İşte ekonominin gurur tablosu

İşte ekonominin gurur tablosu

Yaptıkları yatırımlarla onbinlerce insana iş istihdamı sağlayan Kahramanmaraşlı iş adamları memleketi için üretmeye devam ediyor. Artık ülke ekonomisinin temel taşlarını oluşturarak üretimde istihdam rekoru kıran iş adamları KMTSO’nun düzenlediği törenle ödüllendirildi.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odasının geleneksel hale getirdiği iftar programı önceki gün geniş bir katılım ile gerçekleştirildi. Ekonomiye yön veren isimlerden,  bürokratlara kadar birçok kişinin katıldığı iftarda, bölgede yaşanan savaş ve bunun Türkiye’ye yansımaları konuşuldu. Komşumuz Suriye ve Irak’ta yaşanan gelişmeler konuşulurken Türk yatırımcıların her zaman yapıcı ve onarıcı olduğuna dikkat çekildi.

kmtso (1)

2 TRİLYON DOLARA AZ KALDI

KMTSO Başkanı Kemal Karaküçük, Türkiye’nin zorlu badireleri atlatarak 820 milyar dolar olan milli gelirini 2 trilyon yapacağının altını çizen Karaküçük: “Bu yıllarda başlayarak gelişen sanayisi ve enerji sektöründeki üretimi ile stratejik bir konuma gelmiştir. 1 milyonu aşkın nüfusu, 2 milyar doları geçen dış ticaret hacmi, 5 milyar dolar sanayi üretimi, 1 milyar dolar tarımsal üretimi, 4 milyar dolar kredi hacmi, 5 milyar dolar reel sektör yatırımı, 5 milyar dolar ihracat hedefi ile Türkiye’nin ilk on ekonomisi içerisinde yer almayı amaçlayan kent; gerçek bir başarı öyküsü yazarak 870 sanayi tesisinde; Türkiye ipliğinin yüzde 35’ini, Kumaşın yüzde 10’unu, Metal mutfak eşyalarının yüzde 60’ını, Çimentonun yüzde 10’unu, Kâğıdın yüzde 20’sini üreterek Türkiye ekonomisine ciddi bir katkı sağlamaktadır. Elektrik üretiminde Türkiye kurulu gücünün yüzde 7’sine sahip olan Kahramanmaraş bu sektörde Türkiye lideri konumundadır” dedi.

kmtso (8)

Kahramanmaraş’ın edebiyatı, sanatı, tarihi, çok yönlü kültürü ve güçlü ekonomisiyle 13 bin yıldır var olduğunu kaydeden Karaküçük, kentin Türkiye ekonomisine ciddi katkıları bulunan ve istikbali parlak önemli bir Anadolu şehri olduğunu ifade etti.

Kahramanmaraş’ın 80’lerden itibaren açık ekonomi politikasına hızlı uyum sağladığını ve devlet desteklerini doğru kullanarak bugünün dev sanayi işletmelerini hayata geçirdiğini söyleyen Karaküçük şunları konuştu: Özellikle yeni yatırım sahaları üretmek adına yürüttüğümüz çalışmalar, Tomsuklu OSB, ıslah OSB, İş Geliştirme Merkezi gibi projelerimizle; Lojistik Merkeziyle; yeni ihtisas sanayi siteleri, sektörel ticaret merkezleri, yeni turizm yatırım alanlarıyla; güçlü üniversitesi, Teknokenti, Tekmeriyle; Germanicia Antik Kenti ve Ashab-ı Kehfiyle; Necip Fazıl’ı ve Aşık Mahzuni’siyle, alternatif turizmi ve su sporlarıyla, florası ve gastronomisiyle geleceğin yıldız kentleri arasında hak ettiği yerini alacaktır.”

kmtso (7)

SORUNLAR YERİNE DUALAR İLE ORUÇ AÇTIK

KMTSO Meclis Başkanı Hanefi Öksüz, sorunların yerini dualara bıraktığı bir yemek olduğunu belirtti. Öksüz şunları kaydetti: “Bu akşam sorunların konuşulduğu bir akşam yerine Dua’ların olduğu, kardeşlik konularının konuşulduğu bir akşam olması gerektiğine inanıyorum. Bu son günlerde ülkemiz için de çok önemli. Komşu ülkelerimizde olan vahim olaylar ülkemizi çok yakinen etkilemekte. Ortadoğu’da her an her şeyin olabileceği bu bölgede, ülkemizin herhangi bir sorunla karşılaşmaması için dua ediyoruz. Aslında Türkiye her zaman büyük mücadelelerin içinde olmuş bir ülkedir. Dünya bizi hiçbir zaman yalnız bırakmadı, kendi başımıza bırakmadı. Hep mücadele ettik. En karmaşık bölgesindeyiz dünyanın ama bu mücadeleler ülkemizi ve Türk insanını daha mücadeleci, daha dirençli hale getirmiştir. Türkiye, İslam ülkelerinin parlayan yıldızıdır. Bizler hem Müslüman olduğumuz için hem böyle bir ülkenin vatandaşı olduğumuz için her zaman gurur duyuyoruz”

kmtso (6)

BU İNSANLARI ZALİM DİKTATÖRLERİN ELİNDEN ALDIK

Suriye’de yaşanan savaşı etkilediği insanları zalim diktatör ve teröristlerin elinden Türkiye’nin aldığını belirten Öksüz: “Türkiye’nin kendi coğrafyasında ve dünyada çok güçlü olması gerektiğini ifade eden Öksüz şöyle konuştu: “Bugün dünyada milyonlarca Müslüman doğduğu, yaşadığı topraklardan sürülmüş çok büyük sefalet içinde yaşamaktalar. Ülkemiz de bu ülkelerin büyük bir bölümüne yardımcı olmakta, bu insanları zalim diktatörlerin elinden, acımasız teröristlerin elinden kurtarması için dua ediyoruz. Biz Türkiye olarak çok güçlü olmalıyız. Ekonomik gücün ön planda olduğu bu dönemde biz sanayici ve iş adamları olarak sorumluluğumuzu biliyoruz. Dünyada yapılan, her Türk’ün yapmış olduğu yatırım Türkiye’nin yatırımıdır. Artık ekonomide sınırlar aşılmıştır. Türk iş adamı Dünya’ya açılmalıdır. Hepimiz el ele vererek ülkemizi büyütmeliyiz. Devletimiz de son zamanlarda özel sektörün önemini anlamış ekonomik politikalarını buna göre düzenlemiştir. Her yıl özel sektörün önünü biraz daha fazla açmaya çalışmaktadır ama biz bunu ne kadar hızlı yaparsak o kadar kalkınmanın o kadar hızlı olacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.

kmtso (5)

ÜLKELER ORDULARI İLE DEĞİL EKONOMİLERİ İLE SAVAŞIYOR

Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ersoy Ulubaş, ise ülkelerin artık orduları ile değil ekonomileri ile savaştıklarının altını çizerek şunları kaydetti: “Ülkeler ordularıyla değil ekonomisiyle savaşmaktadır. Bu nedenle ülkemizin büyümesinde katkıda bulunan siz değerli ihracatçılar en büyük övgüyü hak ediyorsunuz. Geçmişte destan yazılan ve adının önüne de kahraman unvanı konulan bu topraklarda artık başka destanlar yazmanın vakti geldi. İşte bu destanların en önemlisi de ihracattır. İhracat sayesinde vatandaşlarımıza iş, aş imkânı oluşturulurken aynı zamanda doğrudan ülke ekonomisine katkılar sağlanmaktadır.

 

REKABET İÇİN ÇOK ÇALIŞMALIYIZ

İhracat kutsal olduğu kadar zor bir görevdir. Hepimizin üzerinde ateşten gömlekler var bu nedenle rakiplerimizle rekabet edebilmek için hep daha fazla çalışmak zorundayız. İhracatta dün yok yarın var. En önemli ihracat pazarlarından birisi olan Irak’ta geçen ay yaşanan gelişmeler sonrası ülkemizin Irak’a yapılan ihracatı bir ay içerisinde 300 milyon dolarlık bir düşüşle önceki aya göre yüzde 30 daralmıştır. Bu da bizim ne denli ateşten gömlekler giydiğimizin göstergesidir. Ve bu Irak pazarındaki düşüş bizim tahminlerimize göre yüzde 50’leri bulacak belki de daha aşağılara düşecektir. Bölgemiz Irak krizinden çok fazla etkilenmiştir ama inşallah yeni pazarlarla, yeni arge çalışmalarıyla bunları da aşacağız.”

 

İHRACAT’TA SON YILLARDA ATILIMLAR YAPTIK

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Sağlam programda yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Türkiye ihracat konusunda son yıllarda büyük atılımlar yaptı, ilk önce ihraç edecek malınızı üreteceksiniz, malınız kaliteli olacak, dünya fiyatlarına göre uygun olacak. Bir söz vardır, pekmeziniz iyi olursa sineği Bağdat’tan gelir derler. Dolayısıyla ihracatın yapılmasında ilk önce üretenler, yatırım yapanlar sonra da pazarlayan arkadaşları tebrik etmek lazım.”

SIKINTILARIMIZ TEK TEK ÇÖZÜLÜYOR

Türkiye’nin 1994 yılı verileriyle kıyaslandığında şu anda ihracat alanında büyük bir gelişme gösterdiğine işaret eden Sağlam şöyle konuştu: “ Devletimizi yönetenlerin özellikle serbest piyasa ekonomisinin gereklerini yerine getirmek suretiyle ticaret ve sanayinin alt yapısı ve ihracat konularında yaptıkları düzenlemelerle gerçekten çok önemli bir grubu oluşturan iş adamlarımızın girişimcilerimizin gayretlerine kolaylık göstermelerinin büyük bir payı var. Ama buna rağmen hala dünyanın birçok ülkesiyle mukayese ettiğimiz zaman yatırımcılarımızın bazı sıkıntılara katlandıkları dünyanın gelişmiş ülkelerinde olmayan bazı sıkıntıların hala bulunduğunu da biliyoruz ve bunu kabul etmek durumundayız. Bunun içinde her iktidar ülkenin geleceği açısından bu konuda hassasiyet göstermek durumundadır.

TÜRKİYE HER ANLAMDA ÇOK BÜYÜDÜ

Özellikle son yıllarda ortaya konulan siyasi ve ekonomik istikrar gerek ekonomik büyümemizin gerekse yatırımların artışında büyük rol sahibidir. Yani Türkiye bu gün aşağı yukarı Avrupa’nın 6., dünyanın 16. ekonomisini oluşturabilmiştir. Burada milletimizin siyasi ve ekonomik istikrara desteği çok önemli bir rol oynamıştır. Yani Türkiye ekonomik bakımdan son yıllarda mucizeler ortaya koymuştur. Birçok ülkede dünya krizinin meydana getirdiği yaralar türkiye’yi aşağı yukarı en az etkilenen ülkelerden birisidir diyebileceğimiz bir noktaya getirmiştir. Ama şunu da kabul etmeliyiz ki ekonomik gelişmenin de ihracatında milli gelirin artmasının da nihai amacı beşeri sermayenin mutluluğudur. Beşeri sermayenin gelişmesi konusunda Türkiye henüz istediğimiz noktaya gelememiştir.kmtso (4)

İŞ ADAMLARIMIZ ÇOK DAHA BÜYÜK ÜRETİMLER YAPACAK

Burada yetiştirdiğimiz insan gücünün özellikle beşeri sermayenin gelişimine bütün çabalarımıza rağmen ekonomik alanda olduğu kadar başarı sağlamak için biraz daha önem vermemizin önemi üzerinde hassasiyetleri belirtmek için üzerinde durmak istiyorum.” diyen Sağlam sözlerine şu şekilde devam etti: “Özellikle eğitim alanında, insan gücünü yetiştirmede bu gün ekonomimizin ihtiyaç duyduğu insan gücü yetiştirilmiş olsa bile en azından araştırma ve geliştirme alanında özellikle teşvik edilmesi gereken yeni buluşların inovasyonların teşviki önem kazanmaktadır. Bunun için de geçen hafta meclisimizde araştırma ve geliştirmenin alt yapısıyla ilgili bir yasa geçmiştir. Burada gerçekten yeniliklerin, inovasyonun özellikle dünyada ağır sanayi diyebileceğimiz çok ileri düzeydeki bilgi toplumunun meydana getirdiği ürünlerin de artık Türkiye’de eğitim kurumlarımızda, üniversitelerimizde, araştırma müesseselerimizde desteklenmesi gerektiğinin bilinciyle bu yasa çıkmıştır. Gerek üretimimize gerekse ihracatımıza özellikle ithal etmek zorunda kaldığımız birçok ürünün Türkiye’de üretilmesi suretiyle bir katkıda bulunacağını sağlayabilecek olan bir yasa, öyle zannediyorum ki bu alt yapı ile iş adamlarımız çok daha değişik teknolojilerde, çok daha ileri teknolojilerde çok daha büyük üretimler yapacak.”

YATIRIM ARTACAK

Milliyetçi Hareket Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu şunları dile getirdi: “Türkiye’mizde 81 ilimiz var, elbette her ilin kendine göre problemleri var. Kahramanmaraş’ımızın da kendi problemleri var. Bütün iller devletten yatırım almayı bekler yine Kahramanmaraş’ımız da devletimizden yatırımlarını alıyor. Yeterli mi? Asla ve asla yeterli değil. 2011 Haziran seçimlerinden beri iki tane sandığımız ortaya kondu ve bu sandıklar ortadan kalktı. 3 yıldan beri söylediğim şey şudur ki; sandıklar ortadan kalktı gün birlik beraberlik zamanıdır. Bu birlik beraberliğimiz başta Valimiz, Belediye başkanlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız, iş adamlarımız, milletvekillerimizle beraber bütün bu birlik beraberlikle Kahramanmaraş’ın 2020-2030-2050 programını, makro düzeyde programlarını yapmak en büyük arzumuzdur. Bu birlik ve beraberlik, şu ana kadar istenilen noktada olmasa bile Kahramanmaraş’ımız için, inşallah sağlanır. Kahramanmaraş’ımıza taş üzerine taşı daha çok hep beraber koyarız diye temenni ediyorum.”

Program, konuşmaların ardından Kahramanmaraş 2013 yılı Başarılı İhracatçılara ödüllerin verilmesiyle sona erdi.

İftar ve ödül törenine, AK Parti Milletvekili Mehmet Sağlam, Parlamenterler Birliği Başkanı ve AK Parti Milletvekili Nevzat Pakdil, MHP Milletvekili Mesut Dededoğlu, Adalet Bakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sezai Uçarmak, Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Garnizon Komutanı Kurmay Albay Kerim Acar, İl Jandarma Komutanı Coşkun Doğan, İl Emniyet Müdürü Ümit Yaşar Adalar, KSÜ Rektörü M. Fatih Karaaslan, İl Müftüsü Muhammed Gevher, MHP İl Başkanı Mustafa Bastırmacı, CHP İl Başkanı Esad Şengül, iş adamları ve çok sayıda davetli katıldı.

kmtso (3)

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co