Kahramanmaraş Platformu Dönem Sözcüsü M. Yusuf Bülbül ‘’ Lanetle protesto ediyoruz”

Kahramanmaraş Platformu Dönem Sözcüsü  M. Yusuf Bülbül ‘’ Lanetle protesto ediyoruz”

 

KAHRAMANMARAŞ/ Sivil Toplum Kuruluşları Kahramanmaraş Platformu Dönem Sözcüsü Yusuf Bülbül ; “13 Temmuz Pazar günü şehrimizde meydana gelen Suriyeli kardeşlerimize yönelik şiddet olaylarını nefretle ve lanetle protesto ediyor, bu saldırıların açık bir tahrik ve provokasyon girişimi olduğunu düşünüyoruz,” dedi.

Yusuf Bülbül : “  Önce Gaziantep’te, ardından ilimizde ve son olarak, dün Adana’da arka arkaya gelişen bu tür olayların karanlık odaklar tarafından organize edildiği çok açıktır. Ancak bu kirli ve karanlık oyunun Türk milletinin ve Kahramanmaraş halkının yüksek sağduyusuyla boşa çıkarılacağından şüphemiz yoktur,”

Bülbül: “ Ülkelerinden kaçarak şehrimize sığınmak zorunda kalan yaklaşık 60 bine yakın Suriyeli kardeşimiz 3 yıldan bu yana şehrimizde huzur ve güvenlik içinde misafir edilmektedir. Kahramanmaraş’ın misafirperverliğinden, şehrin huzur ve güven ikliminden her daim memnun kalan Suriyeli kardeşlerimiz bu sebeple özellikle Kahramanmaraş’ı tercih etmektedirler.

Bülbül : “ Ne İslam ahlakıyla, ne de Türk örf ve adetleriyle hiç bir alakası olmayan mazlum ve mağdurlara yönelik bu şiddet eylemlerinin, her zaman mağdurun ve mazlumun yanında yer alan Kahramanmaraş halkına mal edilmesi asla kabul edilemez.

Bülbül: “ Kahramanmaraş halkı Suriyeli kardeşlerini Muhacir olarak görmektedir. Allahu Teala Haşr Suresi 9. ayette muhacir ve ensar ilişkisi hakkında şöyle buyurmaktadır: “Daha önce Medine’yi yurt edinmiş ve gönüllerine imanı yerleştirmiş olan kimseler, kendilerine göç edip gelenleri severler ve onlara verilenler karşısında içlerinde bir kaygı duymazlar. Kendilerinin ihtiyaçları olsa dahi, göç eden yoksul kardeşlerini öz canlarına tercih ederler. Kim nefsinin cimriliğinden korunursa, işte onlar başarıya erenlerdir.”

İşte Kahramanmaraş halkı olarak bizler bu müjdeye nail olmak için Suriyeli kardeşlerimizi sevdiğimizi, onlara verilenler karşısında kaygı duymadığımızı ve hatta onları öz canlarımıza tercih ettiğimizi tekrar dile getirmek istiyoruz. Çünkü biz “Sizden biriniz, kendisi için istediği şeyi, din kardeşi için de istemedikçe, gerçek anlamda iman etmiş olmaz.” buyuran bir Peygamberin ümmetiyiz.

SONY DSC
Çünkü biz 500 yıl önce İspanya zulmünden kaçan Yahudileri himaye eden bir ecdadın torunlarıyız. Bu sebeple özellikle rahmet ve merhamet ayı olan Ramazan’da din kardeşlerimiz, ortak tarihimiz ve komşuluk hukukumuz olan Suriyelilere reva görülen bu muamele bizleri derinden yaralamıştır.

SONY DSC
Elbette 60 bine yakın Suriyeli sığınmacının içinde yanlış yapan, halkımızı rahatsız eden kötü niyetli kişilerin olması doğaldır. Özellikle dilencilerin ve suça bulaşan kişilerin sayısının artması Kahramanmaraşlıları rahatsız ettiği kadar, Suriyeli kardeşlerimizi de rahatsız etmektedir. Bu sebeple öncelikle dilencilerin şehir merkezinden uzaklaştırılarak, çadır kente alınması, suça karışanların ise sınır dışı edilmesi gibi tedbirlerin acilen uygulanması hem Suriyeli kardeşlerimizin, hem de Kahramanmaraş halkının huzur ve güvenliği için zorunludur.
Kahramanmaraş Platformu olarak, birlik ve bütünlüğümüzü, barışı, kardeşliği ve huzurumuzu hedef alan bu tür saldırıları şiddetle, nefretle ve lanetle kınıyor, Suriyeli kardeşlerimize geçmiş olsun diyor, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da maddi ve manevi anlamda yardımlarımızın artarak devam edeceğini bildiriyor, halkımızı sağduyulu olmaya davet ediyor, yeni saldırıların önlenmesi için de bu karanlık ve kötü niyetli kişilerin en kısa sürede yakalanarak adalet önüne çıkarılmalarını talep ediyoruz,” dedi.

SONY DSC
Suriyeli vatandaşlar toplantı sonunda yaptıkları konuşmada: “ Biz Kahramanmaraşlılardan memunuz, Pazar günü meydana gelen olayların Kahramanmaraşlılar tarafından çıkarılmadığını biliyoruz, Bizim içimizde Kahramanmaraş halkını rahatsız eden olursa, biz polis ‘e yardımcı olacağız hemen sınır dışı edilsin, bu olayları çıkaran dış kaynaklı olduğuna sanıyorum,” diye konut..

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co