Karıncanın hac yolculuğu Erkoç’un yolu !..

Karıncanın hac yolculuğu  Erkoç’un yolu !..

Karıncanın hac yolculuğu

Erkoç’un yolu !..

Vali Necmettin Karaduman’ı anarak gittiğim yolda aklıma bir hikaye geldi..

Meşhur hikayedir herkes bilir ama bir kere daha yazmak da fayda var.. Karınca bir gün mübarek topraklara gitmek için hazırlık yapar..

Görenler duyanlar sorar: “ Sen küçük bir karıncasın bu gidişle hac’a gitmen imkansız, dağı var tepesi var, deresi var, yağmuru var seli var !..

Karınca: “ Söylediklerininiz doğru, hepsine katılıyorum ama burada yüzde yaşasam bin de yaşasam sonunda öleceğim, her canlı gibi bizde ölümü tadacağız, hiç olmazsa onun yolunda ölürüm, o mübarek topraklara giderken bu yolda ölürüm!…” der..

Kıssa dan hisse !

30 Mart seçimleri öncesinde Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Fatih Mehmet Erkoç:” Kahramanmaraş Ekinözü- Elbistan yolunu mutlaka yapacağım, diyerek her konuşmasında yolun projesini gösteriyordu. Ve yapacağım ” diyerek projeler sunmuştu..

Bizde dün şöyle : 1968 yılında Vali Necmettin Karaduman’ın  yaptırdığı yolu görelim, Ekinözü yakın edelim diyerek yola çıktık..

Kahramanmaraş Ahirdağ yedi kuyular Kayak Merkezi, Bertiz, Kısık, Savruk Mağarası ve Şelaleleri, Hacının oğlu, Alışar, Türkmenler, Ekinözü yoluna düştük..

Kahramanmaraş – Ahirdağı üzerinden Baydemirli ‘ye kadar yolumuz, asfalt, oradan, Türkmenlere kadar toprak yol, sonrasına asfalt denirse tekrar asfalt yol var Ekinözü Kahramanmaraş Merkez tamı tamına 101 km.

Kahramanmaraş Göksun, Elbistan Ekinözü ise 205 km.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’un projesi, Kazma Bağları, Menzelet Barajı Sahili, Kısık, Ekinözü- Elbistan yolu tam 65 km. olacak..

Güzergah kolay mı ? derseniz ? hiç kolay değil, tam Karınca’ın hac hikayesi gibi..

Tüneller var, Viyadükler var, zor bir yol projesi ancak elzem bir proje !..

Elbistan- Afşin, Nurhak, Ekinözü Malatya ile çalışıyor..

İl merkezimize bir tek gelen kişi yok..

Kahramanmaraş Çıkmaz bir sokak, Göksun daha çok Kayseri ‘ye gidiyor..

Çağlayancerit- Pazarcık Gaziantep’e gidiyor,

Andırın ise Osmaniye ve Adana’ya gidiyor..

Kahramanmaraş Ekinözü- Elbistan yolu bittiği zaman Kahramanmaraş’tan uçak sefer sayıları en az iki kat artacaktır..Çünkü Afşin Elbistan Termik Santralları gelip giden yolcu sayısı çok fazla.. Malatya uçağını Elbistan bölgesi dolduruyor..

Benim dünkü gördüğüm ve benim düşüncem:

a)      Birinci iş olarak, Kahramanmaraş- Ahirdağı Bertiz, Kısık, Alışar Ekinözü, yolu 101 km. yol bu yolu acil olarak iyileştirme ve asfalt işini yapmamız gerekiyor.. iyileştirme ile bu yolun en az 10 km. kısalacağını gördüm.. iki büz atılacak üzerine toprak yol kısalacak..

b)      Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’un projesi olan Kahramanmaraş Elbistan yolu projesi, Karınca misali bir yanından başlanması gerekiyor.. hayal dememek gerek gerçek kurtuluş projesi bu !..

A-B planı olarak iki kapsamlı yapılması gereken bir iş olarak görüyorum..

Kahramanmaraş’tan çıkan bir kişi, Menzelet Barajı sahilinden, Kısık”a girdiğinde Dulkadiroğlu Belediyesinin düzenleme yaptığı Savruk Mağarası ve şelalelerinde bir mola verdikten sonra Ekinözü içmelerine ulaşması bir saat bile sürmeyecektir..

Birinci aşama olarak bugün açık olan ve bir çok insanın içmeye gitmek için kullandığı büyük bölümü asfalt olan yolun iyileştirme çalışması yapılarak tamamının asfaltlanması ki , diğer yol yapılsa bile burası köy yolu olarak kullanılacak yol.. yapılan iş boşa gitmez.. ikincisi de. Hani diyor ya karınca: “ Hacca gidemem ama yolunda ölürüm,” Fatih Mehmet Erkoç’da bu proje benim zamanın da bitmeye bilir ama ana çizgisini çizerim diyerek temelini atmasını bekliyoruz.. Bu yola imzasını atması gerekiyor!

Dostlarla bu yol projesi için gittik, gerçekten güzergah çok zor zorlu bir yol projesi ancak, bir yerinden başlamak gerek, haa ne olur, tünel ve viyadükler yapılmasa da küçük menfezler, küçük köprüler yapılarak şöyle dozer ve greyderle yapılacak yol güzergahı yapılmalı,sınır taşları konmalıdır.. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanlığına Fatih Mehmet Erkoç’tan sonra gelecek olan da tünelleri yaptırsın, viyadükleri yaptırsın, bir sonra gelende nasıl olsa asfaltını yapar ve uzun da olsa biter diye düşünüyorum..

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’u önümüzdeki günlerde, Gazeteciler, Meclis üyeleri ve ilgilerle bu güzergah dan Ekinözü’üne gitmeye davet ediyorum, ki 101 km. yolu hep beraber görelim, küçük masraflarla nasıl iyileştirme yapıla bileceğini, yerinde tartışalım, hatta 100 km. altına düşeceğini birlikte görelim.. basit bir iki çalışma ile bu yol uzun süre kullanıla bilir..

Vali Necmettin Karaduman’ın açtığı yol olduğunu da unutmayalım ! o günün şartı oymuş ama bugün yapılsa bu yol bile 90 km. altına düşer diye bakıyorum..

Teklif bizden

iyi günler

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co