söyleyeyim mi? Su savaşları var. Bardaklarla şişelerle birbirlerine su fırlatmaları var. Genel Kurul çalışmalarından hatırınızda ne var? Bacağı ısırılan milletvekili, burnu kırılan genel başkan yardımcısı, Meclisin kürsüsünü bloke eden milletvekili ve Meclisin mikrofonuna kendisini kilitleyen milletvekili. Mecliste duyduğum bir tane cümle vardı. ‘Bu bir rejim değişikliğidir’ deniliyordu. Bizim rejim değişikliğiyle, asla işimiz olmaz. Bu rejim, cumhuriyet bizim rejimimizdir. Cumhuriyetle bizim bir derdimiz olabilir mi’ Cumhuriyetin değerleri bizim değerimizdir.

az5

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ gazetelerde lehte ve aleyhte yazılan yazılarla anlatılıyor. Bu da Türkiye’de özgür bir basın olduğunu gösteriyor. Kim ne derse desin Ak Parti bir yandan da basınımızın önündeki engelleri kaldırarak bugünlere gelmiştir. Türkiye’de özgür basın var ama hiçbir basın mensubun, basın mensubu sıfatıyla terör örgütlerinin üyeliğini, maşalığını, teröristlik yapmaya hakkı yoktur. Türkiye’de tutuklu gazeteci yoktur, tutuklu suçlular vardır. Kim tarafından tespit edilmiş bu suçları, mahkemeler tarafından. İçinde banka soyguncusu var, polis şehit edeni var, yol kesen, gasp eden, terör örgütü üyesi olduğu net olarak ortaya çıkan ama bir şekilde kendisini gazeteci olarak yansıtan insanlar var. Son hadiseler göstermiştir ki hiç kimse bize özgürlük dersi veremez. Basın özgürlüğü ayaklar altında, basın özgürlüğü Türkiye de uygulanmıyor diye biz sorgulanırken Almanya’da, Hollanda’da Avrupa Birliği ülkelerinde yaşanan rezalet bütün dünyanın gözü önünde. Basın özgürlüğü aslında, haber alma özgürlüğü ve ifade özgürlüğünün bir parçasıdır. Medeniyetin beşiği olan Avrupa, insan hakları, özgürlükler ve demokrasi üzerinde yükselen Avrupa, dün insanların dini sembol sayılacak kıyafetlerle çalışmasının engellenebileceğini hükmetti. Dünya, diplomatik pasaport sahibi bir kadının kendi ülke toprağı sayılan konsolosluğuna girmesinin, atlarla, itlerle engellenmesine şahitlik etti. Dünyaya ırkçılığı, faşizmi, Nazizmi, her türlü kötülüğü, hediye eden Avrupa, şimdi de İslam düşmanlığında başı çekmektedir. Avrupa, soykırımı icat eden bir bölgedir. Bizim ecdadımız asla soykırımla anılmamıştır.

a5

Dünya diplomatik pasaport sahibi bir hanımefendinin bir kadının kendi ülke toprağı sayılan konsolosluğuna girmesini atlarla, itlerle engellenmesine şahitlik etti. Bugün gazetelerimizde var. Adeta dünyanın en vahşi, en azılı teröristi yakalanmış gibi. Dünyaya ırkçılığı, faşizmi, nazizmi her türlü kötülüğü, sosyalizmi, komünizmi ne kadar kötülük varsa, ne kadar insanlığın felaketine yol açan şey varsa bunları hediye eden Avrupa şimdi de İslam düşmanlığında başı çekmektedir. Demokrasi için oralarda olan Türkiye’nin sivil toplum kuruluşlarına milletvekillerine ve bakanlarına terör estirmektedir.

az6

Avrupa’ aynı zamanda dünyada soykırımı icat eden bir bölgedir. Bizim ecdadımız asla soykırımla anılmamıştır. Bakın Osmanlı’nın görev yaptığı, hüküm sürdüğü coğrafyada hala o insanlar 600 sene hüküm yediği yerlerde kendi dilleriyle konuşmaya devam etmişlerdir. Kendi inançlarıyla yaşamaya devam etmişlerdir. Ama şimdi dönüp bakıyorsunuz ’dini sembol sayılacak şeylerle çalışamazsınız.’ Avrupa için Orta Çağ karanlığına gidişin ilk adımları atılmıştır. Biz hiçbir şeyi milletten saklayarak yapmadık “dedi.

aa

Kaynak, bu toplantıda gazetecilerin sorunları ile alakalı bende ilk defa bazı konuları duydum. Başbakan Yardımcısı olarak bazı sorunlarınızı Bakanlar Kuruluna götüreceğim. Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürümüz Mehmet Akarca Kahramanmaraş’ta bir toplantı daha yapmak istediğini söyledi. Böyle bir toplantıda inşallah tekrar bir araya geliriz diyerek basın mensuplarının sorularını da cevapladı.

az

Toplantıda bir konuşma yapan Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürü Mehmet Akarca şunları söyledi; “Sayın Bakanımızın talimatları üzerine Kahramanmaraş’ımızda Adıyaman, Malatya, Urfa, Gaziantep ve Kilis’te görev yapan gazeteci arkadaşlarımızla bir araya geldik. Kahramanmaraş’a daha önce de geldim. Bundan 37 yıl önce Kahramanmaraş’ın kurtuluş etkinlikleri için gelmiştim. Şimdi geldiğimde gördüm ki çok büyük değişimler yaşamış bir şehrimiz. Tıpkı Türkiye’de olduğu gibi! Basın da çok büyük bir gelişme gösterdi. Eskiden çok azdı. Şimdi ise medya organlarının sayısının bugün arttığını görüyoruz. Mülteciler için tüm dünyanın bir araya gelip yapamadığını Türkiye tek başına yapıyor” dedi.

az1

Akarca; “Son 15 yılda yapılan atılımlarla insan hakları, demokrasi ve tüm imkanlar açısından büyük gelişmeler oldu. Türkiye’de 3 milyondan fazla sığınmacı ağırlanıyor. Dünyanın hepsinin bir araya gelip yapamadığını Türkiye tek başına yapıyor. Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Türkiye için çok önemli olan projeleri yürüten bir bakanlığın başında bulunuyor. AFAD olsun, TİKA olsun çok büyük projeler gerçekleştiriyor. Kanada’nın Başbakanı bir mültecinin yanağını okşadığı zaman bu gazetelerin birinci sayfalarında yer alır. Türkiye 3 milyondan fazla mülteciyi barındırıyor, eğitim ihtiyacını karşılıyor. Tüm ihtiyaçlarını sağlık ihtiyaçlarının hepsini karşılıyor. Büyük paralar sarf ediyor. Fakat dünyada yeteri kadar bilinmediğini ya da bilinmek istenmediğini görüyoruz. Basın mensuplarının sorunlarını biliyoruz. Basın kartları ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Tam istediğimiz gibi olduğunda gazeteciler birçok fayda sağlayacak basın kartı sahipleri olacaklar. Gerekli çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

az3

Basın ilan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca ise yaptığı konuşmada, “Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün böyle bir toplantı düzenlemesinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Bu buluşmanın ülkemize birlik ve beraberlik ve güzellikler getirmesini temenni ediyorum. Hazreti Ömer’in emaneti Kahramanmaraş’ın ev sahipliğinde düzenlenen bu toplantıda konuşma fırsatı verildiği içinde ayrıca teşekkür ederim. Kamuya ait ilanların tarafsız eşit ölçeklerle gazetelerimize dağıtılması amacıyla 1961 yılında kurulan kurumumuz üstlendiği görevini başarılı bir şekilde yürütmektedir. Basın İlan Kurumu kanunla tanımlanan bu asli görevini yerine getirirken sağladığı maddi destekle de özellikle yerel basınımızın gelişmesini, sesinin gürleşmesinin de en önemli teminatı olmuştur” dedi.

az4

Karaca konuşmasını şöyle sürdürdü; “ 2002’de 36 milyon lira tutarında resmi ilan dağıtımı yapılırken bugün bu rakamın 321 milyon liraya ulaştı. Kamuya ait resmi ilanların eşit, tarafsız ve objektif ölçütlerle dağıtımını gerçekleştirdiklerini ifade eden Karaca, “2002’de 36 milyon lira tutarında resmi ilan dağıtımı yapılırken, bugün bu rakam 321 milyona ulaşmış bulunmaktadır. Bu meblağ resmi reklamlar da dahil edildiğinde geçtiğimiz yıl için yaklaşık 400 milyon liralık bir devlet desteğinden söz edebiliriz.

az6 (2)

ÜLKENİN DÖRT BİR YANINDA GAZETELERE HİZMET VERİYORUZ

Karaca, Kurum olarak, ülkenin son dönemlerde gerçekleştirmiş olduğu kalkınma hamleleri eşliğinde sağlanan ilerleme ve gelişme doğrultusunda hareket ediyoruz.

Kurum olarak şube sayısını 41’e çıkartarak ülkenin dört bir yanında gazetelere hizmet verir hale geldik. Meydana gelen tüm bu gelişmelere bağlı olarak günümüz dijital teknolojisinin getirdiği kolaylıklar ve sağladığı imkanlar doğrultusunda kısa sürede 81 ilimizde hizmet verebilecek bir alt yapıya sahip olduğumuzu da ayrıca belirtmek isterim. Basın İlan Kurumu olarak, uzunca bir süredir gazetelerimizin dijital dönüşümü üzerinde ısrarla duruyoruz. Bunu iki sebeple yaptığımızı söyleyebilirim. Birincisi, gazetelerimizin bir işletme olarak faaliyetlerini sürdürmelerini sağlamak ve desteklemek. İkincisi ise fiziki baskılarla dijital medyanın birlikteliğinden daha güçlü bir sinerji oluşturmak. 2016’da yayınladığımız yönetmelik ile tüm gazetelerimizin internet üzerinden yayın yapmalarını zorunlu kıldık ve ek gösterge ile yeni ilave kaynak verdik. Şu an görev alanımızdaki bütün gazetelerimizin internet sitelerinin bulunmuş olmasından memnunluk duyduğumu ifade etmek isterim” dedi.

 

2016’DA 3 BİN 308 GAZETE ÇALIŞANINA FAİZSİZ BORÇ VERDİK

Karaca, resmi ilanların daha çok kişiye ulaşması açısından günde yaklaşık 600 resmi ilanın gazetelere eş zamanlı olarak kurumları tarafından sevk ve idare edilerek paylaşımlar yapılıyor. Sadece geçtiğimiz yıl basında fikren ve bedenen çalışan 3 bin 308 kişiye yaklaşık 14 milyon lira faizsiz borç para verilmiştir. Aynı şekilde 170 gazetecimize 680 bin lira muhtaçlık, 14 vefat eden gazetecimizin muhtaç ailesine de 84 bin lira tutarında da ölüm yardımında bulunulmuş, 84 gazete derneğimize 1 milyon 251 bin lira maddi yardım desteğinde bulunulmuştur. Sosyal sorumluluk faaliyetleri kapsamında İstanbul’da yayınlanan azınlık gazetelerine de 150 bin lira destekte bulunulmuş, bir gazetemize de 200 bin lira kredi sağlanmıştır” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından gazetecilerin soruları cevaplandırıldı. Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak ve beraberindekiler daha sonra Demirciler Çarşısı’nda esnaf ziyareti yaptılar.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co