Karaca; “2002’de 36 milyon lira olan resmi ilan dağıtımı bugün 321 milyon liraya ulaştı”

Karaca; “2002’de 36 milyon lira olan resmi ilan dağıtımı bugün 321 milyon liraya ulaştı”

Karaca; “2002’de 36 milyon lira olan resmi ilan dağıtımı bugün 321 milyon liraya ulaştı”

aa

Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından Kahramanmaraş’ta düzenlenen Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürü Mehmet Akarca  ile 6 ilin gazetecilerinden oluşan ve 150 gazeteci’nin katıldığı toplantıda konuşan Basın İlan kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca; “ 2002’de 36 milyon lira olan resmi ilan dağıtımı bugün 321 milyon liraya ulaştı” dedi.

a9

Basın ilan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca ise yaptığı konuşmada, “Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün böyle bir toplantı düzenlemesinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Bu buluşmanın ülkemize birlik ve beraberlik ve güzellikler getirmesini temenni ediyorum. Hazreti Ömer’in emaneti Kahramanmaraş’ın ev sahipliğinde düzenlenen bu toplantıda konuşma fırsatı verildiği içinde ayrıca teşekkür ederim. Kamuya ait ilanların tarafsız eşit ölçeklerle gazetelerimize dağıtılması amacıyla 1961 yılında kurulan kurumumuz üstlendiği görevini başarılı bir şekilde yürütmektedir. Basın İlan Kurumu kanunla tanımlanan bu asli görevini yerine getirirken sağladığı maddi destekle de özellikle yerel basınımızın gelişmesini, sesinin gürleşmesinin de en önemli teminatı olmuştur” dedi

a8

Karaca konuşmasını şöyle sürdürdü; “ 2002’de 36 milyon lira tutarında resmi ilan dağıtımı yapılırken bugün bu rakamın 321 milyon liraya ulaştı. Kamuya ait resmi ilanların eşit, tarafsız ve objektif ölçütlerle dağıtımını gerçekleştirdiklerini ifade eden Karaca, “2002’de 36 milyon lira tutarında resmi ilan dağıtımı yapılırken, bugün bu rakam 321 milyona ulaşmış bulunmaktadır. Bu meblağ resmi reklamlar da dahil edildiğinde geçtiğimiz yıl için yaklaşık 400 milyon liralık bir devlet desteğinden söz edebiliriz.

ÜLKENİN DÖRT BİR YANINDA GAZETELERE HİZMET VERİYORUZ

Karaca, Kurum olarak, ülkenin son dönemlerde gerçekleştirmiş olduğu kalkınma hamleleri eşliğinde sağlanan ilerleme ve gelişme doğrultusunda hareket ediyoruz.

Kurum olarak şube sayısını 41’e çıkartarak ülkenin dört bir yanında gazetelere hizmet verir hale geldik. Meydana gelen tüm bu gelişmelere bağlı olarak günümüz dijital teknolojisinin getirdiği kolaylıklar ve sağladığı imkanlar doğrultusunda kısa sürede 81 ilimizde hizmet verebilecek bir alt yapıya sahip olduğumuzu da ayrıca belirtmek isterim. Basın İlan Kurumu olarak, uzunca bir süredir gazetelerimizin dijital dönüşümü üzerinde ısrarla duruyoruz. Bunu iki sebeple yaptığımızı söyleyebilirim. Birincisi, gazetelerimizin bir işletme olarak faaliyetlerini sürdürmelerini sağlamak ve desteklemek. İkincisi ise fiziki baskılarla dijital medyanın birlikteliğinden daha güçlü bir sinerji oluşturmak. 2016’da yayınladığımız yönetmelik ile tüm gazetelerimizin internet üzerinden yayın yapmalarını zorunlu kıldık ve ek gösterge ile yeni ilave kaynak verdik. Şu an görev alanımızdaki bütün gazetelerimizin internet sitelerinin bulunmuş olmasından memnunluk duyduğumu ifade etmek isterim” dedi.

 

2016’DA 3 BİN 308 GAZETE ÇALIŞANINA FAİZSİZ BORÇ VERDİK

Karaca, resmi ilanların daha çok kişiye ulaşması açısından günde yaklaşık 600 resmi ilanın gazetelere eş zamanlı olarak kurumları tarafından sevk ve idare edilerek paylaşımlar yapılıyor. Sadece geçtiğimiz yıl basında fikren ve bedenen çalışan 3 bin 308 kişiye yaklaşık 14 milyon lira faizsiz borç para verilmiştir. Aynı şekilde 170 gazetecimize 680 bin lira muhtaçlık, 14 vefat eden gazetecimizin muhtaç ailesine de 84 bin lira tutarında da ölüm yardımında bulunulmuş, 84 gazete derneğimize 1 milyon 251 bin lira maddi yardım desteğinde bulunulmuştur. Sosyal sorumluluk faaliyetleri kapsamında İstanbul’da yayınlanan azınlık gazetelerine de 150 bin lira destekte bulunulmuş, bir gazetemize de 200 bin lira kredi sağlanmıştır” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından gazetecilerin soruları cevaplandırıldı. Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak ve beraberindekiler daha sonra Demirciler Çarşısı’nda esnaf ziyareti yaptılar.

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co