İNSANA YATIRIM YAPMADAN ASLA OLMAZ

İNSANA YATIRIM YAPMADAN ASLA OLMAZ

“Şunu aslâ unutmayalım: Asıl savaş, emperyalistlere ve kuklalarına karşı verilen savaş değildir. Asıl savaş eğitim cephesinde, düşünce, kültür, sanat, medya ve gençlik cephesinde verilecek savaştır…”(Y. Kaplan)

 

Eski dostlarla, daha doğrusu eskimeyen dostlarla hafta da bir gün bir araya gelmeye çalışıyoruz. Geçen hafta bizi Mustafa Aydoğar kardeşimiz misafir etti. Kazma bağlarında akşam çayı farklı oluyor, yani şehrimiz cennetten bir köşe. Bir tarafta çam kokusu, diğer taraftan barajın mavi manzarası…

Tabi konuklar arasında avukatlar öğretmenler, iş adamları da bulunuyor. Dolayısı ile çay sohbetinde ülkemizin içinde bulunduğu kritik durum ana gündem maddesi olarak konuşuluyor. Şeker fabrikalarının özelleştirilmesinden tutunda, küresel ekonomik krizler ele alınıyor, herkes fikrini açık açık söylüyor. Söz bana da düştü, onlara fikirlerimi anlattım. Dikkatle dinlendi!

İçerde yaşadığımız,  sorunların geçmişini hatırlattım, biraz da, Türkiye’nin bölgesel ve küresel güç olmaya başlamasından kaynaklanan sebeplere değindim. İçerde köklü sorunlarla boğuşuyoruz ama şu gerçeği teslim edelim: Türkiye, Cumhuriyet tarihi boyunca ilk defa bölgesel ve küresel güç olma emareleri göstermeye, dolayısıyla “birinci lig”de oynamaya başladı.

KENDİ DİRİLİŞ DESTANI YAZMAMIZ GEREK

Peki, bunu nasıl aşacağız?

Gelin biraz açalım konuyu. Geçmişe uzanalım…

“Batılı emperyalistler, Osmanlı’yı tarihten uzaklaştırdıklarında ve bizi tarihin akışını şekillendiren medeniyet iddialarımızı terk etmeye zorlayarak Anadolu yarım adasına hapsettiklerinde, “bu iş”in bittiğini, Türkiye’nin bir daha ayağa kalkmasını mümkün kılacak iddialarını yitirdiğini, Türkiye’yi Batılıların güdümüne girdirdiklerini düşünmüşlerdi. Ama her şeye rağmen gelinen nokta itibariyle, şunu gösterdik: Türkiye, laik / Batılı cendereye girdirilmesine rağmen kendi medeniyet yörüngesine doğru adım adım ilerledi…

Türkiye, teslim bayrağı çekmedi, bundan sonra da çekmeyecek.”

Durum bu, peki biz savaşı nasıl vermeliyiz?

Bana göre hem emperyalizmin hesabını bozmamız gerekiyor. Bunu yapmak içinde kendi diriliş destanımızı hazırlamalıyız.

 

SÖZÜN ÖZÜ

“Sözün özü: Türkiye, bu toplumdan intikam alan, hâriciyeden ekonomiye, medyadan kültür hayatına kadar her yeri ele geçiren devşirme urlarından kurtulamadığı, tarih bilincine kavuşamadığı, ruh köklerine sahip çıkamadığı, medeniyet iddiasıyla kuşanamadığı, pozitivist, sığ, ezberci, mankurtlaştırıcı eğitim, kültür ve sanat hayatını yıkamadığı ve yerine bizim ruh köklerimize dayalı bütün fırtınalara dayanan, bütün susamışları sulayan, gönülleri fetheden diriltici bir ruh sunan köklü ve güçlü bir eğitim ve düşünce, “kültür” ve sanat hayatı kuramadığı sürece iki asırdır “debelendiği” bizi yok oluşun eşiğine fırlatan cendereden çıkamaz. Vesselâm.(6 Nisan Yusuf Kaplan)

Bu tespitte dışarıdan gelecek tehlikelerden daha çok bizim yapmamız gerekenleri Yusuf kardeşimiz Asıl savaş eğitim cephesinde, düşünce, kültür, sanat, medya ve gençlik cephesinde verilecek diyor.

Doğru söylüyor.

Yani diyor ki, ‘İNSANA YATIRIM YAPMAK ZORUNDAYIZ!”

Hep yazmışımdır, insanın düzelmediği bir toplum düzelmez. Toplumları yetişmiş insan gücü ayakta tutar. Bu da ancak eğitim sayesinde olur.

Milli, kültürümüze uygun, takva eğitimini dönmeliyiz. Yani kimsenin olmadığı yerde beni Allah(cc) görür diyen nesiller yetiştirmek durumundayız.

Henüz geç değil.

Kalın sağlıcakla

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co