işte gidiyorum çeşmi siyahım !..

işte gidiyorum çeşmi siyahım !..

İşte gidiyorum çeşmi siyahım !..

Sabah namazından sonra :”Bir ekmekte sen bırak ede “ kampanyası için ekmek büfesine bir ekmek bıraktıktan sonra yürümeye başladık.. Kuş sesleri ve temiz hava..

Önümüze bir gurup çıktı: 15-20 kişi varlar.. ellerinde çanta , ekmek, yiyecekleri malzemeler heyecanla bekliyorlar.. sonra bir otobüs geldi içine bindi gittiler, sanıyorum uzuk bir noktaya piknik yapmaya gidiyorlar..

Bunların heyecanını görünce Aşık Mahsuni Şerfi ‘in , işte gidiyorum çeşmi siyahım” türküsü aklıma geldi ve gidenlerin arkasından derin derin bakarken, çok uzaklara gittim..

Yürümeye devam: Kuş sesleri, çeçek kokuları ile Kervan Pastanesini buldum, gerek yürüyüş yapanlar , gerekse bir yerlere gidecek olanlar, oradan simit ve benzeri ürünler alıyorlar..

Yukarıdan ellerinde çanta bir gurup geldi, bir küçük otobüs geldi, kahkahılarla bin bir neşe ile herkes bir birini kucakladı, gelsin, simitler, gitsin pohaçalar ve otobüse bindikleri ile yola düştüler.. işte gidiyorum çeşmi sayahım…!

Sanki şehir bir yere taşınıyor : Herkes bir yere gitmenin çabası içinde eve doğru yürümeye başladım.. Akın Yağcı’ın Yağcızade yanına geldim, durup fırından sıcak ekmek alanlar, koşup gidenler.. herkes bir yere gidiyor.. içime bir hüzün çöktü..

Sonra camiiden sela sesi :

“Es Salatu Ve’s-Selamu Aleyke Ya Rasulallah!

Es Salatu Ve’s-Selamu Aleyke Ya Habiballah!

Es Salatu Ve’s-Selamu Aleyke Ya Nûre Arşillah!

Es Salatu Ve’s-Selamu Aleyke Ya Hayra Halgillah!

Es Salatu Ve’s-Selamu Aleyke Ya Seyyidel Evveline Vel Ahirin!

Vel Hamdü Lillahi Rabbil Alemin!”

Çarşıbaşı esnaflarından Mustafa Sabancı, Mehmet Sabancı’ın babası vefat ettimş, cenazesi Pazar günü öğle namazı ulucamiiden kaldırılacaktır.. ilanı duydum..

Sonra bir sela daha, bir kişi daha ölmüş, sonra bir sela daha bir kişi daha ölmüş , oldumu üç cenaze.. sonra öğle oldu, Ulucamiiye geldim, Kahramanmaraş Büyükşehir belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, İlçe belediye başkanlarımız, Necati Okay, Hanefi Mahçiçek, bir çok eski ANAP ‘lı ve Ak Partililer ulucamii doldurmuştu..

Mehmet Sabancı , üzgündü, her zaman ki Mehmet Sabancı değildi karşımızda duran Mehmet Sabancı başka bir Mehmet Sabancı idi..

Cenaze Namazını kıldık, sonra taputlar eller üzerine alındı, bir önden bağırıyor:” Açılın cenaze geliyor, açılın cenaze geliyor”  bağırması üzerine kenara çekildim, bir iki kare resim çektim sonra sabah gidenlerle bu gidenleri kıyaslama yaptım..

Herkes gidiyor.. her canlı sonunda bir yere gidiyor.. Aşık Mahsuni Şerifin o türküsü aklıma geldi, içimden mırıldanmaya başladım..

 

İşte gidiyorum çeşmi siyahım

Önümüze dağlar sıralansa da

Sermayem derdimdir servetim ahım

Karardıkça bahtım karalansa da

 

Haydi dolaşalım yüce dağlarda

Dost beni bıraktı ah ile zarda

Ötmek istiyorum viran bağlarda

İşte gidiyorum çeşmi siyahım..

 

Bağladım canımı zülfün teline

Sen beni bıraktın elin diline

Güldün Mahzuni’nin berbat haline

Mervan’ın elinde parelense de

Mahzuni Şerif böyle söylemiş, bugün varız yarın yokuz, biri otobüse biner pikniğe geder, biri otobili ile bağlara gider, Mustafa Sabancı amca gibi bir çok insanda ahirete gider herkes bir yere gidiyor..

Mesele nereye gittiğin , kimin yanında olduğun , onlar sevgilisini bulduğuna inanıyorum, Allah rahmet eylesin, işte gidiyorum çeşmi siyahım diyorum..

İyi günler..

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co