Kahramanmaraş gündemi belli

Kahramanmaraş gündemi belli

Ağustos ayında Kahramanmaraş il genelinde anket yapan Marpoll Kamuoyu Araştırma Şirketi yönetim kurulu başkanı Selim Işık,” Gündemde terör var, hükümet kurulamaması var , seçim sonrası siyasi rakamların değişeceğini görüyoruz,” dedi.

Kahramanmaraş Gazetesi, www.kahramanmarasgazetesi.com.tr internet haber merkezini ziyaret ederek yaptıkları anket hakkında geniş bilgi verdi.

Kahramanmaraş Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Bekir Doğan ile bir süre sohbet eden Selim Işık : “ Marpoll Kamuoyu Araştırma Şirketi, kamuoyunu yani halkın kanaatlerini karar alıcıların ve uygulayıcıların meşruiyetini sürdüren önemli bir faktör olarak görmektedir. Aynı zamanda kamuoyu özellikle kamusal hizmetler veren kurumlar için halk tarafından yapılan bir denetim türüdür.

Marpoll Kamuoyu Araştırma Şirketi olarak halkın kanaatlerinin etkin bir biçimde karar mekanizmalarına yansıması gerektiğinden hareketle kamuoyu araştırmalarına devam etmektedir.

anket (4)

“Ağustos 2015 Gündem Araştırması” adıyla yapılan bu kamuoyu araştırması ülkemizin sıcak gündemine ilişkin önemli olduğuna inandığımız birçok sorunun cevabını veriyor.

Marpoll Kamuoyu Araştırma Şirketi, tüm araştırmalarında olduğu gibi Ağustos 2015 Gündem Araştırması’nda da tarafsızlık ve yansızlığı en önemli avantajı olarak görmektedir.

Aksi belirtilmediği müddetçe bu raporda yer alan tüm tespit ve yorumlar araştırma sonucunda ortaya çıkan grafiklerin açıklamasından ibarettir ve şahsi kanaatimizi taşımaz.

Ağustos 2015 Gündem Araştırması’nda evrenimizi (yani genelleme yaptığımız lokasyon) Kahramanmaraş’ın tümü olarak belirledik. Örneklemimizi ise bu evreni (Kahramanmaraş’ı) temsil etme kabiliyeti sağlayacak şekilde seçmeye çalıştık. Araştırmamız Kahramanmaraşlı seçmen kitlesi üzerinde yapılmıştır. Rassal örnekleme tekniğinden faydalanılmıştır.

anket (8)

Kahramanmaraş’ın toplam nüfusu yaklaşık 1.100.000 iken seçmen sayısı 7 Haziran 2015 seçimlerinde yaklaşık 685.000 olarak kaydedilmiştir. Araştırmamızda örneklemi seçmen sayısı olan 685.000’i temel alarak 1.110 kişi olarak tespit ettik.

Ağustos 2015 Gündem Araştırması Afşin, Andırın, Çağlayancerit, Dulkadiroğlu, Ekinözü, Elbistan, Göksun, Nurhak, Onikişubat, Pazarcık ve Türkoğlu ilçelerinin tümünde seçmen nüfusun oranlarına uygun olarak yapılmıştır.

Ağustos 2015 Gündem Araştırması’nda bilimsel araştırmaların en güveniliri olan yüz yüze görüşme tekniği kullanılmıştır. Yüz yüze görüşme tekniği diğer tüm anket tekniklerinden daha maliyetli olmasına karşın en güvenilir anket tekniğidir. Araştırma sonuçlarımızın gerçeğe en yakın çıkması için Marpoll olarak maliyetine rağmen yüz yüze görüşme tekniğini kullanmaktayız.

anket (3)

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co