Kadın Çiftçilere Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Kursu düzenlendi

Kadın Çiftçilere Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Kursu düzenlendi

Onikişubat İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce 16 Kursiyere 104 Saat Süre İle Verilen, Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Kursunda Başarılı Olan Kursiyerlere Sertifikaları Verildi.

Sertifika dağıtım programı Onikişubat İlçesi Ilıca Mahallesi Onikişubat İmam Hatip Ortaokulu konferans salonunda; Onikişubat Kaymakamı Mustafa ÇEK ve Milli Eğitim Müdürü Enver Gökçe’nin katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Onikişubat Kaymakamı Mustafa ÇEK; Tarımla uğraşan kırsal nüfusumuzun en çok çalışanı olan hanımlarımıza yönelik açılan bu tarz kurslarla, bitki yetiştiriciliği hakkında bilgilendirilen hanımlarımızın aile bütçesine katkı sağlayacak işler yapacaklarına inanıyoruz dedi. Kaplıca turizminin odak merkezi olan Ilıca mahallemizde bu tür faaliyetlerin devam edeceğini söyledi.

Sertifika töreninde konuşma yapan Onikişubat İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhammet Korlaelçi; İlçemiz genelinde bu yıl açılan dört kurstan ikincisinin sertifika töreni olduğunu, bu tarz kursların artarak devam edeceğini belirterek, Bölgemizin ekolojik yapısı itibarı ile tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliğine uygun olduğunu ve bu konuda sertifika almaya hak kazanan hanımlara ilçe müdürlüğü olarak başta sumak ekşisi ve çörek otu yetiştiriciliği olmak üzere farklı projelerle destek olunacağının bilgisini verdi.

16 bayan çiftçinin katıldığı kursta kursiyerlere Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği, üretimi, toprak hazırlanması, satışa hazır hale getirilmesi, pazarlama yöntemleri, bitkilerin kurutulması ve işlenmesi konularının yansıra İlçemizde tarımsal üretim potansiyeli olan tıbbi ve aromatik bitkilerden başta sumak, çörekotu, kekik, nane, dereotu, maydanoz yetiştiriciliği konularında bilgiler verildi.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co