KARADENİZ GEZİSİNDEN GERİDE KALANLAR 

KARADENİZ GEZİSİNDEN GERİDE KALANLAR 

Gençliğimizde Çırpınırdı Karadeniz Bakıp Türkün Bayrağına şarkısını söylerken tüylerimiz diken diken olurdu. Gençlik işte milliyetçilik duygularınız kabarık oluyor…

Karadeniz konusu da nereden çıktı dememeyin, tabi ülkemin bir çok şehrini görmüş, yazı dizileri yapmış bir araştırmacı olarak benim için yeşil ile mavinin el ele dans ettiği bu bölgeyi görmemek bir eksiklikti. Rabbim nasip etti geçen hafta 7 günlük bir gezi yaptık. Nihat Tur yaptığı bu geziye bir otobüs Maraşlı katıldı. Erzurum, Artvin,  (öncesinde Tortum Şelalesi ve devasa baraj göllerini),   Rize Hopa’yı, Batum’u, Trabzon’u(Uzungöl ve zirvelerindeki el değmemiş, yeşilin bütün tonlarının bulunduğu Ayder Yaylasını), Sürmena Manastırını, Ordu’nun  Fındık Bahçelerini, Çay Tesislerini, bölgenin ünlü yemeklerini(Mıhlama, Cağ Kebabı v.b) tadına bakarak Ordu’da gece teleferik gezintisi, Samsun’da Bandırma Vapurunu, Şehzaderer Şehri Amasya’yı gezdik.

YEDİĞİMİZ İÇTİĞİMİZ BİZİM OLSUN

Hani halk arasında geziden döndükten sonra ‘Kardeşim yediğin içtiğinin senin olsun, sen bize gördüğün güzelleri anlat! Evt bizde yediğimiz içtiğimizi bırakıp gördüğümüz güzellikleri inşallah sizinle paylaşalım.

Gezi boyunca dikkatimizi çeken hususlar(bana göre) şunlar oldu. Türkiye’nin artık yol sorunu kalmamış, yani Türkiye medeni ülkelerin içerisinde yer alıyor diyebiliriz. Çünkü yol medeniyet demektir. Özellikle Erzurum- Hopa arasında yapılan 100’ün üzerindeki tunel, dev viyadükleri gördüğümüzde, övündük. Burada yapılan dev barajlar ağzımıza açıkta bıraktı. Sonra Karadeniz sahil yolu bölgeye büyük bir canlılık katmış. Arap turistler her yerde desek yanlış olmaz. Çarşaflı, bizden olan bu kardeşlerimiz bütün otelleri ve lokantaları dolduruyor, üstelik para harcadıkları da belli oluyor.  Ancak biz bu bölgeye yapılan yatırımları görünce, Karadeniz’e yüzlerce tunel yapılırken, Kayseri yolundaki iki tunelimizin niye bu kadar geç kaldığını sorguluyoruz.

EKMEK SORUNU HALLEDİLMİŞ

Bu illerin tamamında bakanlığın istediği düzeyde katkıntısız ekmek yedik ama biz henüz tam olarak bunu başaramadık.

Malatya’nın modern bir şehir oluşu, Erzurum’un bizim gibi tarihi eserlerinin tam tanıtılmadığını, Erzurum’un  Ordu’nun, Samsun’un ve Amasya’nın teleferiklerini görünce, bizde ne zaman başlayacakların sorusunun cevabını aradık.

Samsun’da su sporları merkezi, Ayder Yaylasına varmadan Rafting yaptırılmasını araştırdım, resimler çektim. Trabzonla kardeşimiz Rahmetli Yazıcıoğlu Valimizin burada ilk defa rafting yaptıktan sonra turizm açısından ciddi mesafe aldıklarını, yöneticilerin turizme önem vermesi gerektiği sözleri kulağımıza küpe oldu desek zannederim çok şey anlatmış oluruz.

MARAŞ TURİZM CANLANDIRILMALI

Bu bölgelere insan akıyor, para harcıyor. Eskiden Türkler için su akar Türk bakar derlermiş, çok şükür suyumuzu şimdi boşa akıtmıyor, enerjiye yani üretime döndermesini öğrendik.

Maraşlılarda turizmden pay almak için çok çaba sarf etmeli. Şu teleferik konusu acilen çözülmeli. Bu illerde ki teleferik yapımlarını inceledim. Ordu kent merkezini yukardan gezdiriyor, Erzurum ise kış sporlarına yönelik teleferik yapmış, tıpkı Kayseri’de olduğu gibi. Maraş her ikisini birden düşünerek teleferik yapmalı. Yeni müzelere ihtiyaç var. Amasya bunu başarmış, tam 4 müze gezdik. Resimler çektim, isteyen belediye başkanlarımızla paylaşabilirim. Bu müzeleri yapmak çok zor değil! İnanın birer hafta içerisinde bu başarabiliriz.

Neyse, yazacak daha çok şey var, onları da haftaya aktaralım.

Son söz şunu söyleyeyim, gezmek insana hayat veriyor, yeni bakış açısı kazandırıyor, insanları yada insan görüntüsündeki densizleri tanıyorsunuz, insan idare etmenin zorluğunu görüyorsunuz, her şeyden önce kendi vatanınızın kıymetini biliyorsunuz.

Kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co