Karaküçük: “23 Vizyonu bize moral vermektedir”

Karaküçük: “23 Vizyonu bize moral vermektedir”

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Karaküçük: “Kurtuluş Savaşından sonraki en büyük milli konsensüs olan 2023 Vizyonu bizler için hem bir yol haritası olmakta hem de moral-motivasyonumuzu artırmaktadır,” dedi.

KMTSO Bahçesinde yapılan geleneksel iftar yemeğinin açılış konuşmasını Meclis Başkanı Hanefi Öksüz yaptı.

Öksüz : İSO Türkiye’in ilk 500 şirketine arasına giren şirketleri açıklaması ile Kahramanmaraş’ta bir şirketimiz daha girdi, buda bize şunu gösteriyor Kahramanmaraş Ekonimisi büyüyerek devam ediyor 2023 hedeflerini yakalayacağız, inşallah,” dedi.

Daha sonra kürsüye gelen KMTSO yönetim Kurulu Başkanı Kemal Karaküçük: ;” İlimiz iş, siyaset ve bürokrasi dünyasının bir araya geldiği,geleneksel iftar programlarımız, İslam’ınen kıymetli ayı olan Ramazan’ın bereketini kat kat artırarak birlikteliğimizi pekiştirmektedir.

Bugün aramızda bulunan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarıve Gümrükler Genel MüdürüileAkdeniz İhracatçı Birlikleri’nin çok değerli yönetim kurulu başkanları bu birlikteliğimize zenginlik katmaktadırlar, kendilerine hoş geldiniz diyorum.

Bakan Yardımcım, Valim, Belediye Başkanım, Kahramanmaraş büyüyor diyen Kemal Karaküçük ; Türkiye Cumhuriyetinin temelinde inanç ve güven unsurları yatmaktadır. Gücüne inanan, geleceğe güvenle bakan Türkiye, bugün 200’den fazla ülkeye ihracat yapmaktadır. Türkiye üretim gücünü, üretim kabiliyetini dünyaya ispat etmiştir.

Güçlü Türkiye için bu kabiliyeti iyi değerlendirmek, Türk girişimcisini ve Türk emeğini güçlendirmek zorundayız.

Kurtuluş Savaşından sonraki en büyük milli konsensüs olan 2023 Vizyonu bizler için hem bir yol haritası olmakta hem de moral-motivasyonumuzu artırmaktadır.

820 milyar dolar milli gelirini 2 trilyon dolara yükseltmeyi hedefleyen Türkiye’nin;bu hedeflerine ulaşması, aynı zamanda bölgesinde ve dünya siyasetinde saygın ve sözü geçen bir devlet olması, ekonomik sorunlarına ve sosyo-politik meselelerine çözüm üretebilmesi için yatırım, üretim,istihdam ve ihracatın artırılması gerekir.

500

Bunun için ihtiyacımız olan tek şey ise tüm kurumları ve bireyleriyle birbirimize, kendimize ve işimize güvenmek, daha çok çalışmak ve dünyadaki değişimi iyi okuyarak adımlarımızı küresel trendlere uydurmaktır.

Başkan Karaküçük ; edebiyatı, sanatı, tarihi, çok yönlü kültürü ve güçlü ekonomisiyle 13 bin yıldır varolan Kahramanmaraş; Türkiye ekonomisine ciddi katkıları bulunan ve istikbali parlak önemli bir Anadolu şehridir.

Kahramanmaraş; 80’lerden itibaren açık ekonomi politikasına hızlı uyum sağlamış ve devlet desteklerini doğru kullanarak bugünün dev sanayi işletmelerini hayata geçirmiştir.

Bu yıllarda başlayarak gelişen sanayisi ve enerji sektöründeki üretimi ile stratejik bir konuma gelmiştir.

1 milyonu aşkın nüfusu,

2 milyar doları geçen dış ticaret hacmi,

5 milyar dolar sanayi üretimi,

1 milyar dolar tarımsal üretimi,

4 milyar dolar kredi hacmi,

5 milyar dolar reel sektör yatırımı,

5 milyar dolar ihracat hedefi ile Türkiye’nin ilk on ekonomisi içerisinde yer almayı amaçlayan kent; gerçek bir başarı öyküsü yazarak 870 sanayi tesisinde;

Türkiye ipliğinin %35’ini,

Kumaşın %10’unu,

Metal mutfak eşyalarının %60’ını,

Çimentonun %10’unu,

Kağıdın %20’sini üreterek Türkiye ekonomisine ciddi bir katkı sağlamaktadır.

Elektrik üretiminde Türkiye kurulu gücünün %7’sine sahip olan Kahramanmaraş bu sektörde Türkiye lideri konumundadır.

Karaküçük: İstanbul Sanayi Odası’nın her yıl yayınladığı Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu araştırmasında; Kahramanmaraş’tan listeye girme başarısını gösteren şirket sayısı 2013’e göre bir firma artarak bu yıl 9’a yükselmiştir. Bu da bizlere Kahramanmaraş’ın Türkiye ekonomisindeki payının giderek arttığını göstermektedir.

Rekabet gücümüzü ve zenginleşmeyi ancak bu şirketlerin sayısını artırarak sağlayabiliriz. Büyük şirketler arttıkça istihdam ve ihracatımız da aynı oranda yükselecektir.

Bu itibarla ben, listede yer alan;

Kipaş Mensucat,

Matesa Tekstil,

İskur İplik,

Mem Tekstil,

Şirikçioğlu Mensucat,

İskur Tekstil,

K.Maraş Çimento,

Erdem Tekstil ve

Kahramanmaraş KağıtSanayiine gösterdikleri performans ve Kahramanmaraş’a yaşattıkları gurur dolayısıyla ayrı ayrı teşekkür ediyor ve tebriklerimi sunuyorum.

2023 hedeflerine ulaşmak adına, orta ve uzun vadede yatırımlarımız devam edecek ve yıllık üretimimiz 10 milyar dolar seviyesine ulaşarak, mevcut sektörlerimizin Türkiye payı yukarı tırmanırken, üretim yapısı teknik tekstillere ve savunma, otomotiv yan sanayii gibi bilgi ve Ar-Ge’ye dayalı sektörler öne çıkacaktır.

Özellikle yeni yatırım sahaları üretmek adına yürüttüğümüz çalışmalar, Tomsuklu OSB, ıslah OSB, İş Geliştirme Merkezi gibi projelerimizle; Lojistik Merkeziyle;yeni ihtisas sanayi siteleri, sektörel ticaret merkezleri, yeni turizm yatırım alanlarıyla; güçlü üniversitesi, Teknokenti, Tekmeriyle;Germanicia Antik Kenti ve Ashab-ı Kehfiyle; Necip Fazıl’ı ve AşıkMahzuni’siyle, alternatif turizmi ve su sporlarıyla; florası ve gastronomisiyle geleceğin yıldız kentleri arasında hak ettiği yerini alacaktır.

2023 Yeni Türkiye vizyonunadoğru ilerlerken Türkiye yapısal sorunlarını çözerek, yenilikçi-tasarımcı modelin oluşmasını sağlamak zorundadır. Bu modelin ortaya konulması için Türkiye’de, son on yıldaki makro atılımları ve istikrarı devam ettirecek irade, girişimci ruh ve insan kaynağı mevcuttur.

Başkan Kemal Karaküçük: “ Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası olarak en değerli doğal kaynağımız olan girişimciliği ve insan kaynağımızı güçlendirmek amacıyla her yıl 50’den fazla eğitim ve seminer etkinliği düzenlemekte ve bu etkinliklerde 6000’e yakın insanımızaeğitim vermekte, her etkinlikteinsan kaynağımızdaki değişimi ve gelişimi açıkça gözlemlemekteyiz.

Bugün, ihracatın yıldızları ödül törenimizde plaketlerini alan şirketlerimiz, yeni Türkiye vizyonuna, Türkiye’nin büyümesine en çok katkı sağlayan aktörlerdir. Buradan ödül alan tüm şirketlerimizi tebrik ediyor, işçisinden patronuna emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

Bu duygularla, Ramazan ayının tüm İslam alemi için hayırlara vesile olmasınıtemenni ediyor, tekrar tüm konuklarımıza hoş geldiniz diyor ve saygılarımı sunuyorum,” dedi.

İftara : Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe, Adalet Bakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Milletvekilleri Mehmet Sağlam  ve Mesut Dedeoğlu, Akdeniz Metal İhracatçıları Birliği Başkanı ve yönetimi ile bine yakın davetli katıldı.

 

 

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co