İstiklal’de ve istikbalde her zaman ön saftayız

İstiklal’de ve istikbalde her zaman ön saftayız

Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Aday Adayı Mahmut Arıkan Kahramanmaraş’ın dünyada eşi benzeri olmayan büyük bir destan yazarak hak ettiği İstiklal Madalyasının 90. yıl dönümünü sebebiyle bir kutlama mesajı yayınladı.

Arıkan, Maraş’ın 12 Şubat 1920 yılında inancın düşmanın tüm modern silahlarına galip gelerek fedakarlıklarının en büyük sembolünün bundan tam 90 yıl önce verilen İstiklal Madalyası olduğunu söyledi.

Bu madalyanın nasıl kazanıldığının özellikle aile bireylerinin çocuklarına anlatması gerektiğine de değinen Arıkan, “sosyal yönden incelendiğinde kentin tümünün bu savaşa katıldığı ve vatanını canı bahasına da olsa nasıl savunduğu açıkça görülür.” Diye konuştu

Maraş’ın kurtuluş harbinde Ninesi (babasının annesi) Ayşe Hatun’un da şehit düştüğünü hatırlatan Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Aday Adayı Mahmut Arıkan, “Maraş’ın Kurtuluş Savaşında şehir halkının hep birlikte direniş göstermesi ve çevre vilayetlerinin de yardımına koşması büyük takdir toplar. Kurtuluş Savaşı sonrasında Ankara’dan Maraş’a bir yazı gönderilerek, Milli Mücadeleye katılanların listesi istenir. Şehrin ileri gelen yöneticileri toplanır, bir durum tespiti yapar. Sonunda Ankara’ya “Maraş’ta Milli Mücadeleye katılmayan tek bir fert bile yoktur” cevabı verilir. Bunun üzerine 5 Nisan 1925 yılında toplanan Türkiye Büyük Millet Meclisi; İstiklal Madalya’sının Maraş’ta fertlere değil, şehre verilmesini kararlaştırır. Maraş yine Milli Mücadeledeki fedakarlığından ötürü TBMM tarafından, 7 Şubat 1973 tarihinde de “ Kahramanlık” payesiyle ödüllendirilir.

İşte bu destanı yazan bizim atalarımız, ülkemizi korumak ise bizim sorumluluğumuzda. Kahramanmaraşlı hemşerilerimiz istiklal mücadelesinde her zaman en ön saflarda yerini almıştır. Şimdiki istikbal mücadelesinde de biz en ön saflarda yer alıyoruz ve almaya devam edeceğiz” dedi.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co