Kaya;” Kahramanlık destanının yazıldığı şehir “Kahramanmaraş”

Kaya;” Kahramanlık destanının yazıldığı şehir “Kahramanmaraş”

Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Aday adayı Mutlu Kaya 12 Kurtuluş Günü münasebetiyle bir  açıklama yaptı.

Kaya yapığı açıklamada şunları belirtti; “ Tarihimizin altın sayfaları, aziz milletimizin kahramanlık destanlarıyla doludur. İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşımızda dile gelen,

“Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım;
Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!
Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım.
Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.”

dizelerinde olduğu gibi, düşman çizmelerinin pervasızca çiğnediği Maraş topraklarında, adeta kabına sığmayıp, sel gibi kükreyerek bendini aşmış, düşman ellerin kendisine zincir vurmasına müsaade etmemiştir.

Bu anlamıyla; Maraş, abluka altına alınmış vatan topraklarında, esaret zincirlerinin kırılmasına neden olan bir “uyanışın” adıdır..

Maraş, ezelden ebede kalesinde dalgalanan şanlı bayrağının indirilmesi karşısında, Ulu Cami imamı Rıdvan Hoca’nın minberden “Hürriyeti olmayan bir milletin Cuma Namazı kılması caiz değildir”sözünün ardından “kendine gelişin” ve hürriyet aşkıyla şahlanarak, aziz bayrağımızı yeniden burçlara dikmiş olan yüreğin adıdır..

Maraş, 22 gün ve gece süren bir mücadelenin, vatan, millet ve bayrak sevgisinin acıyla, çileyle yoğrulmuş asil ve kahramanca bir direnişin adıdır..

Bir milletin dirilişine tanıklık eden Maraş, tüm nesillere yüzyıllar boyu örnek ve öncü olacak bir destanın yazıldığı şehirdir.

Bu manada “iman dolu göğsünü” siper ederek, milli ve manevi değerlerine uzanan elleri topraklarından bertaraf etme adına canı uğruna kurtuluş ateşini yakan Sütçü İmam’ı ve şahsında Maraş’ın kahraman önderlerini iyi anlamak gerekir.

Maraş’ın işgal kuvvetlerinden temizlenmesi uğruna şehir halkının topyekün Milli mücadeleye katılması nedeniyle T.B.M.M tarafından, İstiklal Madalyası’nın Maraş’ta kişilere değil, tüm şehir halkına verilmesi ve Milli Mücadelede ortaya koydukları üstün vatanperverlik ve fedakarlıkları dolayısıyla yine T.B.M.M tarafından “Kahramanlık” payesiyle ödüllendirilmesi çok anlamlıdır.

Maraş özelinde tüm vatan toprağının kurtarılması ve savunulmasının bir miladı olması açısından Maraş’ın ayrı bir yere ve öneme sahip olduğu unutulmamalıdır.

Tarih sayfalarına altın harflerle yazılmış bu şanlı mücadele ile millet olarak elbette ki övüneceğiz ancak, şehitlerimizin aziz hatıralarını ilk günkü tazelikleriyle gönül dünyamıza nakşederek, o yüce ruh ve şuurun emanetçileri olarak onu gelecek nesillere taşımak gibi de bir görevimizin olduğunu hiçbir zaman aklımızdan çıkarmamalıyız.

Tarihini bilmeyen milletlerin, yok olmaya mahkum olacakları gerçeğinden hareketle, geçmişin hatıralarının bizlere yüklediği ödevin, sivil toplum kuruluşları olarak bilincinde olduğumuzu ifade ediyor, bu cennet vatanımız için canlarını vermiş, bütün şehitlerimizi, gazilerimizi, Kahramanmaraş’ımız için; Sütçü İmam, Mıllış Nuri, Rıdvan Hoca, Ali Sezai Efendi, Arslan Bey ve daha adı sanı bilinmeyen binlerce kahramanlarımızı rahmet ve minnetle anıyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle, Kahramanmaraşımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 95. yıldönümünü kutluyor, bedelini kanlarıyla ödedikleri bu eşsiz vatanı bizlere emanet eden tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Ruhları şad olsun” dedi

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co