Kaynak, Adıyaman’da

Kaynak, Adıyaman’da

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Adıyaman’ın Samsat ilçesinde meydana gelen depremle ilgili bölgede incelemelerde bulundu. Kaynak, ziyaret kapsamında önce Adıyaman Valiliği’ne gelerek burada yetkililerden yapılan çalışmalar hakkında brifing aldı.

Valilik ziyareti sonrası beraberindeki TBMM Başkan Vekili Ahmet Aydın, Adıyaman Valisi Abdullah Erin, Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan ve AFAD Başkanı M.Halis Bilden ile birlikte geçtiğimiz perşembe 5,5 şiddetinde depreme maruz kalan Samsat’a geçen Başbakan Yardımcısı Kaynak, AFAD Koordinasyon Merkezi’nde ilgililerden brifing aldı ve ardından bir basın açıklaması yaptı.

Deprem nedeniyle evi hasar görmüş vatandaşlar da görüşen Kaynak, meydana gelen deprem sonrası ilgili kurumların ivedilikle bölgeye intikal ettiğini ve bölge halkının ihtiyaçlarının karşılanması için her türlü çalışmanın yürütüldüğünü ifade etti.

Kaynak: “Samsat’ta toplam bin 900 civarında hane var. Samsat ve 16 köyünde bu bin 900 hanenin şu ana kadar tespit edilen binden fazla hanede ağır hasar meydana gelmiş vaziyette. 400’den fazla evde de hafif hasar meydana gelmiş durumda. 22 tane konut ise tam manasıyla yıkılmış durumda”

“Samsat’ta yaklaşık bin 500 öğrencinin okuduğu biri anaokulu olmak üzere 12 okulda ve 8 derslikte hasar meydana geldiğini tespit etmiş vaziyetteyiz. Hasar görmüş okullar için hızlı ve kaliteli hemen bugünden itibaren 12 prefabrik okul göndereceğiz”

“Hedefimiz önümüzdeki kışa girerken insanlarımızın yeni ve güvenli kendi konutlarına oturmasıdır. Bu hedefe ulaşmak için gayret sarf edeceğiz”

 

samsat5

 

A.Betül Doğan

ADIYAMAN /Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Adıyaman’ın Samsat ilçesinde meydana gelen depremle ilgili, “Samsat’ta toplam bin 900 civarında hane var. Samsat ve 16 köyünde bu bin 900 hanenin şu ana kadar tespit edilen binden fazla hanede ağır hasar meydana gelmiş vaziyette. 400’den fazla evde de hafif hasar meydana gelmiş durumda. 22 tane konut ise tam manasıyla yıkılmış durumda.” dedi.

 

Adıyaman Valiliğinin ardından önceki gün 5,5 şiddetinde depreme maruz kalan Samsat ilçesine geçen Kaynak, AFAD Koordinasyon Merkezi’nde ilgililerden brifing aldı.

 

Kaynak, ziyaretin ardından yaptığı açıklamada, Adıyaman’ın yarısının Kuzeydoğu Anadolu fay hattında birinci dereceden, diğer yarısının da ikinci dereceden deprem bölgesinde yer aldığını anımsattı.

 

5,5 şiddetindeki depremin ardından şu ana kadar 200’ün üzerinde artçı sarsıntı meydana geldiğini ifade eden Kaynak, “Artçı depremlerin en büyüğü 4,3 oldu. Bugün sabah da 3,8 şiddetinde bir deprem daha meydana geldi. Bu beklenen bir şey. Özetle Samsat’ta perşembe günü yaşanan depremin ardından yaşananlar normal artçı deprem seyrinde.” dedi.

samsat6

Bölgede depremin hemen ardından Valilik, Belediye, AFAD ve Kızılay başta olmak üzere hemen her kurumun olaya müdahil olduğuna işaret eden Kaynak, şöyle konuştu:

 

“Samsat’ta toplam bin 900 civarında hane var. Samsat ve 16 köyünde bu bin 900 hanenin şu ana kadar tespit edilen binden fazla hanede ağır hasar meydana gelmiş vaziyette. 400’den fazla evde de hafif hasar meydana gelmiş durumda. 22 tane konut ise tam manasıyla yıkılmış durumda. Malum eğitim öğretimin açık olduğu bir dönemdeyiz. Valiliğimiz koordinesinde okullar hızlıca tahliye edildiler. Samsat’ta yaklaşık bin 500 öğrencinin okuduğu biri anaokulu olmak üzere 12 okulda ve 8 derslikte hasar meydana geldiğini tespit etmiş vaziyetteyiz. Hasar görmüş okullar için hızlı ve kaliteli hemen bugünden itibaren 12 prefabrik okul göndereceğiz. Kullanılamaz hale gelen okullar, yerine gelip burada çocuklarımızın güven içerisinde eğitim öğretim hayatına devam etmeleri sağlanacak.”

 

– “Bu durum, insanlarımız huzur içerisinde evlerine dönünceye kadar devam edecektir”

 

Depremde yaralanan 3 kişinin hastanedeki tedavilerinin sürdüğünü aktaran Kaynak, bu kişilerin de enkaz altında kalarak değil yüksekten atlamayla yaralandığını belirtti.

 

Kaynak, hane sayısından daha fazla çadır kurulduğunu ifade ederek depremzedelerin yemek ve su gibi ihtiyaçların da eksizsiz olarak karşılandığını bildirdi.

samsat (2)

Deprem nedeniyle Samsat’ta AFAD’ın 65 aracı, bir arama kurtarma helikopteri, iki mobil koordinasyon tırı, bir mobil mutfak, bir ikram aracı, iki arama kurtarma köpeğinin hazır bulunduğunu dile getiren Kaynak, unları söyledi:

 

“Bu bölgede yaşayan nüfusumuz toplam 7 bin 920 kişidir. Şu anda burada Kızılayımız tarafından 7 bin kişilik sıcak yemek ikramı yapılmaktadır. Şunu anlayışla karşılıyoruz, bütün insanlar evleri hasar görmese bile artçı depremler ve sarsıntıların verdiği endişeyle evlerine girmekte, kendi yemeklerini kendileri yapıp yemekte endişe ediyorlar. Biz bunu anlayışla karşılıyoruz. Bu normal, insani bir endişedir. O sebeple bu durum, insanlarımız huzur içerisinde kendi evlerine dönünceye kadar devam edecektir.”

 

Kaynak, Samsat’ta acilen kamu hizmetlerinin aksamadan devam etmesi için belediye binasının geçici bir binaya taşınacağına, Kaymakamlık işlemlerinin de geçici olarak başka bir binada hizmet vermesini sağlamak istediklerine dikkati çekti.

 

– “Acaba Samsat’ın bu yeni yerleşim yeri uygun yer değil miydi?”

 

Samsat’ın Atatürk Barajı göl sahasında kaldığı için 1988’de mevcut yerine taşındığını vurgulayan Kaynak, şöyle konuştu:

 

“Aslında Türkiye ortalamasına bakarsanız yapı stoklarının daha genç olduğu bir ilçe merkezi ama gerçekten sahada Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ile beraber Sayın Valimizin koordinasyonunda hasar tespitleri yapıldığında çok büyük oranda hanelerimizin çok büyük kısmının hasar gördüğünü öğrenmiş bulunuyoruz. Dile getirilen husus şu, ‘Acaba Samsat’ın bu yeni yerleşim yeri uygun yer değil miydi?’ Bununla ilgili Adıyaman Valiliği, Adıyaman Üniversitesi, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ve gerekirse MTA bir zemin çalışmasına hemen hızlıca başlayacak. Hasarların zeminden mi binaların kendisinden mi kaynaklandığına tabii ki teknik ekip bakacaktır.”

 

Hasar tespitini kısa sürede tamamlayacaklarını bildiren Kaynak, şunları kaydetti:

 

“Hasar tespitinden sonra bu hasar görmüş yapıların çok kısa sürede yeniden yapılmasına bakacağız. Tabii ki hangi yöntemle yapılacağını ayrıca tartışabiliriz. Yani evini yapana yardım ödeneğiyle mi yoksa başka şekilde mi ona bakacağız. Bakanlar Kurulundan afete maruz kararını alıp arkasından bu yapıların bir an önce yerine yenisini koyma hedefindeyiz. Hedefimiz önümüzdeki kışa girerken insanlarımızın yeni ve güvenli kendi konutlarına oturmasıdır. Bu hedefe ulaşmak için gayret sarf edeceğiz.”

Daha sonra , Kahramanmaraş’a dönen Veysi Kaynak,  bölge ziyaretlerine davam edeceğini bildirdi..

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co