Karaküçük: Gazeteciliğin önemi artıyor

Karaküçük: Gazeteciliğin önemi artıyor

Gazeteciliğin önemi artıyor

 

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kemal Karaküçük 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü nedeniyle Şehir de  görev yapan gazeteciler ile kahvaltı bir araya geldi. Karaküçük: “Gazeteciliğin Türkiye’de ve Dünya’da önemi artıyor.Artık tek tuşla dünyadan haberimiz oluyor.” dedi

kmtsogaz (8)

KAHRAMANMARAŞ- “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nedeniyle Mado evinde KMTSO tarafından verilen kahvaltı programına KMTSO Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Karaküçük, Meclis Başkanı Hanifi Öksüz, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Kadir Gülkesen, Serdar Zabun Yönetim Kurulu üyelerinden Haluk Attaroğlu, Ertuğrul Korkut Tanrıverdi, Sıddık Ciğer, Hüseyin Özdal, Mehmet Akif Gölcü, Ziya Gümüşer, Adnan Toprak, Kahramanmaraş Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kemal Sayın, Kahramanmaraş Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Abid Vanlı yanı sıra yerel-ulusal gazete ile ajans temsilcileri katıldı.

Burada bir konuşma yapan Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Karaküçük kentte görev yapan tüm gazetecilerin; “10 Ocak çalışan gazeteciler gününü” kutladı. Basının öneminin arttığına vurgu yapan Karaküçük: “Bugün tek tuşa basarak dünyanın dört bir tarafındaki olup biten her şeyden haberdar oluyorsak; sizin gibi dünyanın dört bir tarafında bilgileri servis eden gazeteciler tarafından gerçekleşiyor. Gündemdeki bilgileri doğru taşıyabilmek, kamuoyunu doğru bilinçlendirmek ve bu bilgilerle mesleğini yapmayı çok ciddi bir kamu hizmeti olarak görüyorum” dedi.

kmtsogaz (9)

ÜRETMEDEN İHRACAT YAPMADAN KALKINMAK MÜMKÜN DEĞİL

Ticaret ve Sanayi Odasının 2014 yılı faaliyetleri hakkında gazetecilere bir bilgi veren Karaküçük, üretmeden ve ihracat yapmadan kalkınmak mümkün olmadığına değindi.

“Bununla birlikte ürettiğiniz ürünü tanıtmak, pazarlamakta da performans gösteremiyorsanız

bunun da değeri olmuyor” diyen Karaküçük şöyle konuştu: “ Çok kaliteli ürünler üretip eğer satamıyorsanız dünya ile rekabet edemiyorsanız bunun da değeri kalmıyor.Bu bilinçle görevce geldiğimiz ilk günden bu yana fuar organizasyonlarına ve yurt dışı gezilerine büyük bir önem veriyoruz. Bu yönetim döneminde 13 yurt dışı gezisi düzenledik ve 213 firmamızı yurt dışına götürdük. Amaç buradaki ürünlerimizi sergilemek bununla birlikte ham madde konusunda, teknolojik  yatırımlar konusunda üyelerimiz ve sanayici arkadaşlarımızın teknik bilgi  donanımlarını arttırmaktı. Yeni yatırım düşündükleri alanda daha geniş bir bilgiye sahip olmaları bununla birlikte pazarlama odaklı yurt dışı görüşmeleri gerçekleştirdik.

kmtsogaz (4)

YURT DIŞI GEZİLERİ ÇOK ÖNEMLİ

Fuarların ve yurt dışı gezilerin çok önemli döngülerinin olduğunu belirten Karaküçük konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu fuarların ve yurt dışı gezilerinin çok önemli olduğunu düşünüyoruz.Kahramanmaraş’ta da bunu önemli kılmak için, şehrimizde arka arkaya 3 fuar düzenledik. Kahramanmaraş’ta fuar olmaz anlayışı Allaha şükür yıkıldı. Tekstil Makineleri Fuarı, İnşaat ve Kentsel Dönüşüm yanı sıra Tarım Fuarı düzenledik. Burada da gerek katılımcılar tarafından gerekse ziyaretçiler tarafından çok olumlu dönüşler aldık. Çok ciddi memnuniyetler gördük, inşallah 2015 yılında da bu sektörler ve bu sektörlerin devamın da yine fuar organizelerine devam edeceğiz.Kentimizin amiral gemisi olan tekstil sektörü ile alakalı 3 gün süren Ulusal Tekstil Zirvesi düzenledik. Tekstilin dününü bugününü ve geleceğini tartıştık. Türkiye’nin farklı üniversitelerinden bir çok akademisyen, iş adamı, sanayicisi, sivil toplum örgütü temsilcileri ile yaptığımız çalışmanın sonucunda da iyi bir yere geldik”

MODA VE DEFİLE İLE KAHRAMANMARAŞ DAHA DA TANINACAK

Kahramanmaraş’ın üretim odaklı çalıştığını belirten Karaküçük şunları dile getirdi: “Bu dönemde bir gala yemeği ve defile düzenledik. Kahramanmaraş’ta üretilen ürünlerin yeniden bir fuar ve defile ile sunulma kültürü oluşturduk. Yeni dönemde üretilen ürünler bundan sonra moda, dizayn ve defile organizasyonlar ile hak ettiği yerde olacak.Bizler bu zamana kadar üretim odaklı çalıştık. Biraz daha görsel, biraz daha bu ürünlerimizi vitrine koyabileceğimiz ürünleri geliştirmeyi düşünüyoruz.

KONGRE KÜLTÜRÜNÜN GELİŞMESİ İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ

kmtsogaz

Fuar ve kongre kültürünün gelişmesi için elimizden geleni yapacağız. Basın mensuplarının da bu konuda duyarlılığını gördük. Düzenlenen fuarlarda ve Uluslararası Tekstil zirvesinde gazeteci arkadaşlardın da bu konuya sahip çıktığını gördüm. Eğer bu sektörler gelişirse şehrimizin istihdamı, artacak. Tekstilde bir üst çıtaya doğru yükselmiş olacağız.

TEKTSİL BÖLÜMÜNÜ AYAKTA TUTACAĞIZ

2014 yılında edinmiş olduğumuz bir bilgi ileKSÜ’de tekstil mühendisliğinin talepsizlik nedeniyle kapanacağı yönünde bilgisine ulaştık. Bu bizim için, üniversite için, tekstil sanayi için hiç doğru olamayacak durumdu. Bunun talebini arttırmak adına üniversitemiz ve akademisyenleri ile görüştük. ‘Ne yapabilirizi?’ konuştuk. Üniversite sınavı başlamadan seçim yapacak öğrenciler daha kataloglardan gideceği yere seçmeden 10 öğrenciye burs verileceği ilan ettik. Tekstil alanında amiral gemi olan bir yerde bu bölüme talep olmaması bizi zora sokardı. Çünkü kurulan devasa tesisleri çalıştıracaklar mühendisler, ara elemanlardır. Yetişmiş kişilerde okullardan çıkacak, bu işler ekip işidir. Bunun için burs çalışmalarımızı devam ettireceğiz.

EĞİTİM PROJEMİZ DEVAM EDİYOR

Eğitim konusunda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden talep ettiğimiz bir okulumuz var. 2013 yılında okul protokolünü imzaladık, 2014 yılında ise bunun yatırımı yapıldı. 10 milyon TL’lik eğitim kampusu, Fen lisesi ve yatılı yurtları ile birlikte şu anda inşaatı başladı. Bizde KMTSO olarak buna TOBB Başkanı Rifat Bey’in arzusu doğrultusunda 500 bin TL katkıda bulunduk. Bu 10 milyonluk yatırımı 2015-2016 öğretim yılında açılışı yapılacak.

KAHRAMANMARŞLI SANAYİCİLER EĞİTİME DESTEĞİNİ SÜRDÜRÜYOR

41 sanayici ve iş adamı okul yaptırmak adına protokol imzaladı. Bu okulların bir kısmı yapıldı, bir kısmı yapılıyor. Önümüzdeki yıllarda bunların hepsi eğitime kazandırılmış olacak. Tüm sanayicilere teşekkür ediyorum. Kahramanmaraş’ta ticaret ve sanayi kazandıkça büyüdükçe ülke kazanır. Sanayici kazanırsa yeni yatırım yapar, yeni fabrikalar açar. Daha çok insana katkı sağlar. Memleket için en doğru yatırım diye düşünüyorum.

OSB’DE MUTLU SONA GELDİK

Göreve geldiğimiz ilk günde söylediğimiz OSB projemiz vardı. 10 Ocak Çalışan gazeteciler gününde bu güzel haberi paylaşmak istiyorum. Bakanlıktan OSB onayı geldi. Şehrimize milletimize hayırlı uğurlu olsun. 2015 yılında imar ve kamulaştırma çalışması yapılacak. Sayın Valimiz tarafından bir müteşebbis heyet kurulacak, bunun doğrultusunda bu çalışmalar devam edecek. 2015-2016 sanayi bakanlığı burayı yatırım alanına alıyor. Tomsuklu bölgesi dediğimiz alanda 5 bin dönüm sanayi alanı, ihracatının büyümesi, sanayinin gelişimi anlamında altyapısını oluşturabileceğimiz büyük bir alan. Bunu 3 yıldır hep birlikte bu noktaya getirdik. Bu projede emeği olan eski valimiz Şükrü Kocatepe ve yeni Valimiz Mustafa Hakan Güvençer’e, Eski Belediye Başkanı Mustafa Poyraz’a ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Fatih Erkoç’a milletvekillerimize 14 il müdürlüğüne, DSİ ve Tarım İl Müdürlüğüne ve bunu söylediğimiz zaman şehrin projesidir diye gündemde tutan gazetecilere teşekkür ediyorum.Bu 5 bin dönüm arazi içerisinde 30 -40 bin kişi çalışacak. Gelecek adına, sanayi adına, kent ekonomisinin gelişmesi adına bu katkı çok önemli bir katkıdır. Birkaç yıl içerisinde o bölgede dev sanayi tesislerinin yükseldiğini göreceğiz. 2023 hedefine adım adım ilerlerken bu sanayi tesisleri bizin gurur kaynağımız olacak. 5 milyar dolar ihracat hedefimize ulaşmamızda bu sanayi tesislerinin çok önemli katkısı olacak.

5 AYDA 4 FUAR GESİZİ

2015 yılında da güzel gelişmeler bizi bekliyor. Önümüzdeki 5 ay içerisinde 4 tane fuar organizasyonumuz var. Sanayici ve iş adamlarımızı yurt dışına götüreceğiz. Şubat ayında Frankurt Metal Mutfak eşyası fuarı, Almanya’da gıda fuarı, Nisan ayında Almanya’daHannover’de Genel Teknoloji Fuarı, Haziran ayında Amerika’da Tekstil Makineleri Fuarı düzenlenecek.

BASIN ÇOK ÖNEMLİ

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Hanifi Öksüz’de basının doğru bilgi alma adına çok önemli bir yere sahip olduğunu söyledi. Öksüz şunları kaydetti: “Çok önemli bir görev yapıyorsunuz. Demokrasi ile yönetilen ülkelerde basın çok önemli. Halkın doğru bilgilendirilmesi açısından. Çok büyük sorumluluğunuz var. Her konuyu incelemeniz ve araştırmanız gerekir. Tabi biz sizin bu görevi en iyi şekilde yerine getirmeniz için hem KMTSO olarak hem de sanayiciler olarak her türlü desteğe hazırız. Kahramanmaraş sanayisi gelişiyor. Burada sanayiciler olarak çok büyük sorumluluk taşıyoruz. Sanayi bugün ekonominin lokomotifi konumundadır. Sadece sanayi değil, tarımı da geliştirmek, eğitimi de geliştirmek sanayicinin görevi haline gelmiştir.

SANAYİCİYE BÜYÜK GÖREVLER DÜŞÜYOR

Kahramanmaraşlı ilgili bu memleketi geliştirmek adına biz sanayicilere büyük görevler düşmektedir. Sanayici ve gazetecilerin çok daha etkin ilişki olmamız gerekiyor. Daha fazla el ele vermemiz gerekiyor. Ama maalesef sanayicilik sektörü zaman aralığının kısıtlı olduğu için elimizden geldiği kadar gazeteci arkadaşlara zaman ayırmaya çalışıyoruz.

Sık sık bir araya gelmenin yararlı olacağını düşünüyorum. Kahramanmaraş sanayide çeşitleniyor. Gittikçe büyüyen yatırımlar şehrimizde olamaya başladı. Bu şehrin doğrudan ekonomisi etkilediği için hızla gelişmesine devam ediyor. Turizmin gelişmesi adına sanayicilerimizin de desteği ile iyi bir yere geleceğiz”

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co