Kapalı Çarşı’da salkım çiçekler

Kapalı Çarşı’da salkım çiçekler

Kahramanmaraş son yıllarda turizme yönelik projeleri konuşuyor. Bir yandan tarihi mekânlar yenileniyor. Bu yenileme çalışmalarından dolayı, valiliğimize, belediyemize ve sivil toplum örgütlerine, diğer emeği geçenlere teşekkür ediyorum.
Cumartesi sabahı, esnaf ziyaretlerim olur, genelde siyaset konuşulan bu sohbetlere pek girmem bunun yerine şehrime dair neler yapılması gerektiği üzerinde kafa yormaya çalışırım.

Kapalı Çarşı esnafı ile konuşurken, çalışmaları nasıl bulduklarını sorduğum esnaflar, eskiye göre çok güzel olduğunu ve ilgililere teşekkür ettiklerini söylerken; bana çarşıdaki çalışmaları nasıl bulduğumu sordular. Kendim; beğendiğimi ancak, her esnafın işyerinin üzerine ‘salkım çiçekler’ yapılması durumunda çarşının daha da güzel görüneceğini söyledim. Ayrıca demir ayakların üzerine taş görünümü veren duvar kâğıtları yapılabilir. Böylece, kevgir yapılar daha çok öne çıkabilir…

BAĞRIAÇIKLA TARİHİ GERÇEKLER

Bu konuya ilettikten hemen sonra Mehmet Bağrıaçık ağabeyimin yanında çay içmeye girdim. babasının yakın tarihimizle ilgili hatıralarından bahsetti. İnönü dönemini anlattı, bu hatıralarının yayınlanmasını istedi. Kendisine yardımcı olabileceğimi söyledim. Çünkü yakın tarihimizde henüz açığa çıkmamış, üstü küllendirilmiş acı olaylar yaşandığını biliyoruz. Zaten bugün ülkemin üzerinde sıkıntıların temeli o zaman atılmış. Türk milleti bir dönem İslam’ın bayraktarlığını yaparken, bu gün sosyal yaralarını kapatmaya çalışan, kalkınmaya aday ülkeler arasında yer alıyor. Maneviyat boşluğu olduğu için, güven ortamımız kalmamış, yalan, dolan, riya, haset diz boyu çıkmış. Hastaneler dolu, hapishaneler dolu, iftiranın bini bin para. Aman ha! Ticaret yaparken insanlar birbirlerine ‘aman ha!” dikkat et demeden satış yapamıyor. Özetle namus, para, can güvenliğinden emin değiliz. Gerçi son yıllarda bu maneviyatsızlıktan doğan hastalıkları önlemek için çaba sarf ediliyor. Okullarda çocuklara gıda ve beslenme kültürü vereceğiz, seminerini aldık. İşte en büyük belalardan biri olan trafik canavarını önlemek için ehliyet alma sistemi değişiyor. Ama mevcut canavarlar yine ortada dolaşmaya devam ediyor. Boşanmalara önlem almak için birbiri ardı sıra projeler geliştiriliyor. Kısacası, uçurumun kenarından dönmek için sosyal, eğitim ve kültürel çabalarımız sürüyor. Birbiri ardı sıra açılan İmam Hatip Liseleri inşallah önümüzdeki süreçte istendik insan tiplerini ortaya çıkartır…

HACILARIMIZ GİDERKEN

1998 yılından itibaren ilk defa bu yıl hacıları uğurlama programına katılamadım. Her yıl seminerlere katılır, kutsal topraklara giden hacı adaylarını uğurlar, onlarla sevinir, onlarla üzülürdüm.

Onlara güle güle diyemediğim için üzgünüm, ancak bir arkadaşım umre programı organize ettiklerini. Şubat ayında inşallah bu programa bizimde dahil olmamızı istediğimde teselli buldum. Kısmen oldu geçen yıl sömestri tatilini umrede geçirdik. Allah’ım rızkımı artırır, bir fırsat daha verirse gelecek yılda umreye gitmek istiyoruz. Arkadaşlar, ekibi kurdu. Bende buradan tüm öğretmen arkadaşlara çağrıda bulunuyorum. Diyanet İşleri Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığımızın birlikte yapacağı umre programına birlikte gidelim. Hazırlıkları şimdiden yapsınlar. Bizim ekipli umreye gitmeyi herkese tavsiye ediyorum.

Evet hacda olanlar mutlaka Allah’ın(CC) misafirleridir. Bu kutlu yolculuğa çıktılar, elleri ve kalpleri dolu olarak inşallah ülkelerine dönerler. Şunu söylemek istiyorum. Her hacının kendine has düsturları olmalı. İslam’ın emir ve yasaklarını yaşama adına çaba göstermeli(ey nefsim önce sana sesleniyorum), hacılığı temsil etme noktasında model insan olmalı. Kur’anın men ettiği yasaklara girmedin, helal daire keyfe kafidir düsturu ile hareket etmeli. Onlar gittiğiniz yerlere bizden selam götürür diyorum. Tabi başta ortağım Bekir Doğan’dan bunu bekliyorum. Selam ve dualarını bekliyoruz.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co