Kaplan; “12 Şubat, Ulusal Kurtuluş Mücadelemizin Önsözüdür”

Kaplan; “12 Şubat, Ulusal Kurtuluş Mücadelemizin Önsözüdür”

 

Kahramanmaraş Ülkü Ocakları İl Başkanı Mesut Kaplan, Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümünü ile ilgili bir açıklama yaptı.

Kaplan; “Değerli Kahramanmaraşlı hemşerilerim;

Tüm Anadolu’ya bağımsızlık için umut ışığı olan Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıldönümünü gurur, mutluluk ve çoşkuyla bir kez daha yaşıyoruz.

Bağımsızlığımızı sürdürmek, başı dik insanlar olarak huzur içinde yaşamak, ecdadımızın 97 yıl önce sergilediği kahramanlığı kuşanmakla mümkündür. İlâyı Kelimetullah idealinin sembolü olan şanlı bayrağımızın yurdumuzun üstünde ebediyen dalgalanması, şahadetleri dinin temeli olan ezanların memleket semalarında günün beş vakti inlemesi, Kurtuluş Savaşımızdaki ruh ve inancın muhafazasına bağlıdır.

Kahramanmaraş’ın Milli Mücadelesi Türk Kurtuluş savaşının başlangıç noktasıdır.

İnsan, hafızasıyla insandır. Tarih, bir milleti dirilten en önemli ilham kaynağıdır. 12 Şubat Kurtuluş Bayramı, tarihi hafızamızı yenilememizi, tarihin aynasından bugüne bakmamızı sağlayan müstesna zaman dilimlerinden biridir.

Tarihini bilmeyenlerin -ne yazık ki- coğrafyalarını da başkaları çizer. Bunun için tarihimizi iyi okumak zorundayız.

Azın çoğu, küçüğün büyüğü ve zayıfın kuvvetliyi yendiği o gün 97 yıl evvel, 12 Şubat günüdür.

12 Şubat bizim düğünümüzdür, bayramımızdır.

12 Şubat, yerel tarihimizin ulusal tarihimize ilham olduğu; ya istiklal ya ölüm ahdinin verilişinin günüdür.

Bu millî mücadele, ulusal kurtuluş mücadelemizin önsözüdür. Bu söz, sonraki zamanlarda mazlum milletlerin de özgürlük ateşi olmuştur.

12 Şubat Kurtuluş bayramı, bir dirilişin bayramıdır.

12 Şubat, esenlik dolu günleri yaşayan bizlerin, bu cennet vatanı bize emanet eden ecdadımızı minnet ve şükranla anma günüdür.

12 Şubat, geçmişle geleceğin buluşma ve tanışma günüdür.

12 Şubat, Kahramanmaraş’ın kahraman evlatlarının, vatan için her şeyini feda etmekten çekinmeden bağımsızlık aşkı ve vatan sevgisiyle gösterdiği kahramanlık destanının tarihidir. Bu destanla Maraş halkı “Maraş bize mezar olmadan düşmana gülzar olamaz” diyerek topyekün verdiği varoluş mücadelesinde tarihe adını altın harflerle yazdırmıştır. İşgale karşı bağımsızlık mücadelemizin ilk zaferini kazanan Kahramanmaraşlı hemşerilerim bununla ne kadar gurur duysalar azdır.

Bu vesileyle Sütçü İmam’ı, Abdal Halil Ağa’yı, Rıdvan Hoca’yı, Ali Sezai Efendi’yi, Arslan Bey’i, Avukat Mehmet Ali Kısakürek’i, Şehit Evliya’yı, Mıllış Nuri’yi, Yörük Selim’i, Senem Ayşe’yi, Muallim Hayrullah’ı, Doktor Mustafa’yı, Çakmakçı Sait’i, Çuhadar Ali’yi ve adlarını sayamadığımız nice kahramanları bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle, kurtuluş mücadelemizin aziz kahramanlarının manevi huzurunda saygı ile eğiliyor, şehitlerimize yüce Allah’tan rahmet diliyorum. Kahraman ecdadımızı şükranla yad ediyor, Kahramanmaraşlı hemşerilerimin 12 Şubat Kurtuluş Bayramını kutluyorum.

Birlik ve beraberliğe daha fazla ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde üstad Mehmet Akif’in dizeleri duygularıma tercüman olmaktadır;

“Girmeden tefrika bir millete, düşman giremez;

Toplu vurdukça yürekler, onu top sindiremez.”

Son sözümüzü tekrardan şan ve şerefle, ilk günkü ihtişamla yedi düvele haykırıyorum:

MARAŞ BİZE MEZAR OLMADAN, DÜŞMANA GÜLZAR OLAMAZ..!

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!”

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co