KAHRAMANMARAŞ RUHU

KAHRAMANMARAŞ RUHU

Var olmak için yok olmaya karar veren insanların bir araya geldiği yer Maraş toprakları.

“Maraş Bize Mezar Olmadan Düşmana Gülzar Olamaz ‘’ diyen yiğitlerin unutulmaz destanlar yazdığı bir belde.

Özgürlüğün, bağımsızlığın, onurun ebediyete kadar su gibi akıp gideceğine inanan yiğitler diyarıdır Maraş. Kahramanlar şehri, ruhu olan bir şehirdir Maraş..
Hz. Ömer’in, Halid Bin Velid’in, Hz. Ali’nin komutanı, Malik Bin Ejder’in ve Ashab-ı Kehf teki 7 yiğidin emaneti topraklar.
‘’Vatanımız tek kişi kalana kadar düşmana teslim olunmayacaktır, gayret bizden yardım Allahtandır’’ diyen Arslan Beylerin şehri.
‘’Hürriyeti olmayan bir milletin Cuma namazı kılması caiz değildir ‘’ diyen Rıdvan hocaların diyarı.
Şehit olan kocasının silahını alarak sıra bizde diyen Senem Ayşelerin doğduğu şehir.
Varlıklarını , inançları ve özgürlükleri uğruna adayan Mıllış Nurilerin, Yörük Selimlerin, Evliya Efendilerin, Çakmakçı Saitlerin,Muallim Hayrullahların vatanı.
Türk namusunu kurtarmak için ilk kursunu atan ve kurtuluşla simgeleşen SÜTÇÜ İMAMLARIN yurdu.
Süt kadar ak yürekleriyle şehirlerini sokak sokak, ev ev savunarak vatanlarının diriliş ve varoluş destanını yazan Maraşlıların vatanı.
Hiç bir askeri destek almadan, özgürlük savaşının halkın omuzlarında yükselmesiyle, tarihte bir başka örneği olmayan bir direnişin şehri.
22 gün -22 gece aç susuz başlarına yağan mermiler ve bombalara karşı yaptığı destansı bağımsızlık savaşıyla, inancın ve fedakarlığın karsısında hiçbir gücün duramayacağını gösteren yiğitlerin diyarı Maraş.
İşgale karşı tek yürek olmanın öncüsü olarak milli mücadelede zafere ulaşılacağı inancını ilham eden, kendi kendini kurtaran şehir olarak adını dünya tarihine altın harflerle yazdıran şehir Maraş.
Şehirlerini kurtardıktan sonra komsu illerinde yardımına koşup,onlarada zafer kapılarını açarak anadolunun kaderini değiştiren şehir.
Sadece vatanın kurtarılmasında ki öncülüğü ile kalmayıp aynı zamanda kültürel ve entellektüel gelişmelerdede öncü bir rol oynayan, yazdıkları eserlerle milli kültürümüze damga vuran, ruh ve fikir dünyamızın oluşmasında pay sahibi olan Necip Fazıl Kısakürek, Nuri Pakdil, Abdurrahim Karakoç,Bahattin Karakoç, Cahit Zarifoglu, Erdem Bayazıt, Rasım ve Alaaddin Özdenören gibi çok önemli şairleri düşünce ve sanat hayatına armağan eden, Sezai Karakoç, Mehmet Akif İnan gibi değerlerin toprağında filizlendiği söz ustası şairler memleketi Şiirin başkenti Maraş…
Silah zoruyla indirilen bayrağını İMAN gücüyle yeniden diken  şehir KAHRAMANMARAŞ….

Bu şehrin ruh köklerinde İlahi bir nefes var.  O nefes hiç bitmeyen bir     yola çıkmıştır.  Yol da bitmez, nefes de bitmez.

Kıyamete dek yaşayacak olan bir ruh incisinin tohumalarıyız. Kimse bu ruh dünyamıza müdahale  etmeye kalkmasın . Dün olduğu gibi    bugün de ,yarında pişman olacaktır.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co