Kayıran; “Bayır Bucak Türkmenleri zor durumda”

Kayıran; “Bayır Bucak Türkmenleri zor durumda”

Kahramanmaraş Alperen Ocakları Bölge Başkanı Fatin Rüştü Kayıran Rus ve Suriye güçleri tarafından vurulan Türkmen Dağı sonrası Suriye’de bulunan yaklaşık 4 Milyon’a yakın Türkmen’in zor durumda olduğunu  ve acilen Tıbbi malzeme, Kolay saklanır gıda, İçlik, battaniye, İçme suyuna ihtiyaç olduğunu belirtti.

Kayıran konu hakkında yaptığı açıklama da şunları söyledi; “Bayırbucak Türkmenleri Selçukluların Anadolu’ya gelmesiyle beraber Suriye bölgesine yerleşmiş ve en az bin yıldır bu bölgeyi vatan yapmış Oğuz boyuna mensup Türkmen kardeşlerimizdir. Türkmenler ağırlıklı olarak Şam, Lazkiye, Halep, Hama, Humus,  Rakka ve köylerinde bulunmaktadır.  Şam bölgesinde yaşayanlara Şam Türkmeni, Halep ve Rakka bölgesindekilere Halep veya Culap Türkmeni, Lazkiye Türkmenlerine ise Bayırbucak Türkmenleri denmektedir.

Suriye genelinde değişik rakamlar söylenmesiyle birlikte 3,5 – 4 milyon civarında Türkmen yaşamaktadır. Bayırbucak dediğimiz bölge Lazkiye ile Yayladağı arasıdır. Ve bu bölgede 250 bin civarında Bayırbucaklı Türkmen yaşamaktadır.

Arap sosyalizmi asimilasyon programı çerçevesinde uzun yıllar Baas rejiminin diktası altında en temel insani haklarından mahrum yaşamak zorunda bırakılan Türkmenler bırakın Türkçe öğrenmeyi Türkçe konuşmaları dahi engellenmiştir. Eğitimden mahrum bırakılmışlardır.

Türkiye’ye yakın arazileri ellerinden alınarak Nusayri Araplara dağıtılmıştır. Birçok köy ismi değiştirilmiştir. Bu son krizde de yurtlarından sürülmek istenmektedir.

Asimilasyon ve Türkiye’ye göç ikilemi arasında bırakılarak Türkiye’ye göçe zorlanmışlardır.

Bu son Suriye krizinin baş göstermesiyle beraber uzun yıllar hakları ellerinden alınan Türkmen kardeşlerimiz Baas yönetiminden haklarını alabilmek için rejime muhalif kalmışlardır.

Ancak çok zor şartlarda, adeta imkânsızlıklar içerisinde varlık-yokluk mücadelesi vermektedirler” dedi

Kayıran; “Ruslar havadan bomba yağdırırken, rejim güçleri, Lübnan Hizbullahı ve İran karadan saldırıyor. Bayırbucak Türkmenleri yalnızca Esad güçlerine karşı savaşmıyorlar. Rusya, İran, Lübnan Hizbullahı, İŞID, PYD, Türkiye’den giden DHKP-C ve Mihraç Ural güçlerine karşı yurtlarını canı pahasına korumaya çalışıyorlar ve bu konuda çok kararlılar. Türkiye’de her ihtimale karşı kurulan çadır kentler için bizler vatanımızı bırakıp gelmeyiz bizler burada vatanımızda öleceğiz diyorlar.

Cuma günü Rusların havadan saldırması sonucu Türkmenlerin elinde bulunan Kızıldağ bölgesinin bir kısmı rejim güçlerinin eline geçmişti ve çatışmalarda Abdülhamid Han Tugay komutanı Ömer Abdullah’ın kardeşi Zekeriya şehit düşmüştü.

Kahramanmaraş Alperen Ocakları olarak bir grup arkadaşımızla beraber  Yayladağı’na Türkmen kardeşlerimizi ziyarete gittik. Bu zor günlerinde yanlarında olalım, acılarını paylaşalım onlara moral olalım ve yalnız olmadıklarını Türkiye olarak Alperenler olarak kendileriyle beraber olduğumuzu gösterelim dedik ve çok da memnun oldular.

Sınırda onlarla bir araya geldik. Çeşitli ziyaretlerde bulunduk. Yayladağı kaymakamını ziyaret ettik. Türkmen derneklerini ziyaret ettik. Saldırı sonrası bu tarafa geçen aileleri ziyaret ettik. Şehit düşen kardeşlerimizin çocuklarıyla bir arada olduk. Ve yaşananlarla ilgili bilgiler aldık. İhtiyaçlarını sorduk.

Türkmen kardeşlerimizin sizlere çok selamı var. Allah bizimle diyorlar. Sizler Türkiye olarak, Türk milleti olarak yanımızdasınız diyorlar. Gerçektende bu kadar düşmanlarına karşı bizden ve Allah’tan başka kimseleri yok. Bizlerin desteğine çok ihtiyaçları var. Önümüz kış, çatışmalar dağlık bölgede gerçekleşiyor. İçlik ihtiyaçları var, battaniye ihtiyaçları var, gıda ihtiyaçları var, içme suyu ihtiyacı var.

Aslında onlar sadece kendileri için savaşmıyorlar. Türkiye’nin sınır güvenliği içinde savaşıyorlar. Onlar bizler için canlarıyla bedel öderken bizlerin de onlar için yapabileceği çok şeyler vardır. Onlar son kişi kalana kadar burayı terk etmeyeceğiz burada savaşıp burada şehit düşeceğiz diyorlar. Onlar bu kararlılıktayken elbette bizler de Bayırbucağı düşürmemek ve kardeşlerimizi yalnız bırakmamak için sonuna kadar yanlarında olacağız Allah’ın izniyle.

Amerika Okyanus ötesinden gelip PYD’nin yanında oluyorsa, Rusya kilometrelerce öteden gelip hiçbir sınırı yokken, vatandaşı yokken bizim öz kardeşlerimizin üzerine bomba yağdırıyorsa, Bizler hem alperenler olarak, hem Kahramanmaraş olarak, hem de Türkiye olarak öz gardaşlarımızı yalnız bırakmayacağız.

Kahramanmaraş Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Sayın Ahmet Kuybu beyefendi bir kamyon gıda ve içme suyu yardımında bulunmuşlardır kendilerine hem Alperen Ocakları olarak hem Kahramanmaraş adına hem de Bayırbucak Türkmenleri adına teşekkür ediyorum” dedi.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co