KASKİ 2015 yılında yapılan çalışmaları anlattı

KASKİ 2015 yılında yapılan çalışmaları anlattı

Kısa adı KASKİ olan Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü 2015 yılında yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Çalışmalarına 2016 yılında da aralıksız devam edeceklerini ifade eden KASKİ Genel Müdürü Mustafa Altunok yaptığı açıklamada: “Öncelikle halkımıza hizmetin en iyisini sunma gayreti içerisinde sürekli bizlere destek olan Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Erkoç’a teşekkür ediyoruz. 2015 yılı içerisinde Sayın Başkanımızın direktifleri doğrultusunda hizmetlerimizi sürdürüyoruz.  DSİ ile birlikte yürüttüğümüz projelerimiz kapsamında 52 milyon TL’lik Akdere Projesi ile Afşin ilçemize cazibeli ve memba suyu getireceğiz.

Bunun yanı sıra Sarımağara Kaynakları İçme Suyu Temini Projesi ile Elbistan ve Ekinözü ilçelerimizin ve bağlı mahallelerine cazibeli içme suyu teminini sağlayacağız. Projenin ihalesi yapılarak proje yapım çalışmalarına başlandı.

Yine DSİ ile birlikte yürüttüğümüz Kısık Projesi ile Onikişubat, Dulkadiroğlu, Pazarcık ve Türkoğlu ilçelerimizin ve bağlı 161 mahallenin içmesuyunu sağlayacağız. Halkımıza hizmetin en iyisini sunmak gayretiyle çalışmalarımıza 2016 yılında da devam edeceğiz” diye konuştu.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olarak hizmet veren KASKİ il genelinde ilk önce yapılaşmaya giderek ilçelerde hizmet binalarını ve kadrolarını oluşturdu.

KASKİ’nin,  2015 yılında yaptığı çalışmaların bazıları şöyle; Kahramanmaraş Atıksu Arıtma Projesi’nin hazırlanması. KASKİ Kahramanmaraş Atıksu Arıtma Tesisi için başlattığı çalışmalarda projenin yapım ve müşavirlik ihalelerinin tamamlanması. Zemin etüdü çalışmalarını tamamlanması.

Türkoğlu-Kılılı,  Pazarcık-Narlı ve Afşin Atıksu Arıtma Tesisleri’nin tamamlanması. KASKİ Elbistan Atıksu Arıtma Tesisi yapım işinde de İPA kapsamında fizibilite çalışmalarına başlanılması.

Afşin ilçesinin kanayan yarası olan içmesuyu sorununun çözümü için yapılan çalışmalar. KASKİ başlattığı çalışma ile 16.5 Milyon TL’lik bir yatırımla Afşin’e içmesuyu getirerek toplamda 232 kilometrelik şebeke yenilemesine devam etti. Ayrıca 3 milyon TL’lik ayrı bir yatırımla da 14 km’lik bir mesafeden Çöllolar mevkiinden Afşin’e içme suyu getirilmesi çalışması.

Afşin İçme Suyu Şebeke İnşaatı ve Çöllolar Terfi Hattı Projesi kapsamında 130 km hat döşemesi.

KASKİ tarafından Kahramanmaraş Göksun ilçesinin içme suyu kaynaklarına yapılan 2 adet modern kaptaj yapısıyla mevcut kaynağın debisi arttırıldı. Sel sularının kaynağa karışması engellendi. Göksun İlçe merkezindeki 8 mahalle ile Taşoluk, Mehmet Bey ve Çağlayan mahallelerinin içme suyunun, bu kaynaktan karşılanması.

KASKİ tarafından yapımı tamamlanan 4246 metre kanalizasyon hattıyla, yıllardır Göksu Çayına akan

Göksun Kanalizasyonu, ilçe merkezinden uzaklaştırıldı. Suda yaşam tekrar başladı.

Kanalizasyon hattı bulunmayan Nurhak İlçesi’nde 4.1 Milyon TL’lik bir maliyetle 40 km’lik kanalizasyon hattı döşeme çalışmalarında 12 km’lik bir çalışma tamamlandı.

KASKİ’nin ilçelerde yaptığı çalışmalar kapsamında Çağlayancerit ilçesinde başlattığı 42 km’lik kanalizasyon hattı döşeme çalışmalarının 34 km’si tamamladı.

KASKİ, Kent Meydanı’nın altında bulunan mevcut yapının göçük riski taşımasından dolayı 70 metrelik kısımda yenileme çalışmalarını tamamladı.

Kuruluştan itibaren toplam 810 km içme suyu isale ve şebeke hattı yapan KASKİ, 235 km kanalizasyon ve yağmursuyu hattı döşemelerini tamamladı.

Vatandaşların ödemelerini daha nezih ve temiz bir ortamda yapmalarını sağlamak için 5 adet veznesini yenileyen KASKİ aynı zamanda 157 adet iş makinasını da araç filosuna katarak araç filosunu güçlendirdi.

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co