Kavkırt Güreş Şenliği’nin ikincisi yapıldı

Kavkırt Güreş Şenliği’nin ikincisi yapıldı

Ali Kayası Kavkırt Güreş Festivalinin 2.’si Kahramanmaraş Onikişubat İlçesine bağlı Bulutoğlu Mahallesi Kavkırt Obası’nda gerçekleştirildi.

Ali Kayası Kavkırt Güreş Festivalinin organizatörlüğünü yapan Yılmaz Ahraz, Ömer Ahraz, Enes Ahraz, Mustafa Ahraz, Kamber Ahraz, Aziz Ahraz, Ümmet Ahraz, Ali Ahraz ve Servet Yalçın ile birlikte yoğun çaba harcayarak kendi imkânlarıyla bu yıl ikincisini gerçekleştirdiler.

Dostluk ve kardeşlik duygularının paylaşıldığı festivalde yarışmaya katılan güreşçiler gücünü sergilerken katılımcılar doyasıya eğlendi. Her yıl biraz daha profesyonelleşen organizasyonun ileriki yıllarda il geneline yayılan bir festival olması hedefleniyor.

Güreş festivalinin yemek ve ikram sponsorluğunu Pala Yemekçilik sahibi Fehmi Palabıçak üstlenirken afiş masraflarını da Markasi Reklamın sahibi Erdem Emiroğlu karşıladı.

güreş (10)

Geçtiğimiz yıl ilki gerçekleştirilen Güreş Festivaline imkânsızlıklar damga vururken aynı sorunlar bu yıl da güreşçilerin ve şenliğe katılanların peşini bırakmadı. Güreş festivali düzenleyerek aileler arası birlik ve beraberliği güçlendirmek ve gelecek kuşaklara güreşi sevdirmek isteyen gençler festivalin yapıldığı alana 2 ay önce kendi imkânlarıyla çim ekti. Ekilen çimlerin zarar görmemesi için yine masrafları halk tarafından karşılanarak alanın etrafı tel ile çevrildi. Vatandaşlar, yine hiçbir yerden yardım almadan Ali Kayası mevkiine kadar yaklaşık 2 kilometre olan yolu kendi imkânlarıyla kazma ve kürek kullanarak düzenlemiş.

Güreşçileri ile ünlü Kahramanmaraşlı olmaktan gurur duyduklarını dile getiren vatandaşlar festivale katılan güreşçilerden gelecekte dünya şampiyonu çıkmasını ümit ettiklerini ifade etti. Geleceğin şampiyonlarının ter döktüğü festivalin imkânsızlıklar içinde yapılmasından üzüntü duyduklarını dile getiren mahalleliler, geçen yıl dile getirdikleri isteği tekrarlayarak en azından 3. güreş festivalin de hem belediyelerden hem de Kahramanmaraşlılardan ilgi ve yardım beklediklerini anlattı.

“BELEDİYE BAŞKANLARIMIZDAN DESTEK BEKLİYORUZ”

Ali Kayası Kavkırt Güreş Festivali organizatörü Yılmaz Ahraz program hakkında verdiği bilgide şunları dile getirdi: “ Bu yıl Ali Kayası Kavkırt Güreş Festivalinin ikincisini gerçekleştirmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Kendi imkânlarımızla, arkadaşlarımızın, dostlarımızın yardımıyla organize ettiğimiz festivalde amacımız aramızdaki sevgi, saygının artması, küskünlüklerin, kırgınlıkların ortadan kalkması, gençlerimizi daha faydalı olan spor ile bir araya getirerek onları daha güzel uğraşlara özendirmektir. Aynı zamanda ilimiz güreş alanında büyük şampiyonlar çıkaran ve gelecekte de yine dünya şampiyonları çıkarma potansiyeline sahip bir kenttir. Bununla birlikte ata sporumuz olan güreşi çocuklarımıza sevdirmek ve ülkemizi uluslar arası müsabakalarda temsil edecek şampiyonların yetişmesine vesile olmayı hedefliyoruz. Geçen yıl olduğu gibi bu yılda bütün dostlar bir araya geldi ve güzel bir gün yaşandı. Ancak festivalimizin birincisinde olduğu gibi bu yıl da biz birçok zorlukla mücadele etmek zorunda kaldık. Geçen yıl güreşçilerimize ödül olarak bir şey verememiştik ancak bu defa herkese madalyalarını takdim ettik. Geçen festivalde güreşçilerimiz sahaya kısbetsiz çıkmıştı yine bunu kendi imkânlarımızla aldık ve sporcularımızı er meydanına kendilerine yakışır şekilde çıkarttık. Alan çimi biz ektik ve etrafını yine biz tel ile çevirdik. Aynı zamanda yaklaşık 2 kilometre olan yolu biz kazma ve kürekle düzleyerek festivale katılanların çile çekmemesi için çalıştık. Temenni ediyoruz ki gelecek yıl hem Onikişubat Belediye Başkanımız Sayın Hanefi Mahçiçek hem Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın M. Fatih Erkoç bize yardım elini uzatırlar ve gerek festivalimizin organizasyonu gerekse ihtiyaçlarımızın karşılanması noktasında bize yardım ederler. Bu festivalin ilimiz genelini kapsayacak şekilde yapılmasının daha faydalı olacağı kanaatindeyim, bunu da başarabilirsek mutlu olacağız. Bu konuda da değerli belediye başkanlarımızdan destek bekliyoruz.”

güreş (5)

“ÇOCUKLARIMIZ SPOR YAPIYOR, EĞLENİYOR BUNLAR GÜZEL ŞEYLER”

Ahraz ailesi büyüklerinden Mustafa Ahraz program hakkında şunları konuştu: “ Geçen yıldan beri bu güreş festivalini yapıyoruz. Burada hep birlikte bir araya gelerek güreş yapanları izliyoruz ve bir spor faaliyetiyle kardeşliğimizin, dostluğumuzun sağlamlaştığını görüyoruz. Her ne kadar bazı sıkıntılar yaşansa da şu anda beraber olduğumuz için seviniyoruz. Burada çocuklarımız spor yapıyor, eğleniyor bunlar güzel şeyler. İlerde bu güreşlere daha çok insan katılırsa daha iyi olur diyoruz.”

“ELİMİZDEKİ İMKÂNLARLA ANCAK BU KADAR BAŞARABİLDİK”

Güreş festivali organizasyonunda görevli Özcan Altun da şunları söyledi: “Arkadaşlarımızla yoğun bir şekilde çalışarak bu yıl güreş festivalinin ikincisini yaptık, bu bizi gerçekten çok mutlu etti. Her ne kadar zor şartlar altında yorulsak da böyle güzel bir çalışmaya imza atmanın verdiği sevinci ve onuru yaşıyoruz. İnşallah ilerleyen dönemlerde daha kaliteli ve güzel organizasyonlar yaparız. Elimizdeki imkânlarla ancak bu kadar başarabildik, şartlar zor ve bizim gücümüz fazla değil. Büyüklerimizden gelecek yardımlarla ve kazandığımız tecrübelerle festivalimizi daha iyi yapacağımızı düşünüyorum ve katılan herkese teşekkür ediyorum.”

“RAKİPLERİM GERÇEKTEN GÜÇLÜ GÜREŞÇİLERDİ”

Güreş festivalinde 2. olan ve programın organizasyonunda emek veren Ümmet Ahraz şunları konuştu: “ Hem güreşlerde hem de organizasyonda yer almak benim için gurur vericiydi. Festivalin hazırlık aşamasında elimizden gelenin fazlasını yaparak ortaya güzel bir festival çıkarmaya çalıştık. Geçen yıl edindiğimiz tecrübelerden yararlanarak festivali daha kaliteli yapmaya çalıştık elimizdeki imkânlar ölçüsünde bunu başardığımıza da inanıyorum. Aynı zamanda ben organizasyonda olduğu gibi yarışlarda da ter döktüm, rakiplerim gerçekten güçlü güreşçilerdi. Onları mağlup ederek festivalde ikinci olmak da beni ayrıca mutlu etti. Tabi burada amacımız birinci ya da ikinci olmak değil, bu güzel festivale katılarak dostlarımızla, arkadaşlarımızla aynı duygu ve düşünce etrafında kenetlenip spor vasıtasıyla güzel bir programa katılmaktır. İnşallah bu festivalimiz ilerleyen yıllarda daha geniş bir alana yayılarak devam eder, temennimiz budur. Festivalimize güreşçi olarak katılan ve seyretmeye gelen herkese çok teşekkür ediyorum.”

güreş (2)

Ali Kayası Kavkırt 2. Geleneksel Güreş Şenliği sonuçları

Baş Pehlivanlık

1.Ömer Ahraz, 2. Ümmet Ahraz, 3. Bünyamin Yalçın’a madalyasını Özcan Altun

80 Kiloda

1. Aziz Ahraz, 2. Durdu Sömüş, 3. Enes Ahraz’a ödüllerini Sait Kılıçsallayan,

70 Kiloda

1. Rüstem Ahraz, 2. Salih Polat, 3. Ercan Yalçın’a madalyalarını Davut Altunbay,

60 Kiloda

1. Hamza Altunbay, 2. Nuh Altunbay, 3. Osman Aladağ’a madalyalarını Mustafa Ahraz,

50 Kiloda

1. Gökhan Ahraz, 2. Enes Altun, 3. Mustafa Ahraz’a madalyalarını Abdurrahman Gürbak,

40 Kiloda

1. Ömer Ahraz, 2. İsmail Ahraz, 3. Mehmet Yalçın’a ödüllerini Halil İbrahim Yalçın,

35 Kiloda

1. Ahmet Ahraz, 2. Ömer Ahraz, 3. Samet Altun’a madalyalarını (Afşinli) Mustafa Ahraz,

30 Kiloda

1. Ahmet Yalçın, 2. Ömer Altun, 3. Emirhan Altun’a madalyalarını Fehmi Palabıçak takdim etti.

25 kilonun tek yarışmacısı Mehmet Ahraz da madalya aldı.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co