İSRAF DİZ BOYU

Bu haber 09 Kasım 2018 - 11:20 'de eklendi ve 351 kez görüntülendi.

Marketlerin indirim yaptığı günlerde özellikle bayanlar sıraya giriyor. Çılgınca alış-veriş yapılıyor, alarak tatmin oluyoruz galiba ki, o günlerde itiş kakışlar bile görünüyor…
Konuyu israfa getirmek istiyorum, yani gereksiz harcamalar üzerinde durmak gerekiyor. Çünkü, neredeyse her apartmanın önünde asılmış bayat ekmekler, hatta çöplere atılmış nimetler, velhasıl Müslümana yakışmayan bir görüntü veriyoruz, toplumca….
“Gereksiz yere akıttığımız bir damla su¸ çöpe attığımız bir dilim ekmek¸ bir toplu iğne¸ bir pirinç tanesi¸ modası geçti diye değiştirdiğimiz kıyafetler ve eşyalar…
Hiç düşündük mü bu ürünler bizim mülkiyetimiz altına girmeden onlara kimlerin emeğinin¸ zamanının¸ alın terinin karıştığını. İsraf ettiğimiz her bir ürünle¸ sadece o ürün telef olmuyor; bizim o ürünü alabilecek geliri elde etmek için çalıştığımız zamanımız¸ emeğimiz de; dahası o ürünün üretiminde çalışanların zamanı ve emeği de israf oluyor. Zaman benim¸ kazanç benim istediğim gibi harcarım yahut o ürünün üretiminde çalışanlar emeklerinin karşılığını alıyorlar şeklinde bir düşünce geliştirmek¸ yaşam amacımızı unuttuğumuzu gösterir. Çünkü mü’min bilir ki benim dediği her şeyin hakiki sahibi Allah’tır ve dünyadaki yaşamını sürdürebilmesi için ona emanet olarak verilmiştir. Emanet üzerinde sahibinin razı olduğu sınırlar dâhilinde tasarrufta bulunulmalıdır.

KAYNAKLAR YOK OLUYOR
İsraf ettiğimiz her ürünle bir başkasının¸ hatta gelecek nesillerinin hakkını telef ettiğimizi unutmayalım.
Kur’ân-ı Kerim’de Rabb’imiz¸ “Her şeyin hazineleri O’nun nezdindedir ve her şeyi belli bir ölçü dâhilinde indirir.”2 buyuruyor.
Yeryüzü kaynakları orada yaşayacak bütün insanların ihtiyacını karşılayacak yeterlilikte yaratılmıştır. Bitmez tükenmez düşüncesiyle bu kaynakları ölçüsüzce kullanmak¸ onları paraya tahvil edilebilir eşyaya dönüştürüp yok etmek¸ ekolojik dengeyi bozduğu gibi gelecek nesillerin yiyecek ve içecek ihtiyaçlarını giderecek kaynakları da telef etmek demektir. Bilinçsizce¸ ölçüsüzce¸ ihtiyacımız olup olmadığını hesap etmeksizin arzularımızı tatmin için yaptığımız alış-verişlerle sadece kendi kazancımızın değil yeryüzü kaynaklarının yok edilmesinde de rol oynadığımızın farkında mıyız?
Eğer dünyanın bir yerlerinde açlıktan ölen varsa¸ insan onuruna yakışan bir standardın altında yaşayanlar varsa¸ muhtaçlık sebebiyle eğitim öğretim imkanından mahrum kalanlar varsa¸ ki var¸ bu durumda yaptığımız her gereksiz¸ amaçsız harcamada onların da hakkı var demektir. Mü’min bilir ki bu dünya bir misafirhanedir. Ev Sahibi’nin sofrasında¸ O’nun ikramlarından faydalanırken diğer misafirleri düşünmeksizin gasp etmek ve ölçüsüzce¸ zevk ü safa için tüketmek¸ haddi aşmaktır¸ edepsizliktir.(Kaynak Somuncu Baba Dergisi)”

DOYUMSUZ İNSAN
Yeryüzünde bugünü kadar meydana gelmiş savaşların temelinde, insanların paylaşmayı sevmeme hastalığı vardır diye düşünenlerdenim.
Bir yanda israf edilen doğal kaynaklar, diğer yanda gözü doymaz insanların emperyal emelleri, sonrası gözyaşları, açlık ve ölümler…
Oysa, mevcut olanları paylaşabilsek açlıktan kimse ölmeyecek. Demek ki mesela bir ekmeği bölüp paylaşmak gerekiyor. Sadece ekmeğini değil, hüznünü, duygularını, sevincine velhasıl maddi ve manevi herşeyimizi paylaşmamıs gerekiyor bu dünyada…
Sadece benim olsun, daha fazla olsun zihniyetiyle yaşayan insanların yaygınlaşması, tüketim toplumunun doğal davranışları haline geldi. Fakat bu böyle gitmez! Ya paylaşmayı öğreniriz ya da öğretirler.
Ya israftan kaçınıp, Rabbimizin verdiği nimetlere şükür eder, huzurlu bir yaşam süreriz, ya da sosyal patlamalar yaşarız.
Şunu demek istiyorum: “İnsanların günümüzde yaptığı pek çok davranışın bizleri insanlığımızdan uzaklaştırdığını görmeliyiz. Aslında kendi kabuğu içinde korumacı davranış sergilediğini düşünen insanlar, her geçen gün kendi insani özelliklerini yok etmektedir. Ben odaklı bir yaşam şekli bizi, kendi oluşturduğumuz labirentin içine hapsediyor…
Yanılıyor muyum? Keşke yanılsaydım.
Selanm ve sevgilerimi iletiyorum.

Mehmet Doboğludoboglu@kahramanmarasgazetesi.com.tr