“Kahramanmaraş zengin bir mutfak kültürüne sahip”

“Kahramanmaraş zengin bir mutfak kültürüne sahip”

Türkiye Aşçılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Özdemir,

“Kahramanmaraş zengin bir mutfak kültürüne sahip”

 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Aşçılar Derneği işbirliği ile ‘Yöresel Lezzetlerden Dünya Lezzetlerine’ konulu program gerçekleştirildi.

Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hzimetler Dairesi Başkanlığı Mesleki Eğitim Şube Müdürü Mustafa Tuncer Okumuş moderatörlüğünde gerçekleştirilen programa konuşmacı olarak Türkiye Aşçılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı hemşehrimiz Fikret Özdemir, Türkiye Aşçılar Derneği Başkan Yardımcısı Necat Çuhadar, Genel Sekreter İsmail Ay ve Yönetim Kurulu Üyesi Şenol Özbay katıldı.

Konferansta sunum eşliğinde bilgiler aktaran Türkiye Aşçılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Özdemir, Kahramanmaraş’ın zengin bir mutfak kültürüne sahip olduğunu ve bunun bütün dünyaya anlatılması ve tanıtılması gerektiğini ifade etti.

aşçılık konferansı (2)

Programda konuşmacıların yaptığı konuşmalarda, Kahramanmaraş’ın zengin bir mutfak kültürüne sahip olmasına rağmen, yemeklerinin anlatıldığı yazılı bir eser olmamasının büyük eksiklik olduğu üzerinde duruldu.

Aynı zamanda 27 Mart 2016 tarihinde İstanbul’da büyük bir organizasyonla Maraş Mutfağı ve Yemeklerinin anlatılacağı ve tanıtılacağı bilgisi verildi.

Programın sonunda söz alan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Züver Çetinkaya, büyükşehir belediyesi olarak Kahramanmaraş Mutfağını anlatacak kitap çalışmalarına başladıklarını ifade ederek: “Büyükşehir Belediyesi olarak Kahramanmaraş’ın yemek kültürünü ve mutfağını anlatan kitap çalışmalarına başladık. Öyle 5-10 yemek tarifinin olduğu bir kitap değil, 3-4 ciltlik ve tamamen Kahramanmaraş’a has yemeklerin anlatıldığı bir kitap olacak. Türkiye Aşçılar Derneği ile istişare içerisinde olmaya devam edeceğiz. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Daha sonra Genel Sekreter Yardımcısı Çetinkaya konuşmacılara birer Maraş işi Bakır Kayık tabak hediye ederken, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Dr. M.Fetih Yanardağ ise birer Maraş Bıçak seti hediye etti.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co