İZİN DE ÇANAKKALENİZ  VAR

İZİN DE ÇANAKKALENİZ  VAR

Bu anlatacağım olayı belki de bir çok okuyucum biliyordur. Bir yerlerden okumuş olmalılar. Önemine binaen ben bir daha özetlemek istedim. Ben şahşen konuyu çok önemsiyorum.  Bir eğitimci  olarak içim sızladığı için herkesin bir daha  okumasını arzu ettim. Ama  şunu da belitmeliyim ki ; bizim bunları okumamız yetmez. Yetki merciinde olanların bunu sistematik bir hale getirerek uygulamaya koyması gerektiğine inanıyorum.

Rahmetli  Turgut Özal’ın Başbakan olduğu yıllarda  Japonya ‘dan bir  heyet  Türkiye’ye ziyarete gelir. Heyet ağırlıklı olarak Japon Eğtimcilerinden oluşmaktadır. Heyetin  programlarında Turgut Özal’ı ziyaret etmek de var.  Bu ziyarete Türk eğitimcileride katılır. Hepsi bürokrat tabi ki.

Japon Eğitimciler  Türkiye deki izlenimlerini  bir ropor  halinde Turgut Özal’a sunarlar. Raporu sunarken ” sizin eğitim sisteminiz de  milli ruh yok  ” derler. Rahmetli Özal,  hayretle sorar :”Nasıl ”

Raporun özeti şöyle ; ” Biz Japonya da  , okula başlayacak  olan çocuklara  milli ruh şoklaması yaparız. Çocukları toplu olarak hızlı trene  bindiririz. Dev fabrikaları  ve teknoloji merkezlerini  gezdiririz. Sonrada o yavrularımızı  Hiroşima  ve  Nagazagi ‘ye  götürür, orada Atom bombası   atılan ve  yıllardır  ot bitmeyen  sahaları gösteririz. Onlara  deriz ki : Eğer siz çalışmaz, bilinçlenmez  ve  teknolojiye  sahip olmak için  gayret göstermezseniz   sonunuz böyle olur. ”

Bu sözler karşısında bizim bir eğitim bürokratımız  söze girer :”  Ama bizim Hiroşimamız  yok ki ” der.

Japon Eğitimci  şöyle bir cevap verir :  ” SİZİN ÇANAKKALENİZ  ON TANE HİROŞİMA EDER ”

Nasılda ders  almışız.!   Eğer almışsak!.   Çankkale’yi  yeni okula başlayan yavrularımızı  bırakın, Lise çağına gelmiş  gençlerimizin bile  büyük çoğunluğu bilmez.

Milli Eğitim Bakanımız  ilk okul birinci sınıflarında   bir proje  başlatmalı. Çanakkale, İstanbul fethi  ve Sarıkamış, Maraş Kurtuluş savaşları başta olmak üzere  tüm Anadolunun kurtuluş  filimleri en azından çocuklara film olarak gösterilmeli.  Ve onlara  şu sonuç söylenmeli. ” SİZİN DEDELERİNİZ  BU VATANI DÜŞMAN İŞGALİNDEN KANINI DÖKEREK KURTARDI. EĞER SİZLER BU VATANA SAHİP OLMAZSANIZ. OKUMAZ ÜLKENİN  KALKINMASINA  DESTEK OLMASANIZ YİNE DÜŞMANLAR  GELİR ÜLEMİZİ İŞGAL EDER ”  Demeliyiz.  ÇOCUKLARIMIZA MİLLİ ŞOK  UYGULAMALIYIZ.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co