İşte batı gerçeği

İşte batı gerçeği

“BATI KENDİSİYLE ÇELİŞİYOR”
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Rize konuşmasını dinliyorum, Dünyanın en meşhur üniversitelerden biri olan Mısır’daki El-Ezher’in şeyhini, askeri darbenin ve darbecilerin yanında gördüğünde hüsrana uğradığını ifade eden Erdoğan, “Böyle bir şey olamaz. Sen nasıl Ezher’in Şeyhi olup da Ezher ulemasının başı olup da darbeye çanak tutarsın, darbeye alkış tutarsın. Bu alkışlana bilir mi? Buna ‘evet’ denilebilir mi? İşte orada ilim bitmiştir, ilim derken o ilim adamı bitmiştir. Çünkü ilim ona müsaade etmez ama o ilim adamı kisvesiyle sadece o günlük, o aylık, o yıllık belki kendini o darbecilere karşı kurtarır ama tarih bunları lanetler. Geçtiğimizde bizde olanları şimdi lanetledikleri gibi” diye konuştu.
Mesele burada biz burayı göre biliyor muyuz ?
Erdoğan : Batı’nın Mısır’daki yaşananlar karşısında kendisiyle çeliştiğini, 6 binden fazla insanın hayatını kaybetmesine rağmen yaşananlara hala “dur” demediğine belirten Erdoğan, medya başta olmak üzere bazı çevrelerin Mısır’daki darbeyi sempatik göstermek için “demokratik darbe”, “devrimci darbe” ve “sandıksız demokrasi” gibi aklın ve mantığın kabul edemeyeceği kavramları ürettiğine dikkati çekti.
“Mısır’a karşı sergilenen tavır sadece akla, mantığa değil bilime kesinlikle aykırıdır” diyen Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Mısır’daki olaylar karşısında susmak, çok ağır bir vebalin altına girmektir. Özellikle bilim insanlarının, üniversitelerin bu hadiseler karşısında daha gür bir ses çıkarmalarını beklerdim, ama bu olmamıştır. Zira bugün susulur ise yarın konuşmaya, itiraz etmeye kimsenin hakkı olamaz. Bugün darbeye ‘darbe’ diyemeyenin yarın bir hastalık veya bu hastalık bütün vücuda sirayet ettiğinde, darbeye ‘darbe’ demesi hiçbir anlam ve ağırlık ifade edemez. Demokrasi tıpkı bilim gibi yüz yılların hatta bin yılların birikiminin bir neticesidir. Binlerce yıllık birikime, binlerce yılık gerçeğe sırt çevirmek, belki yüzlerce, binlerce yıl sürecek bir hatanın temelini atmak olabilir. Eğer Galileo, ölüm tehdidine, baskıya ve işkenceye rağmen ‘dünya dönüyor’ deme cesaretini göstermeseydi, inanın ki bilim bugünkü seviyesine ulaşamayacak ve dünyayı hala tepsi gibi gösterilecekti.”
Darbelerin hiçbir meşru, haklı, makul gerekçesi olamayacağını vurgulayan Erdoğan, “Türkiye ve dünyada, ‘Mursi de hata yaptı’ diyerek vicdanlarını rahatlatmaya çalışanlar var” dedi.
Mısır’da 70 yıllık otokratik rejimin ardından halkın iradesinin sandığa tecelli ettiğini ve yüzde 52 ile Mursi’nin getirildiğini anlatan Erdoğan, şunları kaydetti:
“Mursi’ye bir yıl dahi tahammül edemiyorlar. Araştırıyoruz, bakıyoruz, önümüze 3 Şubat 2011, İsrail’deki bir panel geliyor. Bu panele de şimdi şu anda Adalet Bakanı, geçmişte Dışişleri Bakanı olan İsrail’in Bayan Bakanı Livni. Onun yanında Fransa’dan bir entelektüel konuşma yapıyor. O konuşmada, ‘Müslüman Kardeşlerin orada dahi kazanmasını istemiyorum’ diyor. Moderatör, ‘Kazanırsa ne olacak’ diye soruyor, ‘İktidar gücünü eline alamaz’ diyor. Moderatör, ‘Filistin’deki gibi mi olur demek istiyorsunuz, Cezayir’deki gibi mi olur demek istiyorsunuz’ diye tekrar soruyor, ‘Evet’ diyor ve bakın bir yıl üzerine şu anda bu yönetim görüldüğü gibi hangi müdahaleyle nasıl görevden el çektirildi”
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bu konuşmasını dinleyince istedim ki bu konuşmayı okuyucularımızla paylaşalım..
Hoşça kalın..

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co