Kahramanmaraş İnşaat ve Kentsel Dönüşüm Fuarı açıldı

Kahramanmaraş İnşaat ve Kentsel Dönüşüm Fuarı açıldı

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Karaküçük, Kahramanmaraş Belediyesi Fuar Merkezi’ndeki fuarın açılışında, inşaat sektörünün Türkiye’nin lokomotifi olduğunu söyledi.

Türk müteahhitlik sektörünün yaklaşık 2 milyon kişiye direkt, bağlı sektörlerle de 5 milyon kişiye istihdam sağladığını vurgulayan Karaküçük, sektörün 278 milyar dolarlık iş hacmine ulaştığını, 103 ülkede 7 bin 400 projeye imza attığına işaret etti.

SONY DSC

Türkiye’de ilk kez satılan konut sayısının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 26 arttığını ifade eden Karaküçük, şöyle konuştu:

“Sayın Büyükşehir Belediye Başkanım, Sayın Baro Başkanım, Sayın Emniyet Müdürüm, Onikişubat ve Dulkadiroğlu İlçelerimizin kıymetli başkanları, değerli sanayici ve işadamlarımız, basınımızın kıymetli mensupları,

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası ve Şahsım adına hepinizi saygıyla selamlıyor, fuarımıza hoş geldiniz diyorum.

Yaklaşık 70 milyar liralık Gayri Safi Yurtiçi Hasılası ve buna ilave olarak; sektöre girdi sağlayan ve faaliyetlerini bu sektördeki gelişmelere bağlı olarak devam ettiren 200’den fazla alt sektörün katkısıyla birlikte GSMH içindeki payı yüzde 30 seviyesinde olan inşaat sektörü Türkiye ekonomisinin lokomotifidir.

SONY DSC

Bir yandan milli ekonominin en önemli parçası olurken diğer yandan yurtdışı başarıları ile anılan Türk müteahhitlik sektörü; yaklaşık 2 milyon kişiye direkt istihdam sağlarken bağlı sektörleri ile birlikte bu sayı 5 milyonu aşmaktadır.

1972 yılında Libya’daki liman inşaatı ile yurtdışı serüvenine başlayan sektör, bugün 278 milyar dolarlık bir iş hacmine ulaşmış; Rusya, Türkmenistan, Libya, Irak, Kazakistan, S. Arabistan, Katar gibi 103 ülkede 7400 projeye imza atmıştır. Bu projelerde, Kahramanmaraşlı inşaat firmalarımızın da bulunduğunu biliyoruz.

Değerli konuklar; Türkiye genelinde ilk kez satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre %26 artmış, konut satışlarında canlanma başlamıştır. Stok erime hızı da geçen yıla göre %6’dan %9’a yükselmiştir.

SONY DSC

Türkiye’de yapı stokunun %40’ının; yani 6-7 milyon konutun deprem riskine karşı yenilenmesi gerektiği tahmin edilmektedir. Bu itibarla, kentsel dönüşüm projelerinin çok önemli bir fonksiyonu bulunmaktadır. Gerek afet riskinin önlenmesi gerekse ekonomik büyümenin artması bakımından kentsel dönüşüm stratejik bir konuma sahiptir.

Değerli konuklar; Kahramanmaraş’ta 2013 yılında alınan 1663 yapı ruhsatı kapsamında 1,8 milyar liralık proje ile yaklaşık 10 bin dairenin inşaatı devam etmektedir. Aynı dönemde yaklaşık 5 bin dairenin de yapı kullanma izni alınarak ikamete açılmıştır.

SONY DSC

Bu bilgiler ışığında, kentsel dönüşüm projelerinin de devreye girmesiyle birlikte Kahramanmaraş’ta inşaat sektörünün büyümesini ve istihdamını artıracağını tahmin ediyoruz. Bugün açılışını yapmakta olduğumuz Kahramanmaraş İnşaat ve Kentsel Dönüşüm Fuarı da inşaat sektörümüze tasarım ve yeni nesil malzeme kullanımı konusunda vizyon kazandıracak, bu sektördeki pazarlama kültürünün gelişimine destek olacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle, Fuarımızın inşaat sektörüne yeni bir ivme kazandırmasını diliyor, fuar alanını tahsis ederek destek veren Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve Odamız koordinasyonunda fuarı organize eden ECR Fuarcılığa teşekkür ediyor, tüm konuklarımıza saygılarımı sunuyorum”

SONY DSC

Karaküçük, Kahramanmaraş’ta geçen yıl alınan bin 663 yapı ruhsatı kapsamında 1,8 milyar liralık proje ile yaklaşık 10 bin dairenin inşaatının devam ettiğini söyledi.

– “İleride daha büyük fuarlar yapılacak”

Kahramanmaraş Sanayici ve İşadamları Derneği (KASİAD) Başkanı Ali Arpasatan da kentte son bir ay içerisinde üçüncü fuarın düzenlendiğini, böylece değişik ülkelerden gelen insanlarla iş adamlarının iletişim kurma imkanı sağlandığını kaydetti.

SONY DSC

Fuarlara ilişkin gözlemlerini aktaran Arpasatan, özellikle Tekstil Fuarı’nda Kahramanmaraş’ın üretime yönelik enerjisinin küçük mekanlara sığmayacağını gördüğünü, ileride daha büyük imkanlarla daha büyük fuarlar yapılacağına inandığını sözlerine ekledi.

SONY DSC

Konuşmaların ardından Karaküçük ve Arpasatan tarafından ECR Fuarcılık Genel Müdürü Ümit Vural’a plaket verildi.

SONY DSC

Daha sonra inşaat ve kentsel dönüşüm alanında açılan 56 firmanın standı gezildi.

Fuar, 15 Kasım’a kadar açık kalacak.

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co