Kaynak; “8-10 yılda bir darbe girişimini engellemeliyiz”

Kaynak; “8-10 yılda bir darbe girişimini engellemeliyiz”

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, CHP ve MHP İl Başkanlığı’nı ziyaret etti

Kaynak; “8-10 yılda bir darbe girişimini engellemeliyiz”

8-10 yılda bir darbenin olduğunu, bunu engellenmesi gerektiğini söyleyen Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, “Anayasanın 4 ilkesinin değiştirilmesini teklif dahi etmesi yasaklamışsa demokrasi dışı girişimler de doğurmaması gerekir ama 8-10 yılda bir darbe girişimi olması bazı eksikliklerin olduğunu gösteriyor. Ayakta tutacak sistemleri de birlikte inşa etmemiz lazım” dedi.

Kahramanmaraş’a gelen Veysi Kaynak, partilileri tarafından havaalanında karşılandı. Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Cumhuriyet Halk Partisi Kahramanmaraş İl Başkanlığı ve Milliyetçi Hareket Partisi Kahramanmaraş İl Başkanlığı’nı ziyaret etti.

mhp (4)

“İYİ GÜNLERDE BULUŞURUZ”

Gecikmiş bir programı icra ettiklerini söyleyen Kaynak, “Biz önceden de AK Parti İl Başkanımızla da Kahramanmaraş programlarımızda CHP ve MHP’yi ziyaret etmek istediğimizi konuşmuştuk. Ama göreve başladıktan sonra çok hızlı gelişen olaylar bugüne nasipmiş. İnşallah hep böyle iyi günlerde buluşuruz. Bu bildiğimiz darbe teşebbüsü aslında hükümetlere karşı yapılır. Ama ilk saatlerinden itibaren anlaşıldı ki darbe teşebbüsü tamamen anayasal düzenimize ve tamamen milli iradeye karşı yapıldı. Bu ülkeyi işgalden kurtarmak için devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği yol Erzurum ve Sivas kongrelerinden sonra bildiğiniz gibi Ankara’da bir meclisin toplanmasıydı. Bu meclis kurtuluş harbimizi yaptı. Arkasından da cumhuriyetimizi kurdu. İnşallah kıyamete kadar hep beraber yaşatırız. İlk defa bir darbeci zihniyet kendi parlamentosunu hedef aldı. Parlamentoda o akşam çalışma günü olmamasına rağmen CHP’nin ve MHP’nin milletvekilleri dâhil orada 90’nı aşkın milletvekilinin var olması çok önemli bir hadiseydi. Yine bir kısım çevrelerde bu bir terör hadisesi midir? Yoksa bir darbe teşebbüsü müdür? Net olarak tablo ortaya çıkmadan tartışılırken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin darbeyi şiddetle karşı duruşları gerçekten milletimizin de iradesine sahip çıkması neticesinde oldu. Biz millet olarak bundan başarı ile çıkmasını bildik” dedi.

“HİÇBİR SİYASETÇİ AYIRMADAN HEDEFLERİNDEYİZ”

Tüm siyasetçinin hedefte olduğunu belirten Kaynak, şunları söyledi; “Yine iktidarı ve muhalefeti ile bu 8- 10 yılda oluşan darbe ikliminin bir daha olmaması için gayret sarf ediyoruz. Bu hususta düşündüğümüz yöntemler farklı olabilir. Ama o farklılıkları da artık oturup bir masa etrafında partilerimiz müzakere ediyorlar. Bu ülkede anayasamızın vazgeçilmez ilkeleri arasında laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti demişsek ve bu 4 ilkenin değiştirilmesini teklif dahi etmesini yasaklamışsa bizim anayasamız o zaman bu sistemin demokrasi dışı girişimler de doğurmaması gerekir. Hukuk devleti anlayışı dışında bir başka mecrayı doğurmaması gerekir. İşte adını nereden alıyorsa Gazi Mustafa Kemal’in bizler için hedef koyduğu Yurtta Sulh, Cihanda Sulh kısmının sadece Yurtta Sulh kısmını alıp bir konsey kuran o darbeciler aldıkları ilk sıkıyönetim kararıyla hiçbir şahsi görüş ayrımı yapmadan tamamen parlamentoyu fes ettiklerini söylüyorlar. Belki daha sonra ele geçecektir. Göreceğiz ki hiçbir siyasetçiyi de ayırmadan tamamen hedeflerindeyiz. Ama mademki biz laik, demokratik, sosyal bir hukuk devletiyiz bu 4 ilke vazgeçilmez, değiştirilmez ilkelerimiz arasında bu ülkede ayakta tutacak sistemleri de birlikte inşa etmemiz lazım. Türkiye’de 10 yılda bir cunta faaliyeti gelişmesi adın belli bir gücü ortaya koymaları tabi ki de kabul edilemez bir durum” dedi.

chp (6)

“SAĞLIK SİSTEMİMİZ ABD BİLE KISKANIYOR”

Türkiye’nin Sağlık konusunda çağ atladığını belirten Veysi Kaynak, “Ben o akşam olayı ilk duyduğumda öncelikle buna üzülmüştüm. Türkiye’de bir kez daha darbe geçeği ile karşı karşıyayız. Eskiden diyorlardı dar gelirlilik, fakirlik gelişmemişti. Şimdi iyi kötü milletimiz, AKP’ye oy vereni ile vermeyeni ile bütün millet olarak son 15 yılda geldiğimiz nokta da hepimizin hep beraber çalışmasıyla tek başımıza milli gelirimizi 10 bin dolarlara çıkarmışız. İhracatımızı 150 bin milyar dolarlara çıkarmışız. Bunu üretenler sadece AKP’liler değil ki. Bu üretenler çiftçisiyle, sanayiciyle bu toplumun bütün unsurlarıdır. Biz bir yandan dünyada en büyük yatırımları da yapıyoruz. 3. Köprüyü inşallah hep beraber 26 ağustosta açacağız. Osman Gazi köprüsünü açmışız. Marmara’yı milyonlarca insan taşıyor gibi. Sağlık sistemimiz dünyada Amerika Birleşik Devletleri’nin bile kıskandığı sosyal hukuk devleti ilkemize uygun bir hale gelmiş. Bunları birlikte üretmişiz. Bu noktadan sonra ülkenin dönük parlamentosu işliyor. Hiçbir demokratik güç sistem dışında kalmamış ama buna rağmen bir darbe girişimiyle karşı karşıyla kalmak 21 yüzyılda geride anılmak beni üzmüştü. Bu süre içerisinde iktidar muhalefet sağduyulu olarak bu tehlikenin en büyük kısmını Allah’a hamd olsun geçiştirdiler. Tabi bu bizim milletimizin Çanakkale de Kurtuluş harbinde neler yaptığını neler yapabildiğini bir kez daha gösterdi. Türkiye’nin her yerinde alçaktan uçan uçakların altına koşan kendi parlamentosunu korumak için bombaların altına koşan, tankların karşısına silahsız koşan insanlar Çanakkale’de Gazi Mustafa Kemal’in bu tanımladığı o hikâyenin 101 sene sonra bizzat yeniden celal etmesini gösterdi” dedi.

“İKTİDAR SORUMLULUĞUMUZ VAR”

Kaynak, “Bizim aynı zamanda bir siyasi partinin dışında bir de iktidar sorumluluğumuz var. Kahramanmaraş’ın 12 belediyesinin 11’i Ak Partiyle seçilmiş belediye başkanlarımızın yönettiği belediyelerimiz. Türkiye’nin 65. Hükümeti yine Ak Parti hükümetidir. Ama ben hep şunu söylemiştim felaket geldiğinde CHP’li, AKP’li, Sünni’yi, Alevi’yi ayırmadığı gibi mevcut devlet imkânları da aynen böyle olmalıdır. Güneş nasıl doğduğunda ışığını sıcaklığını tüm canlılara hatta cansızlara eşit olarak yansıtıyorsa bizlerinde iktidar sorumluluğu budur. Bizler iktidar olarak devlet imkânlarının halka kanalize edilmesi aracısı oluyoruz. Bu sebeple bu hususta belediyelerimiz, teşkilatlılarımız ve bizler olarak eşit adil hizmeti yapmakta baştan beri çok istekliyiz” dedi.

mhp (1)

Cumhuriyet Halk Partisi Kahramanmaraş İl Başkanı Esat Şengül, “Bugün Cumhuriyet Halk Partisi olarak gerçekten bir mutluluk yaşıyoruz. Bizim kendi içimizden, kendi öz evladımız İlk defa bir Başbakan Yardımcısı olması parti olarak çok sevindik. 15 Temmuzda haince bir kalkışmaya ülke tanık oldu. Her darbe ülkeyi 50 yıl geriye götürdü. Ama bu sefer bu darbeciler öyle bir direğe tosladılar ki milletin iradesine, yöneticilerin iradesine, parlamentonun iradesine kısaca Türk Milletinin o güçlü yapısına birlikte olduğu zaman neler başarabileceğinin gücüne tosladı ve ülke bir virüsten adeta kurtuldu. Daha yapacak çok işimiz var. Ama en azından özlediğiniz tablo kardeşlik beraberlik ve bütünlüğü 15 Temmuz da ortaya koyduk. Milletvekillerimizin bombaların altında TBMM’yi bekliyor olması elbette ki bu iradeyi güçlü kıldı ve elbette ki ona inanan, ona oy veren vatandaşlarda temsilcilerin arkasından tankların önüne çıkarak, kurşunlara siper olarak adeta Türkiye Cumhuriyeti’nin ne olduğunu tüm dünyaya haykırırcasına ortaya koydu. Başbakan Yardımcımızın bizleri ziyareti bu anlamda bu anlamda kardeşliğimizi, bu anlamda yürütebileceğimiz birlikteliğimizi daha da güçlü kılmıştır” dedi. İl Başkanı Esat Şengül, Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak’a önerilerin bulunduğu dosyayı teslim etti.

Milliyetçi Hareket Partisi Kahramanmaraş İl Başkanı Süleyman Öner, “15 Temmuz’da darbe girişimi yapılmak istenmiş ama hep beraber mücadele ederek bu kalkışma hareketini son buldurduk. Özellikle de Kahramanmaraş ilimizde 81 il içinde ayrı bir ilimizdir. Bu süreçte, millet ve devlet için sürekli meydanlarda olmuştur. Kurtuluş mücadelesinde nasıl hep birlikte öz verili bir şekilde çatışarak vermediğimiz ülkeyi şimdi de bu hainlerin darbe girişimine karşı hep birlikte olarak defettik. Biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak her zaman Türk Milletinin ve devletinin yanında olmuştur. Bu vesile ile 15 Temmuz’da şehit olan güvenlik güçlerimizin, halkımızdan şehit olanlara Allah’tan rahmet diliyorum. Gazilerimize acil şifalar diliyorum. Türk Milletine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum. Ayrıca Fetö, PKK, PYD ve ne kadar terör örgütü varsa hepsini kınıyor ve lanetliyorum. Özellikle Kahramanmaraş’ta 3 günden bu yana her gün bir şehidimiz geliyor. Sağduyu olarak provokasyonlara gelmeden birlik beraberlik içinde çözmeye devam edeceğiz. Ancak bunun neticesinde de bildiğiniz gibi OHAL çıkması ile gerek batılı ülkeler, gerekse Orta Doğu, Amerika demokrasi adına Türkiye’nin yanında olmamıştır. OHAL çıkınca feryadı figan koparmışlardır. Hainlerin kamu kurum ve kuruluşlardan temizlenirken, masum olanları da ihbar üzerine gözaltına alınması da ayıklanması konusunda biraz daha hassas davranılması gerekir. Bu konuda provokasyon yapmak isteyenler var. Devletimizin bu konuda istişare yaparak ortak akıl ile bu süreci de sağlıklı bir şekilde yürütüleceğini inanıyorum” dedi.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co