Kahramanmaraş 2.Kitap ve Kültür Fuarı kapılarını açıyor

Kahramanmaraş 2.Kitap ve Kültür Fuarı kapılarını açıyor

Kahramanmaraş, dünyanın en kahraman insanlarının yaşadığı, şiirin aşkla yoğrulduğu, yazarlar ve şairler şehri, şiirin başkentidir.

Kahramanmaraş, herhangi bir yer, şehirlerden bir şehir değildir. Kahramanmaraş Anadolu ve Mezopotamya uygarlıklarının birbiriyle karşılaştıkları İpek Yolu ve Baharat Yolu üzerinde kurulmuş, 16 bin yıllık tarihi boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış yurdumuzun özel şehirlerinden birisidir.

Burası, Asurlar, Medler, Persler, Kapodokya Krallığı, Roma, Bizans, Eyyübiler, Danişmentliler, Selçuklular, Moğollar, Dulkadiroğulları, Osmanlılar gibi birçok uygarlığa beşiklik etmiş, dünyanın ilk yerleşim yerlerinden birisi olan, vazgeçilmez değerdeki eserlerle, son derece zengin kültürel mirasların unsurlarıyla bezeli bir şehirdir. Birlikte yaşama kültürünün tarihi örneğini sergilemiş bu topraklarda, Türkiye’nin tüm renkleri, kokuları, desenleri, türküleri vardır.

Evliya Çelebi, Seyahatnamesi’nde; “Altı çeltik, üstü kekik kokulu yer, dünyanın en güzel yeridir. İşte o yer Maraş’tır.” der.

Üstat Necip Fazıl Kısakürek; “Birçok eser ortaya koydum, birçok şiir kaleme aldım, düzinelerce yazı yazdım ama hiçbiriyle övünemem. Övünecek bir şeyim varsa o da Maraşlı olmamdır” der.

Şairin “Adamın su gibi akanıdır Maraş” dizeleriyle anlattığı, Kahramanmaraş, bir şehir olmanın yanında bir kimlik, bir duruş, bir tarih ve bir kültürdür. Türkiye’de özgürlük ateşini Kahramanmaraş yaktı. Herkesin bildiği “Sütçü İmam Olayı”; Maraş’ın kurtuluşunun ilk ateşi olduğu gibi aynı zamanda İstiklal Savaşının ilk büyük şanlı atılımıdır. Dünya tarihine baktığınızda askeri destek almadan özgürlük savaşının halkın omuzlarında yükseldiği bir başka örnek göremezsiniz.

İstiklal Madalyası ve kahramanlık unvanı verilerek iki defa ödüllendirilmesi ile dünyada bir benzeri bulunmayan Kahramanmaraş, sadece vatanın kurtarılmasındaki öncülüğüyle kalmaz, aynı zamanda kültürel ve entelektüel alandaki gelişmelerde de öncü bir rol oynar. Osmanlı döneminde eserleri imparatorluktaki hemen hemen bütün medreselerde çokça okunan Saçaklızade Mehmed Efendi’den başlayarak, Matematikçi Abdurrahim Paşa’ya, divan şiirinin son büyük ustalarından Sünbülzade Vehbi Efendi’ye ve ünlü Sufi Şair Kuddûsi’ye kadar birçok kişi bu topraklarda yetişerek imparatorluk sathına dağılmışlardır.

Kahramanmaraş cumhuriyet döneminde de edebiyat dünyasına pek çok değerli isimler hediye ederek hem ülkemizin hem de bölgenin entelektüel cazibe merkezi olma konumunu sürdürmüş, yazarların, söz ustası şairlerin şehridir. Necip Fazıl Kısakürek’ten, Nuri Pakdil’e, Cahit Zarifoğlu’ndan Erdem Bayazıt’a, Alaeddin Özdenören’den Rasim Özdenören’e, Bahattin Karakoç’tan Abdurrahim Karakoç’a, Şevket Yücel’den Şevket Bulut’a, Ali Eren’den Osman Sarı’ya ve Aşık Mahzûni Şerif’e kadar bu coğrafya bir şiir coğrafyasıdır.

kadirerkoc

Kahramanmaraş’ın insanı yiğittir, kahramandır, şairdir, yazardır… Kahramanmaraş’ın insanı sıcaktır, sevecendir, samimidir, misafirperverdir. Kahramanmaraş belki bugün kimsenin tanıyamayacağı kadar değişti. Fakat üstat Rasim Özdenören’in dediği gibi “Bir kent ne kadar değişirse değişsin, o kenti  kent yapan makam değişmez.” Bu sebeple Maraş’ın özü değişmedi. Maraş’ı Maraş yapan ruh değişmedi. Değişmediği için bu ruhun tarihe yansıyan hali olan, kurtuluş mücadelesinin ilk kıvılcımı burada atıldı.

Bir milletin kökleri tarihinde saklıdır. Geçmişini unutmuş, tarihini unutmuş bir topluluktan geriye koca bir hiç kalır. Cemil Meriç’in dediği gibi Kültürün dün de, bugün de, yarın da tek taşıyıcısı vardır; o da ‘kitap’tır.

İnsanlığın hafızası olan kitapları elden ele, yürekten yüreğe, taşımak amacıyla şehrimizde ilkini geçtiğimiz yıl düzenlediğimiz ve Anadolu’nun en büyük kitap fuarlarından biri olan Kahramanmaraş Kitap ve Kültür Fuarı’nın bu yıl ikincisini düzenliyoruz.

Bu vesileyle; 20-29 Kasım 2015 tarihleri arasında Yüzlerce Yazar, Şair ve Yayınevinin katılacağı “Kahramanmaraş 2. Kitap ve Kültür Fuarı”na davet ediyor, Fuarın Kahramanmaraş ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

   Fatih Mehmet ERKOÇ

Kahramanmaraş

Büyükşehir Belediye Başkanı

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co