Kadına Şiddet Türkiye’yi Kaygılandırıyor

Kadına Şiddet Türkiye’yi Kaygılandırıyor

KADIN ALTTAN ALMASINI

ERKEK DE GÖNÜL ALMASINI BİLMELİYMİŞ

“ Kadına Şiddet Türkiye’yi Kaygılandırıyor” Evet haberin başlığı bu ve açıklamayı yapan Yrd. Doç. Dr. Derya Keskinci. Tabi bazen bilim adamlarının benimle paylaştığı e postaları önemli bulduğum için sizlerle paylaşmak istiyorum.

Yazımı girmeden once geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırmanın sonucu da sizlere aktarayım.

Global Politika ve Strateji Merkezi’nin (GLOBAL) yaptığı araştırmayla Türk insanının en çok nelerden kaygılandığı raporladı. Bu araştırma sonucunda Türk insanın en çok uyuşturucu ve terör kaygısı yaşadığı ortaya çıktı. Uyuşturucu ve terörden sonra en çok kaygı yaşanan konu ise “kadına şiddet” oldu. Geçtiğimiz kış ayı içinde öldürülen kadın haberleri nedeniyle Türkiye bu konuya büyük bir hassasiyet gösterdi.

Raporda kaygı seviyeleri 0-10 arasında derecelendirilerek belirtildi. Uyuşturucu ve terörden sonra en yüksek değer olan  kadına yönelik şiddet kaygısı ise ortalama 7.9 belirlendi. Bu kaygının kadınlarda hissedilme oranı 8.3 iken, erkeklerde 7.4’te kaldı.

Bu bağlamda Yrd. Doç. Dr. Derya Keskinci Kadına  şiddetin temel nedeni kadının ikincil bir varlık olarak görülmesi, kadının insan hakları bilincinin toplumda yerleşmemiş olmasıdır, kaynaklandığını belirtiyor.

KADIN HAKLARI İHLALİ İNSAN HAKLARI İHLALİDİR

Kadın hakları insan haklarıdır diyen Keskinci, “ Kadın hakları ihlali, insan hakları ihlalidir. Kadına yönelik şiddet bir suçtur. Şiddet uygulayan erkeğin cezasız kalması veya ceza indirimi ile ödüllendirilmesi kabul edilemez. Kadına yönelik şiddet tüm topluma yöneltilmiş şiddettir.” Şeklinde açıklamasını yaptıktan sonru

Kadına yönelik şiddetin temelinde toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin olduğuna dikkat çekip sözlerine şöyle devam etmiş, “Kadına yönelik şiddetin nedeni kadının ikinci bir varlık olarak görülmesi ve kadına yönelik şiddetin insan hakları ihlali olduğu bilincinin toplumda yerleşmemiş olmasıdır. Bu sebeple içselleştirilmiş toplumsal cinsiyet rollerinin ve erkeklik anlayışının yok edilmesi gerekir. Bu amaçla erkeklerin de içinde olduğu okul öncesi eğitimden başlayarak topyekûn bir zihniyet dönüşümü mücadelesinin başlatılması gerekir. Psikolojik, sosyo-ekonomik birçok nedeni olan şiddetin sadece kanuni düzenlemelerle ortadan kaldırılmasının mümkün olmadığını savunmakla birlikte cezaların yetersiz olduğunu da vurgulamamız gerekir. Kadınlara yüklenen bazı nedenler tahrik sebebi sayılarak ceza indirimlerinin yapılmaması ve cezaların ağırlaştırılması suretiyle caydırıcılığının sağlanması gerekmektedir.” dedi.

EN BÜYÜK İNSAN HAKKI SAVUNUCUSU KURANDIR

Şimdi buraya kadar bir kadın hakkı savunucusu ve bilim insanının kaleminden size kadın haklarını yazdım. Erkek okuyucularımızdan bir kısmı bize katılır, bir kısmı açıklamayı sert bulabilir.

Bu herkesin kendi yorumu, benim doğru bildiğim bir şey var, Kur’an en büyük kadın hakları savunucusu, daha doğrusu insane hakları savunucusudur. Efendimiz Kuran ahlakı ile ahlaklandığı için hiçbir eşine şiddet göstermemiştir.

Bugün Kahramanmaraş Mahkemelerinde her üç davadan birinin boşanma davası olduğunu söylüyorlar, ne kadar doğru bilmiyorum ama evlilik gibi zor bir ortaklığın yürümesi için annem rahmetli derdi ki, ‘Oğlum yarın evleneceksin, kadın alttan almayı bilecek, erkek de gönül almayı yoksa evlilik yürümez derdi”

Sonuç olarak biz burda ne kadar yazarsak yazalım, akademisyenler ne açıklarsa açıklasın iki taraflı şiddet devam ediyor. Çünkü, bizde ortaklık kültürü yok.

Birlikte yaşamayı beceremiyoruz, apartman yönetimlerine bakın yürüyor mu?

Onun için, sevgi, saygı ve sabır olmadan evlilik olmuyor.

Kalın sağlıcakla.

 

 

 

 

 

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co