Kahramanmaraş’ta 26 tesisin temeli atıldı

Kahramanmaraş’ta 26 tesisin temeli atıldı

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, geldiği Kahramanmaraş’ta toplu temel atma törenlerine katıldı.

Kahramanmaraş Demokrasi Meydanı’nda gerçekleştirilen toplu temel atma törenleri saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Açılış konuşmaları bölümünde Devlet Su İşleri Genel Müdür Vekili Murat Acu ve Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez kendi birimleriyle alakalı yapılan hizmetleri anlattılar.

Daha sonra kürsüye gelen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Demokrasi Meydanı’nda Kahramanmaraş halkının 30 gün boyunca Demokrasi nöbeti tuttuğuna işaret ederek: Bu meydanlarda demokrasi nöbeti tutan hemşerilerimize sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz.

26-tesis-acildi-4

Bizler de Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, Sayın Başbakanımızın önderliğinde, Bakanlarımızla beraber Türkiye’mizi ve Kahramanmaraş’ımızı imar etme yolunda gecemizi gündüzümüze katarak çalışma gayreti içindeyiz. İşte bu meydanlarda milli iradeyi canımız pahasına korumaktayız ve daha büyük sorumluluklar yüklemekte. Hem Aziz Milletimizin geleceği için, hem Kahramanmaraş’ımız ve Türkiye’miz için hem de tüm gönül coğrafyamız için buradayız.  Bu arada aramızda saygıdeğer bir misafirimiz var. İlçe Başkanlığımız dönemimizde de Büyükşehir Belediye Başkanlığımız dönemimizde de ne zaman yanına vardıysak Kahramanmaraş’a her şey feda olsun diyen ve bir isteğimizi geri çevirmeyen Saygı değer Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu’na minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz. Burada değinilmeyen bir konuyu arz etmek istiyorum. Onikişubat ilçemizde okul ihtiyacı olan bir bölgemizde derslik yapmak istediğimizi kendilerine ilettiğimizde 100 dönümlük alanı hemen tahsis ederek eğitime kazandırdı. Biz büyükşehir Belediyesi olarak hem DSİ’den hem de Orman Bakanlığın diğer kurumlarından mesire alanları ve DSİ 201. Şubenin alanını talep ettiğimizde Sayın Bakanımız bizlere tahsis etti. Kendilerine en kalbi duygularımızla minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz. Saygıdeğer Başbakan Yardımcımız Veysi Kaynak bey de göreve geldiği günden bu yana büyükşehir olarak bize çok büyük katkılarda bulunmakta projelerimizi bizzat kendisi takip etmektedir. Kendisine de şükranlarımızı sunuyorum. Burada temelini atacağımız tesislerimizin hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum” dedi.

26-tesis-acildi-2

Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan’ın yaptığı konuşmanın ardından  kürsüye gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Kahramanmaraş’a eli boş gelmediklerini ifade ederek: “Büyük bir yatırımla geldik 26 tane tesisin temeli atılacak, açılışı yapılacak. Bunun miktarı 284 milyon TL. Biz bugün sabah koordinasyon toplantısı yaptık DSİ’de. 2016, 2017, 2018 yıllarını Kahramanmaraş’ta barajlar, göletler, sulama tesisleri, nehirler ve ormancılık faaliyetlerini de muazzam bir yatırımlarla ilerlettik. Burada gördüğünüz gibi Kılavuzlu sulaması çok önemliydi. O kadar verimli ki adeta 6 kat zirai gelir artışına, çiftçilerimize muazzam bir gelir artışına sebep olacak. Bu konuda özellikle Başbakan Yardımcımız Veysi Kaynak’a teşekkür ediyorum. Özellikle Sayın Cumhurbaşkanımız Başbakanken bu projenin GAP kapsamına alınmasını istedi. Bu yüzden bu proje çok hızlı yürüyor. Bu projeyi biraz öne çektim. 15 Temmuz 2019 saat 16.59’a kadar bitirme talimatı verdim. Bunun dışında çok sayıda baraj var. Elimizde liste var. Bunun dışında buraya gelirken müjdelerle geldim. Her gelişte müjde veriyoruz. Şu ana kadar verdiğimiz müjdelerin sayısı 98 müjde olmuş. 1 milyar 209 liralık. Kısa zamanda 18-20 ayda 90 müjdenin 70 tanesini bitirmişiz. Çünkü biz sözünün eri bir hükümetiz söz verince yaparız. Bu zamana kadar ne söz vermişsek Kahramanmaraş’ta yerine getirdik” dedi.

26-tesis-acildi-1

Kahramanmaraş’a bu defa 36 müjdeyle geldiklerini söyleyen Bakan Eroğlu, “Toplam maliyeti 322 milyon TL. Bunların içinde 23 DSİ, 9 tane orman genel müdürlüğüne, 3 tane doğa koruma ve milli parklar müdürlüğüne 1 tane de meteoroloji müdürlüğüne ait. Bunları teker teker okursam saatler alır. Eskiden iş kolaydı 1 tane tesis oluyordu onu ezberle gel 2 saatte anlatıyorduk. Ama şimdi o kadar çok liste var ki hepsini okusak herhalde iki saat sürer. Bunların hepsini yapacağız Kahramanmaraş’ta destan yazacağız. Çünkü siz her şeyin en iyisine layıksınız” diye konuştu.

26-tesis-acildi-8

Bakan Eroğlu’nun konuşmasının ardından kürsüye gelen Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak ise, “15 Temmuz, Kurtuluş Harbimizden sonra Türkiye’nin yaşadığı en önemli hadiseydi. 15 Temmuz milletimizin kahramanlığı evet, başkanımızın serinkanlılığı evet, milletvekillerimizin, gazi meclisimizin şanına uygun şekilde milletin iradesine sahip çıkılması evet, Cumhurbaşkanımızın kararlılığı evet. Bütün bunlar 15 Temmuzda Rabbimin inayetiyle bize bugünleri tekrar yaşattı. 15 Temmuz aslında değerli arkadaşlar, kahraman bir millete gazi bir lider daha kazandırdı. Gazi Recep Tayyip Erdoğan’ı kazandırdı” dedi.

26-tesis-acildi-7

Yapılan konuşmaların ardından Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, milletvekilleri ve protokol üyeleri, 26 tesisin temelini birlikte attılar.

Temel atma töreni, kurayla belirlenen fidanlarının üreticilere takdim edilmesiyle sona erdi.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co