Karaküçük, “Tekstilde söz sahibiyiz”

Karaküçük, “Tekstilde söz sahibiyiz”

KAHRAMANMARAŞ/Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulu başkanı Kemal Karaküçük:” Türkiye ipliğinin yüzde 35 biz üretiyoru, Tekstilde söz sahibiyiz,” dedi.

Sabancı Kültür Merkezinde düzenlenen Ulusalarası Tekstil Zirvesi paneli açılış konuşmasını yapan Başkan Kemal Karaküçük: “  Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası ve Şahsım adına hepinizi saygıyla selamlıyor;edebiyatı, sanatı, çok yönlü kültürü, mozaikleri ve 13 bin yıllık tarihiyle geleceğe ışık tutan, tekstilin başkenti Kahramanmaraş’ta düzenlenen 2. Uluslararası Tekstil Zirvesine hoş geldiniz diyorum.

Kemal Karaküçük: “ Bir milyonu aşkın nüfusu, 2 milyar doları geçen dış ticaret hacmi, 5 milyar dolar sanayi üretimi, 1 milyar dolar tarımsal üretimi, 4 milyar dolar kredi hacmi, 5 milyar dolar reel sektör yatırımı ile Türkiye’nin ilk 10 ekonomisi içerisinde yer almayı hedefleyen Kahramanmaraş, sanayi üretimi konusunda iyi bir model oluşturmuştur.

870 sanayi tesisinde; Türkiye ipliğinin %35’ini, kumaşın %10’unu, metal mutfak eşyalarının %60’ını, çimentonun %10’unu, kağıdın %20’sini üretme başarısını yakalamıştır.

Türkiye’de 1980 yılından buyana yapılan tekstil yatırımlarının yaklaşık %12’sini Kahramanmaraş gerçekleştirmiştir.270 tesisin faaliyet gösterdiği tekstil sektörü 50.000 işçisi ile Türkiye tekstil sektöründe istihdam edilenlerin %10’unu bünyesinde bulundurmaktadır.

26 milyar dolar Türkiye tekstil ihraç ürünlerinin önemli bir bölümü Kahramanmaraş’taüretilmektedir.

Karaküçük: “ Tekstil sektöründe olduğu gibi, enerji sektöründe de önemli bir yere sahip olan kent, elektrik kurulu gücünün %7’si ile Türkiye liderliğini elinde bulundurmaktadır.

Çalışmalarına devam ettiğimiz; 5320 dönüm Tekstil İhtisas OSB bu vizyon çerçevesinde; Kahramanmaraş tekstil sektörünün çok daha büyük bir kapasiteye erişmesini ve üretimin ve üretim çeşitliliğinin katlanarak artmasını sağlayacaktır.

2014 yerel seçimlerinden sonra büyükşehir yapılanmasını da tamamlayan Kahramanmaraş, bundan sonraki dönemde yeni hedefleri ve yeni organize sanayi bölgeleri ile, iş geliştirme merkezleri, güçlü eğitim kurumları, Teknokenti, Tekmeri, Lojistik Merkezi ile üretim alanında katma değeri yüksek ürünlerin ve bunların ihracatının merkezi olmaya adaydır.

KMTSO Başkanı Kemal Karaküçük ;Türkiye’nin 2008 yılından buyanatekstil ürünlerine uyguladığı ithalatta korunma tedbirleri, Türkiye’nin küresel krizlerden en az seviyede etkilenmesinde çok önemli bir paya sahiptir. Tekstil sektörüne verilen destek, yapılan yatırımlarla devletimize vergi, döviz ve istihdam olarak yansımaktadır.

Ancak, bugün tekstil sektörünün ana hammaddesi olan pamuğa ithalat kısıtlaması getirilmek istenmesi, Amerikan pamuğuna dampingsoruşturması kararı alınması Amerikan ekonomisine değil;1 milyon 400 bin ton pamuk tüketiminin %50’sini ithalatla karşılamak durumunda olan Türk tekstil sektörüne, dolayısıyla Türkiye ekonomisine zarar verecek bir karardır.

26 milyar dolar ihracatı ile lokomotif sektör olan tekstil, perakende ve inşaat gibi sektörlerden sonra, Türk imalat sektörü içerisinde en büyük istihdama sahiptir. Cari açık yönünden incelediğimizde de tekstil sektörü otomotiv sektöründen daha fazla katma değere sahiptir.

Bu kadar önemli bir sektörün ana hammaddesi ile ilgili alınacak herhangi bir karar sektörü ciddi şekilde etkileyecek ve ülke ekonomisine olumsuz yansıyacaktır. Bu itibarla; tekstil sektörünün desteklenmesine devam edilmesi ve bu damping soruşturması kararının gözden geçirilmesine ihtiyaç bulunmaktadır.

 

Tekstil sektörünün pamuk damping soruşturmasına değil, enerji ve istihdam yükü bakımından rahatlatılmaya ihtiyacı vardır.

Teşvik sisteminin, Türkiye’yihedeflerine ulaştıracak daha efektif yapıya kavuşturulması gerekmektedir.  Türkiye’nin lokomotifi tekstil sektörü gibi geniş üretim ve istihdam alanına sahip, aynı zamanda ihracatta artı değer sağlayan bir sektör ilimizde bölgesel ve sektörel teşvik uygulaması dışında tutulmuştur. Bu nedenle, yeni teşvik politikalarının geliştirilmesi ve teşvik sisteminin yeniden dizayn edilerek yatırım ve üretimde enerji ve SGK teşvikinin uygulanması elzemdir.

Karaküçük ;Bugün gerçekleştirmekte olduğumuz; “Uluslararası Tekstil Zirvesi”ileAvrupa’dan Çin’e, Amerika’dan Tayvan’a 200’ün üzerinde yabancı tekstil makinesi üreticisinin katılımıyla yarın açılışını yapacağımız “Kahramanmaraş Tekstil Makineleri Fuarı”Kahramanmaraş’ın bu sektörde dünyada önemli bir yerde bulunduğunu göstermektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle, Uluslararası Tekstil Zirvesi’nin; sektörün geleceğine yön vermesi, özellikle yenilikçilik, tasarım ve ihracat kabiliyetinin artırılması bakımlarından yeni bir heyecan getirmesini diliyorum.

Sempozyumumuza destek veren tüm kurum-kuruluş ve emeği geçenlere teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co