KÂBE’YE MARAŞ’TAN DİREKT UÇMAK

KÂBE’YE MARAŞ’TAN DİREKT UÇMAK

Her Müslüman hayatında bir defa da olsa, kutsal topraklara giderek, Allah’ın misafiri olmak ister. Amaç bellidir…

Bu yolculuğunu, Rabbinin rızasını kazanmak, üzerine farz olan Hac ibadetini yapmak ve Âlemlerin Efendisi(sav)’de Medine’ de Ravza’sında ziyaret ederek, manen temizlenerek, dönmektir.

Ancak son yıllarda hac kuralarının çıkması on yılı bulduğu için, Kâbe hasretini yüreğinde taşıyanlar, bir umre yaparak, bu hasretlerini bir an önce gidermek arzusu ile kutsal topraklara koşuyorlar.

Hemen yazımın başında ifade edeyim ki, bu yolculuk hiç de kolay değil, oldukça meşakkatli. İşte bu zorlukları biran önce azaltmak gerektiğini defalarca yazmışımdır. Bunun için ilk yapılması gerekende Kâbe’ye direkt uçuş yapılması önerisiydi.

Bu sömestri tatilinde, Rabbim bizleri de evine davet ederse, eşimle birlikte yine bir umre yapma niyetimiz var.

Bu niyetimizi gerçekleştirmek içinde, Güzelbulut Turizm’in Sahibi Mehmet Güzelbulut’u dün aradım, daha ben konuşmadan, gözün aydın, bu gün Kahramanmaraş’tan Mekke’ye direkt uçuş iznimizi aldık. Artık, Kahramanmaraş Hava Alanımızdan Mekke’ye direkt uçuş yapacağız. Kafilemizi ayarladık, inşallah özel uçağımızı tutup, hep birlikte Mekke’ye uçacağız!” dedi.

Geçtiğimiz yıllarda, Güzelbulut ile iki defa umre yaptım, şehrimizin insanı, her geçen gün daha profesyonel bu işi yapıyor. Kendisini tebrik ettim. Bu vesile ile de umre ye gitmek isteyen kardeşlerimiz varsa, birlikte gitmeye davet ediyorum….

 

AŞKAN HALKASINA GİRMEK GEREKİR

Umre küçük hacdır.  Hac zilhicce ayının 9. Gününde Arafat’ta olduğunuzda, umre ise bu zaman dilimi dışında o kutsal topraklarda bulunduğunuzda oluşur. Yani Hac’ca giderseniz Arafat vakfesi vardır, umre de yoktur. Özetleyecek olursak böyledir.

Evet biz iki güzel çocuğun Kabe kapısında ağlamasına dönelim ki, esas konumuzun özü burada saklı. Efendimiz(sav) bir hadisinde; “ Yarabbi faydasız ilimden, yaş dökmeyen gözden  ve Hak sevgisi ile titremeyen kalpten, sana sığınırım.”

Evet, insan Hak sevgisi ile bir damla gözyaşı döktüğünde, sanki içi boşalır, günahları akıp gider, hafifler, rahatlar, huzur bulur…

Burada bahsedilen ağlama, bizim bildiğimiz acı duyup ağlamak değil, aşkın gözyaşından bahsediyorum.

Şair ; “Aşkın ile aşıklar yansın Yararesullah” derken ne güzel demiş. Umreye gidenler, Mekke ve Medine’de ilahi aşka boyanıp, tertemiz geliyorlar. İnşallah temiz kalırlar, gitmeyenlerde giderler. 

 

NEDEN UMRE’YE GİDİLMELİ

İşin fetva boyutunu bilmem ancak takva açısından şunu gördüm ki, Umre’ye halis niyet ile giden bir insan, en az üç- dört yıl temiz kalıyor. Yani mübarek topraklarının tılsımı ya da maneviyatı uzun yıllar üzerinde etki bırakıyor.

Niye üç beş yıl demeyin, kirleniyor insan işte. Ahir zamanda yaşıyoruz, kirlenmemek, günahlardan beri kalmak çok zor!

İşte, hac veya umreye giden insanlar, temizleniyor. Bunu maddi açıdan anlatacak olursum, bir insan üç beş gün, en geç bir hafta içerisinde kirlenip, banyo yapma ihtiyacı hissediyor. Mesele hamama gidip geldiğimizde nasıl rahatlıyor, hafifliyorsak, bu mübarek topraklara gittiğimizde de hafifliyoruz…

Sonra dostluklar oluşuyor, dünya telaşından kısa bir zaman da olsa uzaklaşıp, kendinizi ibadete veriyorsunuz. Tebdili mekânda büyük fayda vardır derler,  en büyük fayda da Mekke ve Medine ziyaretlerinde olsa gerek diye düşünüyorum.

Diğer yandan dünya Müslümanları ile bir araya gelip,  dertleşiyorsunuz v. s “

“Allah iki Umre arasında yapılan (küçük) günahları affeder. Allah katında kabul olunan Haccın karşılığı ise ancak Cennet’tir.” ( Buharî ve Müslim)

İnşallah umre düşünen kardeşlerimiz, bizleri ararsa veya direkt firmayı detaylı bilgileri alabilirler. Allah şimdiden kabul etsin.

Kalın sağlıcakla.

 

 

 

 

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co