Kahramanmaraş’ta ‘Dünya Toprak Günü’ kutlandı

Kahramanmaraş’ta ‘Dünya Toprak Günü’ kutlandı

Kahramanmaraş İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Ramada otel salonunda ‘Dünya Toprak Günü’ etkinliği gerçekleştirildi.

İlçe Gıda Tarım Hayvancılık Müdürlüklerinin hazırlamış oldukları stantlarda, ilçe Müdürlükleri temsilcileri tarafından yörelere özgü ürünler sergilendi.

Dünya Toprak Günü Etkinliğine, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Kırsalda Kadın Hizmetleri Koordinatörü Nimet Kaleli, Kahramanmaraş Dulkadiroğlu İlçesi Kaymakamı Kadir Okatan, KSÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fatih Kıllı, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Mustafa Bozkurt,  Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Kaygısız, , Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Hasan Gezginç, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, TKDK İl Koordinatörü Ahmet Cemil Ceyhan, Tema Vakfı Başkanı Abdülkerim Akpolat,  Kurum Amirleri,  Şube Müdürleri,  İlçe Müdürleri, Öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

toprak günü kutlandı (23)

Program Açılış konuşmasını yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Kırsalda Kadın Hizmetleri Koordinatörü Nimet Kaleli, 1 santimetre kalınlığındaki toprağın oluşumunun bin yıl sürdüğü, birkaç saat içerisinde yok edildiğini ifade etti. Kaleli, “1 santimetre kalınlığında ki toprağın oluşumunun bin yıl sürdüğü fakat birkaç saat içerisinde yok edildiğini unutmama günü bugün. Bugünü dünyanın en önemli günü olarak kabul etmemiz gerekiyor. Çünkü dünya üzerindeki insanların varlığını sürdürebilmesi toprağımızın sağlıklı olabilmesi için son derece alakalı. Eğer, beslenmede ve gıda güvenliğinde hedeflere ulaşmak istiyorsak, iklim değişikliğiyle ilgili yapılması gereken çalışmaların içerisinde var olmak gerekir. Ve sürdürülebilir kırsal kalkınmayı sağlamak istiyorsak, toprağımızı çok iyi bir şekilde korumak ve sağlıklı bir şekilde gelecek nesillere ulaştırmamız gerekiyor” dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı Mustafa Bozkurt ise, toprağın fiziksel parçalanma kimyasal ve biyolojik ayrışma sonucu oluşan üzerindeki canlılara durak ve bitkilere besin kaynağı temin eden canlı bir varlık olduğunu söyledi. Bozkurt, “Canlı bir varlığın yüzünü tırmalarız, göğsünü deşeriz, bağrını yere sereriz ve beton yığınlarını üzerine yığarız bize seslenmez. Yani toprak öyle bir dosttur ki, karşılık beklemeden karşılıksız bize bir dostluk sağlar. Toprak her türlü ayıbımızı ve çirkinliğimizi bağrına basar” diye konuştu.

toprak günü kutlandı (24)

Açılış konuşmalarının ardından, Dulkadiroğlu İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü teknik personelleri tarafından oluşturulan tiyatro gurubu tarafından çocuklara toprak ve meyvelerle ilgili tiyatro sergilenmesinin ardından program sona erdi.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co