Kamif 4. defa açıldı

Kamif 4. defa açıldı

 

KAHRAMANMARAŞ/ kısa adı kamif olan, Kahramanmaraş İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı açılış konuşmasını yapan İŞKUR müdürü Ali Yüce, “Önümüzdeki yıl bölgesel hale getirmek için çalışmalar yapıyoruz” dedi.

İş arayanlarla – işçi arayanların bir araya geldiği Kamif Fuarı açılışı oldukça renkli sahnelere sebep oldu.

Kahramanmaraş’ta iş arayanlarla işverenleri buluşturmak amacıyla bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Kahramanmaraş İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı düzenlenen törenle açıldı.

SONY DSC

Kahramanmaraş Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü (İŞKUR) Kahramanmaraş Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ), Onikişubat Belediyesi, Dulkadiroğlu Belediyesi, Milli Eğitim Müdürlüğü, KMTSO ve KMESOB destekleri ile önde gelen 62 firmanın katıldığı Kahramanmaraş İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Uğur Dilipak, Mehmet İlker Çitil ve İmran Kılıç’ın katılımıyla açıldı.

SONY DSC

İş arayan ve işvereni buluşturmak, işverenin kalifiyeli eleman ihtiyacını temin etmek, öğrencilere, gençlere, işsizlere yardımcı olmak amacıyla düzenlenen ve 2 gün boyunca sürecek olan KAMİF fuarının açılışında konuşan AK Parti Milletvekili M. Uğur Dilipak, Kahramanmaraş’ın geçmiş dönemlerde ki milletvekillerinin katkısıyla büyük atılımlar sağladığını söyledi.

kamif (4)

Kahramanmaraş’ın iş konusunda girişimci bir ruha sahip olduğunun altını çizen Dilipak, “Şu anda Kahramanmaraş’ımız Türkiye’nin sanayileşmiş en güzel illerinden bir tanesidir. İnşallah bu çalışmalarda işçi ve iş verenimizi buluşturarak, Kahramanmaraş’ın gelişmesini sağlayacak güzel işler yapacağız” kaydetti.

SONY DSC

Uğur Dilipak, “2 hafta önce mecliste uzay ajansı toplantısı vardı. Orada muhalefet partisinden bir üye çıktı ve şunu söyledi; “Meclise bin kişilik istihdam var denişmiş olsa binlerce kişi başvurur” dedi. Ben de bakın Kahramanmaraş’a gelin size 2 bin 500 kişi istihdam sözü veriyorum. Bunu neden dedim çünkü Kahramanmaraşlı iş adamlarımızın bize olan taleplerini bildiğim için dedim ve bunu söylediğimde bazıları sosyal medyadan Kahramanmaraş’ta bunu söyleyebilir misiniz diye mesaj atmışlar. Bende işte burada söylüyorum; Kahramanmaraş 2 bin 500 değil, 3 bin 700 kişiyi istihdam ediyor.” Dedi.

SONY DSC

Kahramanmaraş Vali Yardımcısı Bayram Öz, “Cumhurbaşkanımızın ülke genelinde başlattığı çalışma seferberliği kapsamında ilimizde gerek iş talep edenler gerekse iş verenler arasında ki konuşmayı sağlamaktır. Kurumumuzda bu manada bir kaynak görevi yapmaktadır. İŞKUR müdürümüzün ifade ettiği gibi inşallah yıl sonuna doğru hedefinde üzerine çıkarız. Bu fuarın hayırlı olmasını diliyorum.”

kamif (1)

Belediyelerde herkese iş verme imkanı yok, ancak şehrimiz gibi belediye hizmetleri de büyümekte imkan ölçüsünde işçi alımı yapılmakta olduğunu söyleyen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, “ Türkiye’nin zenginliğinin insanı, sosyal sermayesi ve beşeri gücü olduğunu kaydetti. Başkan Erkoç, “Türkiye’miz zengin petrol kaynaklarına yada doğalgaz kaynaklarına yada altın madenlerine sahip bir ülke değil, Türkiye’mizin en büyük zenginliği insanı, sosyal sermayesi, beşeri gücü bu en iyi şekilde nasıl yönlendirilirse insanımız en donanımlı hale nasıl getirilirse Türkiye’nin geleceği de ona bağlıdır. Kahramanmaraş’ımızı da müteşebbislerimiz yoğun yatırımlar yapmakta, insanlara iş imkanları açmaktalar. İnsanlarımızda burada en iyi şekilde çalışarak, gecesini gündüzüne katarak bu tesislerin en verimli şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Bundan dolayı hem müteşebbislerimize hem çalışanlarımıza en kalbi duygularımızla teşekkür ediyoruz. Büyükşehir olarak şehrimize yatırımlar yapmamız gerekmektedir. Altyapı üstyapı yatırımları başta gelmek üzere Kahramanmaraş’ın büyük yatırımlara ihtiyacı var. Bunları da hükümetimizle beraber yapmaktayız. İnşallah bu yıl bir katrilyon civarında Kahramanmaraş’ımıza para harcayacağız” ifadelerini kullandı.

SONY DSC

Başkan Erkoç: “ Kahramanmaraş Büyükşehir Sanayi Şehri yeni fabrikalarımız üretime başladığı zaman yeni iş kapıları açılacaktır,” dedi.

SONY DSC

Kahramanmaraş’a dev yatırımların geldiğinin müjdesini veren Başkan Erkoç, şunları dedi: “Birçok insanımız bize iş için başvuruyorlar. Geçtiğimiz günlerde İŞKUR’dan 450 kişiyi işe aldık. Bundan dolayı da üzgünüz. Keşke bize başvuran herkesin ihtiyacına cevap versek ve herkesi işe alabilsek. Ama hamt olsun Kahramanmaraş’ımızda yeni yatırımlar yapılmakta, yeni OSB’ler yapılmaktadır. İnşallah Kahramanmaraş’ımıza büyük dev yatırımlar geliyor. Bizde belediye bütçemizi, imkanlarımızı büyütüyoruz. İnşallah gelecekte bizde sürekli istihdamı arttırmaya devam edeceğiz. Belediyemiz her tarafta yapılanmaya devam ediyor.”

kamif (10)

‘İSTİHDAMA KATKI SAĞLAMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ’

açılış konuşmasını yapan İŞKUR İl Müdürü Ali Yüce ise Kahramanmaraş’ta 2017 yılında istihdama katkı sağlamayı planladıklarını ifade etti. Yüce, “Bugün burada Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrıları sonrasında işsizliğin azaltılması ve istihdamın arttırılmasına yönelik olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımızın 6 Ocak 2017 tarihinde Konya’da başlatmış olduğu Çalışma Hayatında Milli Seferberlik projesi kapsamında bir program başlatılmıştır. Türkiye genelinde 2017 yılı için artı 2 milyon istihdam öngörülmektedir. Bu kapsamda buna ilişkin 687 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile gerekse kurumumuzun şu anda uygulamakta olduğu İş Başı Eğitim programı ve toplum yararına programları çerçevesinde peşin uygulamaları, peşin kanunu SGK teşviklerine ilişkin uygulamaları devam etmektedir.

kamif (15)

Bizde Kahramanmaraş Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü olarak valimizin direktifleri ve himayelerinde Ticaret ve Sanayi Odamız, esnaf sanatkarlar odamız, Büyükşehir ve ilçe belediyelerimiz Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve üniversitelerimizde SGK ile işbirliği içerisinde bu yıl İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarımızın 4’üncüsünü düzenlemiş bulunmaktayız. Amacımız burada cumhurbaşkanımızın ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımızın başlatmış olduğu Çalışma Hayatında Milli Seferberlik projesine istihdamı arttırmaya yönelik faaliyetlerimizi devam ettirmek, bu arada da Kahramanmaraş’ta 2017 yılında istihdama katkı sağlamayı planlamaktayız” diye konuştu.

kamif (11)

3 BİN 787 EK İSTİHDAM

2017 yılı içinde şu ana kadar 3 bin 787 ek istihdamın sağlandığını belirten Yüce, “2017 yılı için şu anda SGK verilerine göre dün itibariyle 3 bin 787 işe giriş olmuştur. Cumhurbaşkanımızın ilimizi ziyaretinde iş adamlarımızdan 7 bin civarında taahhüttü almıştır. Şu anda bu rakamın yaklaşık yüzde 50’sini gerçekleştirmiş durumdayız. İnşallah yıl sonuna kadar biz bu ek istihdam oranını 15 binin üzerinde rahatlıkla geçeceğimizi düşünüyoruz. Bu da Türkiye ortalamasına önemli bir katkı olacaktır. Fuarımıza bu yıl ilimizin önce gelen 62 firması stant açmıştır. Bu fuarda Kahramanmaraş’ta ki iş gücünü arz edenlerle, iş gücünü talep edenlerle bir araya getirerek, gelişen Kahramanmaraş sanayisinde iş verenlerimizin ihtiyaç duyduğu elemanları tercih etmelerini sağlamak, iş arayan veya mesleğini değiştirmek isteyenlerle lise ve üniversite öğrencilerimizden fuara katılan firma temsilcileriyle direk temaslarını sağlayarak mesleklerini tanımalarını istiyoruz” şeklinde konuştu.

kamif (12)

Fuarın açılışında: KMTSO Başkanı Serdar Zabun ile Meclis Başkanı Hanefi Öksüz de birer konuşma yaptı.

kamif (13)

 

kamif (14)

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co