Kamber ağa’nın kuşları !..

Kamber ağa’nın kuşları !..

Kamber ağa’nın kuşları !

Sabah saraçhane Üniversitesine katıldım: Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanından tarihi bir olayı dinledim.. çok hoşuma gitti..

İstedim ki bunu size aktarayım..

Kuşcu Kamber ağa !

Kuşçu Kamber ağa’nın kuşları uçmaz mış ?

Tembel tembel yatana da : “Bu kuşçu kamber ağanın kuşu gibi hep yatar!” derlermiş..

Evvel zaman içinde: Fillerin fare ile güreş tuttuğu bir dönemde bir kuşçu Kamber ağa varmış..

Şanı yedi düvene duyulan Kamber ağa’nın kuşları uçmazmış

Hani bildiğiniz güvercin kuşu yetiştirir uçurur muş ama Kamber ağanın kuşları pek uçmazmış..

Zayıf ve iş yapmaz birini tarif etmek için, yada adamın tembel olduğunu vurgulamak için : Kamber ağa’nın kuşu gibi .. sözü meşşurdur..

Önce Kamber ağa’yı sizlere bir tanıtayım..!

Kamber ağa kelli felli, başında kavuğu olan bir ağa: ama züğürt ağa parası yok.. Kuşları çok sever , özellikle cins kuşları çok sever, canla başla o kuşlara bakar..nerede çok pahalı bir kuş varsa onu alır ve beslemeye çalışır.. ama yem parası olmadığı için kuşları aç bırakır zayıf ve cılız kuşlar uçamaz..

Kamber ağa : bildiğiniz ağa !

Hani söyledik ya : Kamber ağa , züğürt ağa diye, parası olmadığ için bir güvercin kuşu günlük 100 gram buğday yerken Kamber ağanın kuşları 25 gramla idare etmek zorunda ölmeden yaşamak zorunda .. böyle olunca da çok zayıf olan kuşlar havaya kaldırdığın zaman bir tur uçar aç oldukları için hemen yere inerler..

Kamber ağa’ın kuşlarının çok sever onlardan ayrı almak istemez ama açlıktan ölmek üzere olan kuşlarını geriye kalanını kurtarmak için içinden bir gün 10 adet kuş  satar ve sonra o kuşların parası ile diğerlerine yem alır ve geriye kalan kuşlar : aç ölmekten son anda kurtulur..

Bir yandan aç kuşları doyurmaya bir yandan yavrulatmaya çalışır böyle günleri geçer gider..

Böyle bir dönemde Kamber ağa yine bir gün züğürt düşer, bir 10 adet kuş satar ve diğer kuşlarına yem alır ..

Kuşu alan diğer kuşçu ise cins kuşları ucuza aldım diye sevinerek evine götürür , kendi kuşları arasına katar, önce bir uçurayım der.. aç kuşlar uçamaz..

Her zaman 10 kuşa bir kilo yem atarken, iyi yesinler diye bu defa 10 kuşun önüne 3 kilo buğday atar ve aç olan kuşlar 3 kilo buğdayı yediklerinde kursakları şişer ve bu defa da buğday’ın ağırlınğından uçamazlar…!

Bunun gören Maraşlı: Kamber ağa’ın kuşu uçmaz, ya açtır uzamaz, yada kursakları doludur uçamaz.. bizim komşuda ona benzer açken çalışmak, dokten de çalışmaz kamber ağanın kuşu gibi der..

Kıssadan hisse: Kamber ağanın kuşları gibi , devletin sırtında yüzlerce , milyonlarca kuş var, ay başında bankamatikten parayı çeker ama bir iş yapmaz !..

Saraçhane Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı hocamız: “Bizim ağa, bize Kamber ağanın yem verdiği kadar veriyor..Kamber ağa’nın kuşu gibi gibi olduk !” diye sabah kahvaltısı ısmarlayana atıf da bulununca kıyamet kopuyor..

Kamber ağanın kuşları : Bugün hemen yer köşe başında karşımıza çıkıyor.. avanta yaşamak isteyen çok..hemde çok fazla !

Kahramanmaraş Büyükşehir olması ve iki yeni ilçenin kurulması ile Kahramanmaraş’ta ki Kamber Ağa’nın kuşları cins iyi kalite kuş oldukları için köşe başlarını kapmaya başladılar..

Kamber ağa’mız yiğit ağadır.. kuşları cinsdir ama açmaz, iki sebebi var ya açtır !.. uçamaz, yada yemi fazla yedikleri için kursakları şiştir uçamaz bu sebeple Kamber ağanın kuşlarından iş bekleyenler iyi düşünsünler !..

Bu saraçhane üniversitesi gerçekten büyük bir üniversite sabah bir uğrayıp günlük gıda alınması gereken bir yer !

Bunca ahir ömrümde Kamber ağa’nın kuşlarını duymamıştım, hikayesini dinlemmiştim gerçekten önemli bir konu bugün bir yaşıma daha girdim..

İyi günler..

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co