İslam Deklarasyonu

İslam Deklarasyonu

İSLAM DEKLARASYONU

Dünkü yazımda Aliye İzzetbegoviç’i İslam dünyası yakından tanır, kişiliği, duruşu, efendiliği, liderlik özelliği daha önemlisi ihlâsı ile hepimize örnek olmuştur.

Onun İslam Deklarasyonu isimli eseri Fide Yayınlarından çıkmıştı. Müslüman halklarının ve Müslümanların İslamlaşmasına dair programlarından çevrilen kitabında(s.32) son dönemde yaşadığımız sıkıntıların sebeplerini anlatan harika bir tespite rastladım. Hemen sizinle paylaşıp, sonra değerlendirmemizi yapalım inşallah!

İzzetbegoviç; “ Tespit edilmelidir ki, Müslüman halkların her kalkınması, her şerefle dolu dönemi Kur’an-ı Kerim’in öncelenmesi ile başlamıştır. Mucizevî akışını burada zikrettiğimiz ve iki nesil dönemi içinde İslam’ı batıda Atlas okyanusuna ve doğuda Çin’in girişine kadar getiren erken İslam’ın genişlemesi, sadece tek örnek değil, en büyük örnektir.

Peki, gerileme ve çekilme döneminde ise İslam’ın durumu neydi? Evet bu sorunun cevabını lütfen altını çizerek okuyun Begoviç; “ Bu kitaba(Kur’an-a) olan teslimiyet bitmiyordu, ancak aktif karakterini kaybetmiş, irrasyonel(akıldışı) ve mistik olana tutunmaktaydı. Kur’an-ı Kerim kanun otoritesini kaybedip buna karşın eşyaların ‘kutsalı” oldu.

Burada hemen araya gireyim, biri zamanlar bu kutsal kitabı hep duvarlarımızda asılı tuttuk, elimize bir lahza alıp, içindeki Rabbimizin bize gönderdiği mesajları anlamaya çalışmadık. Kulaktan duyma bir Müslümanlık yaşamaya başladık.

Neyse biz Üstad’a kulak vermeye devam edelim. “Kur’an-ı Kerimin araştırılmasında ve yorumlanmasında bilgeliğin yerini kılı kırk yaran yorumlar, büyük fikirlerin yerini okuma becerileri aldı. (Bağışlayın bir defa daha araya girip bir hatırlatma yapayım, bu hastalık bugün bile devam ediyor.)

Devamlı surette ilahiyat formalizmin(biçimcilik) tesiri altında, Kur’an-ı Kerim hep daha az(anlayarak ve manası düşünülerek) ve daha çok (güzel sesli) okundu ve mücadele, doğruluk, şahsi ve maddi fedakârlıklar  hakkındaki emirleri, tembelliğimize aykırı ve sevimsiz olarak, güzel sesli okunan Kur’an-ı Kerim metninin zevk veren(rahatlatan) sesi içinde erip gitti. Bu doğal olmayan durum da yavaş yavaş normal olarak kabul edilmeye başlandı.  Çünkü bu vaziyet, sayıları her geçen gün artan ve Kur’an-ı Kerim’le yollarını ayıramayacak durumda olan, fakat aynı zamanda hayatlarını onun isteklerine göre düzenleyecek kudrette olmayanların işine gelmekteydi…”

SONUÇ BUGÜNKÜ DURUMU GETİRDİ

Tespite katılırsınız veya katılmazsınız, belki ilaveleriniz de olabilir ama bildiğim bir şey var ki, İslam’ın ruhunu inmek yerine, şekli ile uğraşınca, şekilci bir Müslüman topluluğu ortaya çıktı.

İngilizlerin Lozan sonrası yapmak istedikleri de tam buydu.

Kuran harflerini yerden alıp başımıza koyacak kadar saygılıydık ama o ayetin içinde neler olduğunu araştırmaz olduk.

Böylece tahkiki bir iman yerine taklidi bir imana büründük.

Bu durumu en iyi gören Bediüzzaman, hayatı boyunca imanı koruma adına eserler vermiş, bunun mücadelesini vermişti.

Bugünün İslam Dünyasını hacda daha iyi görebiliyorsunuz. Cahilliğimiz, israfımız, özden uzaklaşışımız o kadar net görünüyor ki orada.

Ümmete bakın paramparça.

Çünkü asırlardır halklarımız eğitimli insanlara sahip olmadı.

KENDİMİZİ DEĞİŞTİRMELİYİZ

Cabbar Uzun hocam yeni hacdan geldi, ümmeti nasıl gördün diye sordum; “ Nefsi, nefsi! Diyorlar diye cevap verdi. Sen ne yaptın hocam, hac nasıl geçti diye sorduğumda; “ Dersime iyi hazırlanmıştım, çok şükür kimseyi incitmeden, haccımı eda edip döndüm dedi.

Yani, İslam dünyasının temel sorunu eğitimsizlik, bunun sonucu olarak vahdeti zayıf, üretimi düşünmeyen müsrifler durumdayız.

Biz İslam ahlakı anlayışına uygun insanlar yetiştirmeliyiz. Kendimiz bu manada değişmeliyiz, biz kendimizi değiştirmedikçe, Yaratan bize değiştirmez. Sonrası çileler, gözyaşları…

Peki değişime nereden başlamak gerek, aydınlardan tabi ki

Nasıl mı? Bu soruya da başka yazımızda cevap vereyim inşallah!

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co