Kahramanmaraş’ta ki sivil toplum örgütleri nerede?

Kahramanmaraş’ta ki sivil toplum örgütleri nerede?

Kahramanmaraş’taki sivil toplum örgütleri nerede?

7 Haziran seçimleri sonrası oluşan tablonun ardından 2 ay 12 gün geçmesine rağmen bir hükümet kurulamadı.  Milletvekili seçilmemiş kişiler Bakanlık yapmaya devam ediyor. Yasal sürenin dolmasına 4 gün kaldı. Cumhurbaşkanı   CHP’ ye hükümeti kurma görevi vermeyeceğe benziyor. Ak Parti ile CHP arasında görüşmeler oldu. Saatlerce görüşmeler oldu.  Sonunda Başbakan anlaşamadık diye açıklama yaptı ve MHP’den randevu istedi. CHP ile günlerdir yapılan görüşmeler çıkmadı. MHP ile yapılan görüşme 2.25 dakika sürdü. MHP’nin başından beri söylediği 4 şart talebi yeniden gündeme geldi. Ancak Bu Ak Parti tarafından kabul görmedi.  Yani Ak Parti koalisyon Hükümeti kuracakmış gibi göründü ancak Ne CHP’nin nede MHP’nin şartlarını kabul etmedi.  Bu kadar zaman geçerken ülkede ne oldu.

PKK Türkiye’de kendini 7 Haziran seçimleri sonrası tekrar göstermeye başladı. PKK çözüm falan istemiyordu.  Tek amacı var, Kürt Devleti kurulması ve  terörist başı  binlerce kişinin ölüm talimatlarını veren Abdullah Öcalan’ın serbest  kalması  idi. Ak Parti’nin çözüm süreci politikası tamda bu noktada çökmeye başladı. Yıllarca Çözüm sürecinden bahsedenler, hata yaptık dediler.  Daha önce Dolmabahçe’de görüşenler masa etrafında toplanıp 10 madde de anlaştık denmişti.  PKK Türkiye’nin her yerinde terör eylemlerini artırdı.  Son 35 gün içerisinde 45 şehit verildi. PKK her yere saldırıyor ve araçları yakıyor.  Son günlerde buna 12 yerde özerlik ilanı açıklamaları da eklendi.

Bu kadar zorlu dönemden geçiliyor.  Ak Parti başından beri  seçimden bahsederek ülkeyi yeni bir erken seçime götürmeye çalışıyor. Yeni bir seçimde kim karlı çıkacak baklalım seçim sonrasında ortaya çıkar.

Kahramanmaraş’ta yüzlerce sivil toplum örgütleri ve dernekler var.  Herkesin basından ve sosyal medyadan da takip ettiği gibi Türkiye’nin çeşitli yerlerinde  Her gün asker ve polisimiz şehit ediliyor.  Devlete ve özel şahıslara ait araçlar yakılıyor. Yollar kesiliyor, kimlik kontrolü yapılıyor.  Sözde özerlik ilan ediliyor biz devletin Valisini Kaymakamını tanımıyoruz Kendi valimizi, Kaymakamımızı atayacağız diye açıklamalar oluyor. Birbiri arkasına her gün şehitler geliyor Türkiye’ nin bir çok iline.

Daha önce  Suriye’ de, Mısırda, Filistin’de ölenler için, Toplanan ve Mursi idam edilmesin, Gazze’de ki abluka kaldırılsın,  Müslümanlar öldürülüyor diyen, 4 parmak işareti yapanlar, Başörtüsü için birlik olan Binevlerden- Namıkkemal’a kadar el ele tutuşanlar  dahil olmak üzere  Kahramanmaraş’ ta açıklamalar yapan Sivil toplum örgütleri , Özellikle 105 sivil toplum örgütü bir araya gelip, açıklama yapanlar, Ergenekon, balyoz davaları için toplanıp açıklama yapanlar neredeler. Bir tanesi çıkıp şehitlere ve ailelerine sahip çıkmıyorlar.  Askerimizi, polisimizi şehit edenleri ve Güneydoğu’da özerklik ilan etme cüretini gösterenleri kınayan bir açıklama yapamıyorlar.

Yine Kahramanmaraş’taki sivil toplum örgütleri, Kahramanmaraş’ın ana sorunları olan, ulaşım, sağlık, turizm, eğitim gibi sorunları ile ilgili açıklama yapamıyorlar. Hiçbir önerileri yok.  Bir tanesi çıkıp Kahramanmaraş Kayseri yolu neden bitirilemiyor diyemiyor.  Gazetecileri gördüklerinde bu şehrin sorunlarını yazın diyebilen ve kendisinden   hiçbir ses çıkmayan sivil toplum örgütleri var.  Bu şehre yapılan yatırımlar yetersiz diye konuşabilen bir sivil toplum örgütü çıkmıyor.  Sadece Hükümete destek açıklamaları yapabilen sivil toplum örgütleri var.  Kahramanmaraş meselelerini gündeme taşıyan,  İktidar Partisi’ne yada muhalefet partilerine giderek Kahramanmaraş’ın şu sorunları var diyebilen bir sivil toplum örgütü ortada yok.  İktidar Partisi tarafından seçime 1 hafta kala Hakkari Yüksek Ova’ya 115 milyon liraya mal olan bir havaalanı açılırken, Kahramanmaraş Havaalanına bir çivi çakılmıyor, yada bu uçak seferleri nin saati niçin bu kadar değiştiriliyor, Neden  her gün  Ankara seferleri 4 güne düşürüldü ve saatleri değiştirildi diye konuşan bir sivil toplum örgütü yok.

İşte bu  şehir’de sivil toplum örgütleri  Kahramanmaraş’ın sorunları konusunda hiçbir ses çıkaramaz ise, bu şehir gelişemez, büyüyemez, Demokrasisi güçlü olan olan iller daha iyi gelişir. Bu bir çok sendika başkanı , kendilerine bir koltuk ayarlamaya çalışıyor, tayin işleri ile uğraşıyor, şu bizim adam bunu şuraya getirelim hesabı yapıyor. Kendi üyelerinin ve bu şehrin sorunlarını gündeme taşıyamıyor.

Kahramanmaraş bu mantıkla bir yere gelemez ve gelişemez. Bu şehirde aklı olan herkes bir öneri sunmalı. Kahramanmaraş’ın sorunlarını gündeme taşımalı.

Ben bu vesile ile şehitlerimizi rahmetle anıyor, yakınlarına baş sağlığı diliyorum.  Allah ailelerine sabırlar versin diyorum.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co