Kabede Göz Yaşı

Kabede Göz Yaşı

Kabe’ye bir giden bir daha gitmek ister… Gidemeyen mümin yanar, gidenler ise bir daha görmenin iştiyakıyla yanmaya devam eder, her hac mevsiminde bu yangın artar, yol bulup müminler tekrar hacca gitmeyi arzularlar.
Son yıllarda hacca gitmek oldukça zorlaşsa da, yeni hesaplar şimdiden yapılmaya başlandı bile. Bu arada fırsat bulanlar ise umreye koşuyorlar. Bizlerde inşallah siz bu yazıyı okuduğunuz sırada Kâbe’de olacağız. Bunun için bu gün başlıkta da belirttiğim gibi müminlerin Kâbe aşkını, orada dökülen gözyaşlarına değineceğim…
Vehbi Vakkasoğlu bu konuda ki bir yazısında bakın ne diyor; “ Kabe, bütün camilerin merkezi, temsilcisi ve annesidir. Gözlerin ve gönüllerin hedefidir. Allah’ın evi, varlık ve birliğinin simgesidir ki, onun etrafında aşkla dönen müminler iman tazelerler ve tazelenirler…”
HACI OLMAK MÜMKÜN AMA HACI KALMAK ÇOK ZOR
Umre küçük hacdır derler, Efendimizin sünneti, yaptığım araştırmaya göre peygamberimiz 1 defa hacca, 4 defa da umreye gitmişler. Ancak fiili olarak 3 umresi vardır.
Hacca ve Umreye gidenler büyüklerimiz üç guruba ayırırlar. Gönül ehli insanların umresi ki bunlar gözyaşları ile gider, gözyaşı ile dönerler. Kabe aşkı gönüllerine nakış gibi işlemiştir. Yüzlerinden nur eksilmeyen bu Allah dostlarına ne mutlu! Birde bizim gibi gidip, gidemeyen, bakıp göremeyenler bahtsızlar vardır. Tertemiz kalbimizi günah kirleri ile kirletir dururuz. Birde gittikleri beldelerin hiç farkında olmayanlar var ki( haşa turistlik gezi misali) işin şuurunda değillerdir.
Hac ziyaretlerimizin birinde müfte efendilerden birisi bizlere ‘Arkadaşlar hacca ve umreye gidebilirsiniz, hacı da olabilirsiniz, ancak hacı kalmak çok zordur. Hacının prensipleri olmalı ve bu prensiplerden dışarı çıkmamalı. Yoksa kirlenirsiniz, kirlenen kalpte ise Allah aşkı uçar gider…” demişti.
DENGEYİ KURMAK GEREKİYOR
Bir kısım mü’min, hacla, umreyle arındıktan sonra, “Dünyaya bulaşmayayım” diye toplumun dışında kalmaya çalışır. Bir kısmı da, haccı ,umreyi ranta çevirir. Tabii ki ikisi de çok yanlıştır.
Kâbe ziyaretinin ne anlama geldiğini idrak eden, bu sebeple de oradan melekleşerek dönen ve toplumun sevgilisi haline gelen gönül ehli çok şükür ki çoğalmaktadır. Bu güzel insanlar, Yunusça düşünür ve kalp kırmayı, Kâbe yıkmaktan daha kötü bilirler. Bir gönül ziyaretini de Kâbe ziyareti sayarlar. Burada dünya ahret dengesini iyi kurmak gerekiyor.
İYİ HAZIRLIK YAPIP, HELALLEŞMEK GEREK
Gerek hacılarımızın ve gerekse umreci kardeşlerimizin bu kutsal yolculuğa çıkarken ruhlarını ve bedenlerini iyi hazırlamaları gerekiyor. Yakınlar ile helalleşmek, bolca tövbe ederek huzura gitmek, gezilecek mekanların iyi tanınması gerekiyor.
Kâbe nedir, neden Safa ve Merve arasında gidilip gelinir. Arafat, Mina, Müzdelife ve Uhud topraklarına basarken dikkat etmek gerekiyor. Binlerce peygamber ve Allah dostunun ayak bastığı, meleklerin de bizimle tavaf ettikleri bu yerlerle ilgili hoca efendilerin bilgi almak gerekiyor.
Kuranı bilmek, duaları ezberlemek gerekiyor v.b
Bu yazımda bu kutsal yolcuğa gidenler, gidecek olanlara bazı şeyler hatırlatmak istedim, işte o kadar. Aş ile yazabilseydim, sizlere tesir ederdim, ancak o aşkı ve muhabbeti yakalayamadım için inşallah bizleri eleştirmezsiniz.
Bizler orada ülkemiz ve İslam alemi için dualar edeceğiz, Rabbim nasip ederse gözyaşı da dökmeye çalışacağız.
Yetimler, öksüzler, yolda kalmışlar, fakirler, hastalar neredesiniz, bizlere dua edin. Belki bizlerin duası kabul olmaz da sizlerin duası kabul olur.
Ümmet kan ve gözyaşı içinde, kardeşliğimiz bozulmuş, gönüllerimiz çöle döndüğü için, dünyamızda çöle döndü. Ama Allah(cc) büyüktür. O affedicidir, affetmeyi sever.
Hay ve Kayyum olan Rabbimiz nice azıp sapmış milletleri, düzlüğü çıkarttı affetti.
İnşallah ümmetin birliğini sağlayacak ve acılar yarın huzura dönecektir. Tabi bu sürede kendine dönmek, Kur’ani bir hayat yaşamak gerekiyor.
Kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co