Kahramanmaraş’ta Böğürtlen Hasadı devam ediyor

Kahramanmaraş’ta Böğürtlen Hasadı devam ediyor

Kahramanmaraş’ın Onikişubat İlçesi Dönüklü Mahallesinde böğürtlen hasadı devam ediyor. Kavurucu sıcaklara rağmen hasat yapan böğürtlen üreticileri üretimden memnun.

Kahramanmaraş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce 2007 yılında bölgede başlatılan üzümsü meyvelerin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması proje çalışmaları sonucu yaygınlaşan böğürtlen bahçelerinden dekara ortalama 2,5-3 ton gibi ürün alınıyor.

Dondurma reçel meyve suyu gibi birçok sektörlerde bolca kullanılan böğürtlen ürünlerini sanayici, tüccarlar aracılığı ile çiftçinin bahçesinden alıyor. Böğürtlen meyvesi Şoklama ile 12 ay boyunca tazeliğini korumaktadır.

Dönüklü Mahallesi böğürtlen üreticilerinden Şefik Kurt; 10 dönüm alanlık arazisinde böğürtlen hasadı gerçekleştirdiğini, haftada dört gün hasat yaptığını belirten Kurt, katkılarından ve desteklerinden dolayı Kahramanmaraş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne teşekkür ettiğini söyledi.

Konu hakkında açıklama yapan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan Emiralioğlu; “Dönüklü Mahallesi bölgemiz, tarım alanlarının dar olduğu kısıtlı alanlardan bir tanesi bu nedenle daha fazla verim almamız ve katma değeri yüksek ürünler yetiştirmemiz gereken bir bölge. Bölge de daha önce başlattığımız böğürtlen yetiştiriciliğinden çiftçilerimiz oldukça memnunlar, çiftçilerimizin memnuniyeti ve mutluluğu da bizleri mutlu ediyor. Her zaman sahada üreticilerimiz yanında olmaya devam edeceğiz. Çiftçilerimize hayırlı bol kazançlar diliyorum” dedi.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co