Kahramanmaraş Sevdası

Kahramanmaraş Sevdası

Kahramanmaraş Sevdası !…

Sabah yürüyoruz, hayat arkadaşımla sohbet ederek…

şafak sökmüş, kuşlar manilerini söylemeye başlamışlar..

Ufuk da Güneş’in yüzü , bizi selamlarken, bir iki yürümeye başlayan dostlar selam veriyor yanımızdan geçerken bizlere..

Bir çok dostu görüyoruz : herkes yürüyor sabahları selamlaşmak ayrı bir güzellik veriyor, yürümemiz daha neşeli ve güzel oluyor..

Hayat arkadaşım : “ Bir günde !.. bunları yazsana ne var !..diyor.. ve ilave ediyor, “Belki bir okuyan etkilenir de sabah oda erkenden yürüyerek şu güzelliğin farkına varır diye yaz!”..

Hayat arkadaşım ne yazayım diyerek sohbette başlıyoruz:

Bizim edebiyat sıfır

Okuma – Yazma sıfır..

Bizim evdeki beş yaşındaki Bera ağabey bile benden daha iyi yazar ama, bugün size Maraş sevdasını yazmak istiyorum.. yaza bilir miyim bilemiyorum.. Hayat arkadaşımın ısrarı !..

Kalenin burcuna çıkıp pınarbaşı tarafına baktığın zaman bir tarihin yok olduğunu görür sonra da derin bir ah çekersin.. dedim..

Bırak karamsar havayı güzel bir şey söyle diye ilave ettiğinde bir de baktım ki Abdulhakim Eren hocamın evinin önüne gelmişim.. Afşin – Aşık Mahzuni Şerif onun güzel türküsü

Evim yok barkım yok sermaye sıfır

Vücudum müslüman kaderim kafir

Sağımdan solumdan yağıyor küfür

Gayri rahat olmak dile kolaydır

 

Kim istemez nazlı yarı sarmayı

Kim istemez her gün bayram görmeyi

Çocuk bile bilir akıl vermeyi

Hakka secde kılmak dile kolaydır

 

Ömrüm oruç geçti bayram etmedim

Mevlam ayak vermiş bir gün gitmedim

Çok ham yetiştirdim kendim yetmedim

Kayadan su almak dile kolaydır

 

Mahzuni şerif’im zordur bu dünya

Düşünce görünsün hanyayla konya

Ne ingiliz koydum ne de almanya

Amma insan kalmak dile kolaydır

Hayat arkadaşım duygulandı, bende konuyu değiştirerek şarimizden yazarımızdan Maraş sevdasından söz etmeye başladım..

Sonra : Bu şehrin şairleri yazarları, ozanları aklına gelir.. sohbet koyulaşır..

Ustad : Necip Fazıl Kısakürek , yılda bir de olsa Kahramanmaraş’a gelip, şöyle bir bertiz kabarcığı, Mahrabaşı üzümü yedikten sonra üzerine acı kavfesini içtikten sonra Maraş için : “Bu nasıl sevdaymış, insan gurbette olunca anlıyor ,” diye ilave ediyordu..

Maraş sevdası, Maraşlı olmak, özellikle de Kara Liseden yetişen Maraşlı

Büyük şair – Ahmet Berzitlioğlu : Maraş Beni dertten derde saldın!.. Sırda Şu gönlümü nasıl çaldın,” çaldın derken, Sır daki hocasının kızının güzelliğini Kahramanmaraş sevdası olarak dile getiren bir şairimizdi..

Allah rahmet eylesin, Ahmet Bertizlioğlu bu şehir de çok kişi bilmez onu bir ben bilirim, büyük şairdi.. yaklaşık 3 bin üzerinde eseri vardı ..vardı diyorum.. şimdi yok..

Halit Arapoğlu: Maraş Mecnun’um Leyla’mı buldum , Halepli güzel bu nasıl sevdaymış,” derken, Halepli güzele , Maraş güzel’ini anlatır.. de Maraşı görür ve onun üzerine söyler..

Konu: yeni dizimiz 7 güzel adam: Maraş sevdası yada 7 güzel adam ‘ım 70 güzel adammı bilemiyorum..belki 270 güzel adam Maraş sevdası bir başka bir şey..

Argovan’dan Hasan Durak : 1950’lerde geldiği Kahramanmaraş o zaman ki ismimizle Maraş için kalemi eline alır.. Atam dedim atılmıyor / Satam dedim satılmıyor / Akşam sabah yatılmıyor/ Maraş  bu nasıl sevdaymış.. sonra bunu bir türkü haline de getiriyor.

Kahramanmaraş’ın yetiştirdiği büyük şair Hayati Vasfi Taşyürek: “ Duysun dağlar , duysun taşlar/ Sensiz geçen günler verdi dersimi “ derken Maraş özlemini Ankara dan dile getiren büyük bir ozanımızdı..

Aşık Mahsuni Şerefi ise : Başı dumanlı dumanlı oy bizim eller, Oturup ağlasam delisin derler,” Maraş- Afşini anlatıyor..

Aktı gözüm yaşı bir kanlı çanak diyor.. Maraş dediğin zaman göz yaşı sel gibi akar.. Gözyaşım umman eyledin , Aklım fikrim zayeyledin , Perme perişan eyledin

Maraş  bu nasıl sevdaymış, diye ilave ediyoruz.. Maraş sevdası bu !..

Sevgili dostlar: Maraş gören aşık olur.. aşık olan ise evi dünyası başına yıkılır, çünkü başka güzeli göremez, kör olur !.. onun için ne var ne yoksa Maraş’tır  bizim gibi..!..

Maraş sevdası bir başka dır.. Maraşlı şair kalemi eline alınca başlar yazmaya :  Han evimi harap ettin / Genç ömrümü sen tükettin, derken, siyah kipriklerinin ok olarak kalbine saplandığını bir çırpıda yazı vermektedir..

Bir de baktım ki Kültür sitesine gelmişiz dön geri diyerek evi bulduğumda ise bu yazı ortaya çıktı.. bugünlük de bu kadar..

Onikişubat ilçemizde oturan herkesi sabah namazdan sonra yürümeye davet ediyorum.. Maraş ‘ın güzelliğini sevdasını yaşamaya davet ediyorum.. Bizim hayat arkadaşımında istediği olduğunu bildiriyorum..

İyi günler..

Bu yazı için bir yorum yazın

“Kahramanmaraş Sevdası” için bir cevap

  1. İbrahim İNAL dedi ki:

    Yazarlık işte böyle kadim dost; bazen hayat arkadaşı yol verir kalemlere bazen sessizlik bazen güneşin doğuşu veya batışı hiç umulmadık bir yerde depreşir yazılar, yazınızı da zevkle okudum… Bende okuyucularıma ne yazayım derken 10-15 dakikalık ev işyeri arası yürürken tasarladım ve işyerinde bilgisayarımın başına geçtim son yazım “Vatan evladı olmak” yazısı aktı gitti…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co