İnsanın içinde değerli bir taş

İnsanın içinde değerli bir taş

Ressam Siret Uyanık, 7 Mart Cuma günü (yarın) Sanko Sanat Galerisi’nde kişisel resim sergisi açacak.

Resimlerine çevredeki nesnelerin ve biçimlerin göründüğünden farklı olarak algılananın ötesinde anlamlar ve gizemler yükleyerek izleyiciye sunan Siret Uyanık,  doğadan aldıklarıyla kendi sanat iç dünyasında yeni ve farklı örtüşmeleri ve yorumlamaları tuvaline aktarırken bezen renksel bir müzikalite, bazen ise hüzünlü bir dinginliği anlatıyor.

Taşların renk ve biçimlerini esas alarak onlara farklı anlamlar yüklediğini, taşları insanlar olarak betimlediğini ve onların içerisinde yaşanmışlıkları, farklı medeniyetleri, geçmiş ve gelecek gibi konuları işlediğini açıklayan Uyanık, ‘’Resimlerinde her insanın içinde değerli bir taş barındırdığını anlattığını ve bütün bunları taşların biçimlerini ve renklerini kullanarak yaptığını’’ belirtiyor.

Estetik kurgu ve duygu aktarımına önem verdiğine vurgu yapan Ressam Uyanık, son dönem çalışmalarında resimlerin içerisine çift başlı kartal figürleri ekleyerek Anadolu, Selçuklu, Sümerler ve Hititler ile Türklerin yüzyıllardan beri çeşitli yerlerde kullandıkları bu sembolü yeniden yorumladığını ifade ediyor.

Uyanık, ‘’İnsanları sadece canlı olarak değil, medeniyetleri ve kültürleriyle değerlendirmeliyiz’’ diyerek, yeni çalışmalarında farklı medeniyetlerin armalarını da resimlerine ekleyeceğini kaydetti.

Siret Uyanık’ın, 7 Mart Cuma günü saat 17.30’da Sanko Park Alışveriş Merkezi 3’üncü katta bulunan Sanko Sanat Galerisi’nde açılacak sergisi, 21Mart’a kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

SANATÇI

Yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda karma sergilere katılan Siret Uyanık’ın resimleri Amerika’da yayınlanan uluslararası çağdaş sanatçılar ve dünyadaki önemli sanatçılar kitaplarında yayınlandı. Uluslararası İzmir Sanat Bienali ve Ankart 2012 sanat fuarına katılan sanatçının iki de ödülü bulunmaktadır.

2004-2013 yılları arasında Ayvalık, Balıkesir, Şırnak, Ankara ve İstanbul’da toplam dokuz kişisel sergi açan Siret Uyanık, son 11 yılda Türkiye’nin birçok yerinde karma sergilere katıldı. Balıkesir, Bursa, Ankara, İstanbul, Van, Sivas, Adana, İzmir, Mersin, Gaziantep, Trabzon, Batum ve Çanakkale’deki karma sergilerinin yanı sıra eserleri bazı resim yarışmalarında sergilenen Ressam Uyanık, yurt dışında Karadağ’da karma sergide yer aldı.

SANKO SANAT GALERİSİ

Gaziantep’te 2004 yılında sanatseverlerin kullanımına sunulan ve sergi açmak için yurtiçi ve yurtdışından gelenlerin büyük beğenisini kazanan Sanko Sanat Galerisi, kent kültür ve sanat etkinliklerine önemli kazanımlar sağladı.

Kurulduğu tarihten bu yana, aralarında iki defa uluslararası ressamlar buluşması, Salvador Dali ve Joan Miro sergilerinin de bulunduğu 173 sergiye ev sahipliği yapan Sanko Sanat Galerisi, 4 yıl önce taşındığı Sanko Park AVM’ye de farklı bir anlam kazandırdı.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co