Karpuz Kesme !

Karpuz Kesme !

Karpuz Kesme !

Bugünlerde : 25 kuruş, 40 kuruş’a bazı yerlerde 50 kuruşa kadar satılan bu karpuz var ya , yuva yıkmaya sebep oluyor.. aman ha aman Karpuz kesme kavgası yapmayın !..

Hani derler ya :” Otur karpuz keselim” yada “Ya daha karpuz kesecektik,” bu karpuz çiftçiyi rezil ederken ne marifetleri varmış onu da geçtiğimiz Pazar günü öğrendim..

İsim vermeyeceğim: bir tanıdık, işten eve geliyor, yemeğini yiyor, hanımına bir çay yap diyor.. hanımı geç oldu,” diyor..

O zaman karpuz almıştım onu keste yiyelim diyor ?

İşte kıyamet burada kopuyor.. gecenin bir vakti Karpuz kes denir mi ?..

Hanımın erkekliği tutuyor ve :

Kalk kendin al kes ! diyerek restini çekiyor..

Esnafımızda sigortaları atarak hanımına iki sille, atıyor.. ve erkekli bizde diyor..

Karpuz keserdin- kesmezdin tartışması ve aile içi şiddet veya küçük kavga bir süre sonra biri bir odaya biri bir odaya gidip yatması ile son buluyor..

Esnaf kalkıp sabah işine gidiyor.. Gelin kızımızda Çocuğunu kaptığı gibi anasını evine gidiyor..Çay yapmadım, Karpuz kesmedim , dayak yedim diyor..

Çay yapmadım, Karpuz kesmedim diye kocam beni dövdü diyor, biraz da ballandırarak anlatıyor..

Eeee kızın, dayısı, babası, amcası, halası, teyzesi, Karpuz kesme savaşı için savunmaya geçiyor ve savaş senaryoları çiziliyor..

Irak- İran savaşından beter bir savaş başlıyor..

Abi : sen bir devreye gir, gazetecisin, ailenin büyüğüsün dediler.. savaşı barışa çevir dediler.. bizde peki dedik ama bu Karpuz’un bu kadar çok maharetinin olduğunu bilmiyordum.

Önce kız tarafını dinledik.. sonra damadı dinledik, Karpuz kesme ve Çay olayı bire bir aynı anlattılar.. işin özü doğru : Karpuz kesme meselesi..

Sonra dedim ki : telefon açın ben gelir karpuzunuzu keserim, bir karpuz kesme sebebi ile insan eşini boşar mı ? Çocuğunu var , bu yavruya yazık dedim..

Buraya kadar anlattığım klasik karpuz kesme hikayesi !

Meğer bu karpuzun ne marifetleri varmış ?

Sakın siz siz olun: Karpuz kesme kavgası yapmayın, ortaya neler çıkardı neler..

Bugünlerde kilosu 25 kuruşa satılan karpuz : Temizlik ürünleri gibi ortaya bütün kirleri çıkarıyor.. kilodan, hastalıklara, yakışıklıktan- çirkinliklere kadar ne varsa gün yüzüne çıkarıyor..

Karşılıklı hakaretler, karşılıklı bir birinin kusurunu ortaya dökme: Aslında oğlan ve kız hatanın farkında birleşecekler geri evine dönecek: Ancak tüm akrabalar devreye girince ortaya ne kadar çok kirli çamaşır varsa çıkarmışlar.. oğlan kız bir birini istiyor akrabalar bırakmıyor..

Tümü Karpuzun suçu:

Karpuz kesme kavgasından sonra bende bir öz eleştiri yaparak aynaya bakın herkes kendi kusurunu görür !. Ben bakıyorum : Saçım ağırmış, kocaman bir göbek, biraz yaşlanmışım, saçlarım dökülmüş, kel olmuşum, çirkin bir görüntüm var, hangi yanımdan baksam sevimli bir yanım yok !.. ben kötü adamıyım, hiç iyiliğim güzelliğim yok mu ? ! dedim ama bir şey anlamadılar..

Bu karpuz kesme var ya: insanın neyi var neyi yok ortaya çıkarıyor..

Öz eleştiri yapayım dedim: Aynaya bakmaya devam ettim, Allah’a inanarak bilinçli bir ibadet yok, dilde Müslümanlık bizde.. Anne ve Baba hakkını bilmiyoruz, Çocuk yetiştirmeyi bilemiyoruz, herkes de kusur arıyoruz, oysa bende ne çok kusur varmış ? bu karpuz kesme kavgasından sonra aynaya bakınca gördüm..

İnsanlarımız kendine : Benim gibi aynada bakarak kendini eleştirmiyor ! başkasını eleştirmek kolay geliyor..” Kilo ve göbek hastalık, tüm hastalıkların davetçisi, oda bende var.. saçım ağarmış, birazı dökülmüş yarım tarama özürlü olmuşum, yakışıklılık derseniz hiç yok, bozuk bir tip”  ben bunu kabul ediyorum ama, insan olarak güzelliklerim de var bardağın dolu yanına bakmak gerekir,  onlar kendi hallerini kabul etmiyorlar..

Uzun süre görüştük: Mübarek Ramazan günü herkes kendine baksın aynaya bakarak yüzleşsin insanlar kendi kabahatini görsün dedikse de kendimizden örnek verdiysek de  bir birlerini eleştirmeye devam ettiler..

Ben kendimi anlattım: ama dinlemediler. Herkes bir birinin eksiğini ortaya döktü kü bu Karpuz var ya ne olduğunu anlamadım.. Aman bugünden sonra evinize karpuz alırken dikkatli olun, hele hanımla Karpuz kesbe kavgasına sakın girmeyin..

Ortaya kilolar çıkıyor, hastalıklar çıkıyor, tipsizlikler çıkıyor, çirkinlikler çıkıyor, küfürler , hakaretler bir birini takip ediyor, ama Karpuz Kesme kavgasına girişmeyin , bir Pazar günü Karpuz Kesme ile alakalı kavgada öğrendiklerimle bir iki kitap yaza bilirim..

Mübarek Ramazan ayı : devam ediyor, 18 saat oruç tutan birinin şekeri düşüyor, sinirler geriliyor, sigortalar atıyor, insan bir anda barut fıçısı gibi patlaya biliyor. Birde buna Karpuz kesme eklendiğinde iş boşanmaya kadar gidiyor..

Çocuklarınız ortada kalmasın istiyorsanız, hanımla boşanmak istemiyorsanız, evinize bugünlerde Karpuz almayın !

Karpuz Kesme kavgası : ailedeki tüm çirkinlikleri ortaya çıkara biliyor böyle tehlikeli yanı var.. söylenmeyecek sözleri söylete biliyor.. Karpuz kesmek tehlikeli bir iş !..

İlk girişimimiz başarısız oldu, inşallah devamı iyi olur diye dua ediyorum..

İkinci görüşmeye bir karpuz alarak gidip orta yerde kesmeye karar verdim, ya cinayet çıkar – yada barış çıkar diye bekliyorum.. hani bir söz var ya deli deliyi görüre akıllanır diye bende bir karpuz keseyim – ya cinayet ya, akıl

Karpuz çekirdeğini doldurmayacak kavga !

İyi günler..

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co