Karaküçük, “Kahramanmaraş ilk 10 şehir arasına girecek”

Karaküçük, “Kahramanmaraş ilk 10 şehir arasına girecek”

Ramada otel de KASİAd tarafından düzenlenen ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın ve Sanayicilerin bir araya geldiği toplantıda konuşan KMTSO Başkanı Kemal Karaküçük: “ Hedefimiz kahramanmaraş’ı Türkiye de ilk 10 il arasına sokmaktır” dedi.

KMTSO Başkanı Kemal Karaküçük: Kahramanmaraş bir milyonu aşkın nüfusu, 2 milyar doları geçen dış ticaret hacmi, 3,5 milyar dolar sanayi üretimi, 1 milyar dolar tarımsal üretimi, 4 milyar dolar kredi hacmi, 5 milyar dolar reel sektör yatırımı ile ciddi bir potansiyele sahiptir.

Türkiye’de iddialı olduğu sektörlerde gerçek bir başarı öyküsü yazan Kahramanmaraşlı sanayiciler, 870 sanayi tesisinde; Türkiye ipliğinin %35’ini, kumaşın %10’unu, metal mutfak eşyalarının %60’ını, çimentonun %9’unu, kâğıdın %20’sini,  üreterek ciddi bir dış ticaret hacmi ve katma değer oluşturmaktadır.

Ülkemizin en çok sanayi elektriği tüketen illeri arasında 11. sırada yer alan Kahramanmaraş, elektrik kurulu gücünün %7’sine sahip olarak bu sektörde Türkiye liderliğini de elinde bulundurmaktadır.

Kemal Karaküçük: Türkiye’nin dünyada en gelişmiş ilk 10 ülkesi arasında yer almayı hedeflediği gibi; Kahramanmaraş da Türkiye’nin en gelişmiş ilk 10 şehri arasına girmeyi ana hedef olarak belirlemiş bulunmaktadır.

Bundan sonraki dönemde Kahramanmaraş yeni hedefleri ve yeni organize sanayi bölgeleri ile yeniden sanayi hamlesi başlayacak, Türkiye’nin üretim devleri arasındaki yerini alacaktır. İnanıyorum ki, bu süreçte finans sektörü Kahramanmaraş’ın yatırım projelerine bugüne kadar destek olduğu gibi bundan sonra da destek verecek ve kalkınmada stratejik rol üstleneceklerdir.

Bu süreç içerisinde, daha önce reel sektör yatırımları bakımından aktif rol almayan kamu bankaları, son dönemde bu alanda oldukça güçlü bir oyun kurucu olarak piyasada yer almakta, finans sektörüne yeni bir rekabet anlayışı getirmektedir. Bu rekabetin reel sektöre olumlu yansımaları olduğu gibi finans sektörünün yapısal gelişim ve kapasitesine ciddi ölçüde katkı sağladığını göz ardı edemeyiz.

Bugün aramızda bulunan; Ziraat Bankası Genel Müdürü Sayın Hüseyin Aydın, kamu bankalarındaki başarının anahtar ismidir. Daha önce Halk Bankası’nda şimdi de Ziraat Bankası’nda başarılı yönetimiyle sektöre yön veren bir çizgide olduğunu memnuniyetle izlemekteyiz. Kamu bankalarını özel sektör mantığıyla çalıştırarak rekabetçi ve çözüm odaklı yönetim sergileyen; Kahramanmaraş’a ayrı bir önem veren Sayın Hüseyin Aydın beyin nezdinde tüm banka yönetimine gösterdikleri ilgi ve güven dolayısıyla teşekkür ediyorum.

Bankacılık verilerine baktığımızda bu güvenin boşa çıkmadığını, 2013 yılında takipteki alacakların Türkiye ortalamasının %3’eyakın olduğunu, Kahramanmaraş’ta bu oranın %1’lerde bulunduğunu görmekteyiz.

Kahramanmaraş bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da gerek devlet desteklerini gerekse kullandıkları kredileri en iyi şekilde değerlendirerek kendisine güvenenleri mahcup etmeyecektir. Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı olarak bundan hiç şüphem olmadığını ifade ediyor, tüm konuklarımıza saygılarımı sunuyorum.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co