Kahramanmaraşlı işadamları ve gazetecilerden Almanya’ya çıkarma

Kahramanmaraşlı işadamları ve gazetecilerden Almanya’ya çıkarma

Dünya’nın en büyük Sanayi fuarına Kahramanmaraş’tan işadamları ve gazetecilerde gitti.

SONY DSC

KOSGEB Kahramanmaraş Hizmet Merkezi Müdürlüğü ve Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı işbirliği ile organize edilen ve Kahramanmaraş Zeytur Turizm Tarafından düzenlenen Tura , 2015 Hannover Messe Sanayi Fuarına Kahramanmaraş’tan 17 kişiden oluşan  işadamı ve  gazeteciler  gitti.  Her yıl nisan ayında üretim ve teknolojinin kalbi Hannover Fuarı’nda atar. Modern teknolojinin ulaştığı son noktayı görüp, sanayide kaydedilen gelişmelere tanık olmak isteyenler için en doğru adres Hannover Fuarı’ oldu.

SONY DSC

13- Nisan Tarihleri arasında Hannover Messe’ de düzenlenen Dünyanın en büyük sanayi fuarına 67 ülkeden 6 bin 500 firma ürünlerini sergiledi. Hannover Sanayi Fuarı’nda, Türkiye’yi 269 firma temsil etti.
Fuara Almanya’dan 2 bin 657, Çin’den 938, İtalya’dan 501, Hindistan’dan 302 firma katıldı. Türkiye 269 firma ile, bu dört ülkenin ardından en fazla katılımcı sıralamasında beşinci sırada yer aldı.

SONY DSC

Hannover Sanayi Fuarı bünyesinde Araştırma, Geliştirme Teknolojileri (Research & Technology), Elektrik ve Hibrid Teknolojileri, Elektrik Depolama Sistemleri (MobiliTec),  Endüstriyel Üretim Teknolojileri (Industrial Supply),  Sanayi Otomasyonu Teknolojileri (Industrial Automation),  Enerji ve Çevre Teknolojileri (Energy), Bilgi İşlem Sistemleri (Digital Factory), Rüzgar Teknolojileri (Wind),  Vakum ve Basınçlı Hava Teknolojileri (ComVac),  Yüzey Teknolojileri (Surface Technology) ve  Otomasyon (Motion Drive & Automation) alanında ürünler sergilendi.

alamanya9

SONY DSC

Geçen yıl 160 firmayla fuara katılan Türkiye’den, bu yıl 269 firma katıldı. 250 bin kişinin ziyaret ettiği fuarda bu yılki partner ülke Hindistan. Fuar kapsamında Türkiye Makine Tanıtım Grubu, 14 Nisan’da düzenlediği Türkiye Akşamı’nda, Türk ve Alman iş adamlarını bir araya getirdi.

Hannover Fuar Müdürü Jochen Köckler, “Tam teşekküllü ağ bağlantılarıyla çalışan üretim merkezleri sergileniyor. Yani ürün, üretim aşamasındaki süreci doğrudan yönlendirme olmadan, ferdi olarak kendi geçiyor. İkinci olarak prodüksiyon robotlarıyla ilgili gelişmeler var. Robotlar korunakların arkasından çıkıp üretimde ekiplerle birlikte çalışacak. İşçiler sıkıştığında yardım edecek. üçüncü büyük konu ise enerji teknolojisi. Burada söz konusu olan enerjinin fabrikalara güvenli olarak ulaştırılması için geliştirilen akıllı ağ şebekeleri. Üstelik bunlar satın alınabilecek türden ürünler ki dört yıl öncesi bu düşünülemezdi” dedi.

SONY DSC

Hannover Fuarı Müdürü Jochen Köckler “Endüstri 4.0” kavramının fuarın çalışmalarıyla bire bir örtüştüğünü belirterek, “Endüstri 4.0 meselesi Hannover Fuarı için adeta bir hediye. Çünkü bizim bu güne kadar üzerinde çalıştığımız konulardan elde ettiğimiz verilerle oluşturulmak istenen büyük fotoğraf tamamlanabilir. Fuara gösterilen büyük ilgiden çok memnunuz. Özellikle sektöre yön veren Çin, Kuzey Amerika ve elbette Hindistan’ın, ‘Biz neredeyiz?’ ‘Nasıl yatırım yapabiliriz?’ diye sorgulamaları Hannover 2015 Fuarı için mükemmel bir durum” dedi.

alamanya2

Endüstri 4.0 kavramı yeni bir sanayi devrimini tanımlamak için kullanıyor. Buharlı makinenin icadı, toplu üretim safhasına geçiş ve otomatik üretimden sonra dördüncü aşama olan smart teknolojisi yani makinelerin ürettikleri ürünlerle iletişime geçmeleri sanayi devriminin son halkası olarak tanımlanıyor.

alamanya7

Alman Elektroteknik ve Elektronik Endüstrisi Birliği Başkanı Klaus Mittelbach Almanya’nın sanayiide oldukça ileri durumda bulunmasına karşın internet sektöründe aynı düzeyde olmadığını belirterek, artık iki alanın bir potada buluşması gerektiğini vurguladı. Köckler, sözlerini “Sanırım Almanya’nın iki alanı bir araya getirme niyetiyle bu düşünce uyuşuyor. Farklı sektörlerden büyük ve küçük ölçekli işletmelerin yeni formatlarla bir araya gelmesi de böylece sağlanmış olacak. Hep şunu söylüyorum, İnsanlar birbirlerini artık tanıdı. Ama bu konuda tanışma henüz olmadı. Şimdi birlikte çalışacaklar” diyerek tamamladı.

SONY DSC

Türkiye’nin Hannover Başkonsolosu Mehmet Günay ise kendi alanında Dünya’nın en önemli fuarı olan Hannover Sanayi Fuarı’na Türkiye’nin her yıl çok sayıda firmayla katıldığına dikkati çekti.

SONY DSC

Günay, “Bu sene de yine katılan firma sayısı bakımından ilk 5 ülke arasında yer alıyoruz. Bu da Türkiye’nin sanayi alanında kaydettiği gelişmelerin en güzel göstergesidir. Geçtiğimiz yıl Başbakan ülkemizi ziyaret etmişti. Ziyaret vesilesiyle Konya’ya da gidildi ve orada temaslarda bulunuldu. Konya ile Aşağı Saksonya Eyaleti arasında bir iş birliği protokolü imzalanmıştı. Aşağı Saksonya, Konya ile özellikle ekonomik anlamda iş birliği geliştirmeyi hedefliyor. Dolayısıyla bu fuar Konya’dan gelen şirketlerimiz ile eyalet makamlarını bir araya getirmesi açısından da güzel bir vesile oldu” dedi.

alman

“Endüstri 4.0” ne anlama geliyor?

Siemens gibi büyük bir firma, “Endüstri 4.0” diye adlandırılan ve üretim süreçlerinin birbiriyle iletişim içinde olmaları anlamına gelen yeni sistemde ortaya çıkan çetrefil sorunlarla baş edebilecek güçte. Ama bu güce sahip olmayan Almanya’daki orta ölçekli makine ve tesis üreticisi firmalar, örneğin kumanda panosu üreten ve tek tek elementler arasında iletişimi sağlayan, ayrıca yazılım geliştiren firmalarla ortaklaşa çalışmayı tercih ediyorlar.

alamanya8

“Endüstri 4.0.”da standartizasyon zaman alacak

Ancak Endüstri 4.0. alanında ortak bir standartizasyonun bulunmadığına, bunun zaman alacağına da işaret ediliyor. Makine üreticisi Arburg’un teknik bölüm şefi Heinz Gaub şunları söylüyor:

“Endüstri 4.0. bir dijital fabrika özelliği taşıyor; yani herşey tamamen birbiriyle iletişim ve bağlantı içinde. İlk etapta ürün geliştirme ve bireysel ihtiyaçlara göre planlama süreci var. Sergide gördüğünüz gibi buradan doğruca her iki üretim istasyonuna geçtik. Oradan da beş numaralı istasyona, yani ürünlerin etiketlendiği ve ambalajlandığı yere geldik. Kısacası birbiriyle içiçe geçmiş bir veri akıcılığı var. Sürekli aynı veriler kullanılıyor ama sonuçta bireysel ihtiyaca göre farklı etiketleme ve ambalaj sağlanabiliyor.”

SONY DSC

Robotlar istihdamı yok edecek, zararlı bir gelişme mi?

Bu noktada bu yılki Hannover Fuarı’nda şu soru üzerinde yoğun olarak duruluyor: Makineler, robotlar kendi kendilerine karar verebiliyor ve bunu pratiğe uygulayabiliyorlarsa, o zaman bu akıllı fabrikalar acaba istihdamı yok edecek zararlı bir gelişme mi? Hannover Fuarı’nda bu soruya “Hayır” yanıtı veriliyor. Çünkü burada söz konusu olan insan mı, makine mi sorusu değil, ikisinin işbirliği!

SONY DSC

Robot üreticisi Kuka firmasından Wilfried Eberhardt, örneğin vida sıkıştırmanın endüstride çok yoğun yaşanılan bir süreç olduğunu belirtiyor. Eberhardt, bu görevi evlerde akülü tornavidaların, sanayide ise robotların üstlendiğini söylüyor. O süre içinde insanın ya başka bir işle meşgul olduğunu ya da başka tür vidalarla uğraştığını söylüyor. Eberhadt, önemli olanın insan ile robot arasındaki en iyi konfigürasyonun sağlanması olduğunu, yani insana ve robota ne gibi görevlerin düşeceğinin belirlenmesi olduğunu vurguluyor.

Bu açıdan Endüstri 4.0.’ın istihdamı bitiren değil, tam tersine, ek istihdam yaratan bir süreç doğurabileceği belirtiliyor. Nitekim Boston Consulting’in bir araştırmasına göre bu yeni sistem sayesinde 390 bin kalifiye eleman istihdam edilmiş durumda.

Diğer yandan işadamları ve gazeteciler Sabah Hannover Fuar alanındaki iş gezileri sonrasında boş kalan zamanlarda, Bremen, Hannover ve Hamburg’u gezdiler.

SONY DSC

12 Nisan 2015 günü  Zeytur Turizm  Sahibi Aydın Yıkan ile Kahramanmaraş Hava Limanı’ndan yola çıkan grub önce İstanbul’a oradan da Almanya’nın Bremen Havalimanına ulaştı. 13  Nisan günü otel yerleşen grup Bremende şehir turu yaptı. Grup 17 Nisan’a kadar Fuar ziyareti, Bremen, Hannover ve Hamburg’u gezdikten sonra 17 nisan Günü Bremen’den İstanbul’a oradan da aynı gün akşam THY İle Kahramanmaraş Havalianı’ na geldi.

SONY DSC

Fuara katılan işadamları, KOSGEB Kahramanmaraş Hizmet Merkezi Müdürü Dr. Sadık Gözek’e, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kemal Karaküçük ve Yönetim Kurulu Üyelerine, Zeytur Turizm Acenta Sahibi Aydın Yıkan’a teşekkür ettiler.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co