KÂİNATIN EFENDİSİNİ ANLAMAK

KÂİNATIN EFENDİSİNİ ANLAMAK

Sevgili peygamberimiz aleyhissalatü vesselam,  Baş tacımız, Allah-ü Teâlâ’nın yarattığı varlıkların en üstünü, en şereflisi i Muhammed aleyhisselâmdır. Böyle bir Peygambere aleyhissalatü vesselam ümmet olduğumuz için sonsuz şükürler olsun.

Öyleyse kâinatın efendisini anlama yolunda ki; gayretimiz nedir? Bu suali kendimize ne kadar soruyoruz?

İşte bu manada;  bünyesinde yüz civarında üniversite öğrencilerine barınma hizmeti de veren İstanbul Çamlıca Eğitim Kültür Derneğinin  “Huzura Doğru Siyer-i Nebi” konulu bir yarışma düzenleyerek genç, körpe dimağlara Peygamber efendimizin sallallahü aleyhi ve selem sevgisini nakşetmek niyeti ile Profesör Dr Ramazan Ayvalı’nın akıcı üslubuyla kaleme aldığı “Kâinatın Efendisi Muhammed aleyhisselâm”  isimli kitabı Üsküdar da kırk civarında ki; okulda ortaokul öğrencilerine yirmi üç bin adet dağıtıldı.

Bu rakam büyük başarı, binlerce kişinin bu kıymetli kitabı okumasına vesile olmak. Ne güzel bahtiyarlık…

Yurt müdürü Hasan Gümüş ve Edebiyat Öğretmeni Osman Sarper Genç kitapların dağıtılmasında büyük heyecanla emek sarf eden Eğitim Müşavirlerini gönülden tebrik ediyorum.

Dağıtılan kitaplar akabinde beş binden fazla yarışmaya katılım müracaatı da güzel bir rakam…

Dereceye giren öğrenciler on altı Haziran’da derneğin yurt binasında buluşması, kitabı defalarca okuyan öğrencilerin gözlerindeki azim ve heyecan, kitabı iştiyakla okumanın bir başka mutluluk ifadesi olduğunu düşünüyorum.

Profesör Ramazan Ayvalı konuşmasında; geleceğimizin teminatı olan bu gençlerin böyle bir yarışmaya katılmaları takdire şayandır ailelerini de tebrik ediyorum. Evlatlarımızın eğitiminde aile çok önemlidir. Evlatlarımızın arkadaş seçimine dikkat etmesi, ailelerin bu kontrolü elden bırakmaması gerekmektedir diyen Ayvalı öğrencilere başarı temennisinde bulundu.

Tarihçi yazar Kemal Arkun da konuşmasında Osmanlı ve Selçuklu’nun başarılı olması Din-i İslam’a olan bağlılıklarındandır.

Yüce Dinimize hizmet edeni Allah-ü Teâlâ yüceltir. Osman Gazi Hazretleri Kuran-ı Kerim e hürmetinden sabaha kadar ayaklarını uzatıp uyumamıştır, kurduğu devlet asırlarca dünyayı adaletle idare etmiştir diyerek, tarihinizi iyi öğrenin nasihatinde bulundu.

Böyle hizmetlerin devamı gençliğin ufkunu açacaktır.

Milli Eğitimin böyle yarışmalara destek olması okullarda da böyle aktivitelerin teşvik edilmesi arzumuzdur.

Yarışmada dereceye giren öğrencilere nakdi, altın ve kitap setleri hediye edildi. Birinci Saffet Cebi ortaokulundan Merve Yaşar ikinci Ali Fuat Başgil İmam Hatip Ortaokulundan Sümeyye Vefa Pirbudak üçüncü Milli Eğitim Vakfı Ortaokulundan Fatma Zehra Şimşek oldu. Dereceye girenleri tebrik ediyorum. Yarışmaya katılan tüm öğrencilerimizi gönülden kutluyorum.

Allah-ü Teâlâ bir Hadis-i kutside; “Sen olmasaydın, sen olmasaydın, hiçbir şeyi yaratmazdım.” Buyuruyor. Bütün mahlûkatın yaratılmasının sebebi Peygamberimiz Muhammed aleyhisselamdır.

Onun yolunda olmak, onun hayatını hayatımıza düstur edinmek…

Yarabbi; bu güzellikleri gönüllerimize yaz…

Yarabbi; bizi yolundan ayırma…

 

Muhabbetlerimle…

 

 

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co