İNSAN TİPLERİ -1

İNSAN TİPLERİ -1

Yakın ve uzak çevreme dikkatli baktığımda çeşitli insan tipleri görüyorum. Aslında her insan tek başına ayrı bir insan tipi ve bu tipleri bir araya getirdiğimizde de insan tipleri ortaya çıkıyor.

Önce şunu yazayım, insan kim? Yolda karşılaştığımız her insan kılıklı insan mı? Bu tartışılır ama insanı insan yapan bizim inancımıza göre inancıdır.

Bediüzzaman, ‘iman insanı insan eder, belki insanı sultan eder…” der. Evet, insan hakiki imana sahip olursa insan olur. İnsan adamın muamelesi düzgündür. Efendimiz bundan dolayı, ‘ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim” buyurmuştur.

TİPLERİN TİPLERİ

Gelelim insan tiplerine, yüce dinimiz insanları üç gurubu ayırıyor. Kâfir(inanmayanlar), münafık(inanmış gibi görünen) ve mümin(Kuran ölçeğinde yaşayan model insan). Bunların açıklamasını yapmaya gerek yok zannederim.

İnsanların gruplamaları ise bilim adamları tarafından farklı alanlarda yapılıyor.  Felsefeciler, sosyologlar, psikologlar, biz eğimciler insanları bendi penceremizden bakarak sınıflama yaparız.

Örneğin kötü bir eğitimci, öğrencilerini tembel ve çalışkan olarak ayırır. İyi bir eğitimci ise çocukların farklılıkları fark ederek, onları kendi ilgi alanları doğrultusunda yönlendirir.

Sosyologlardan bazıları, insanları özgürlükçüler, gelenekçiler, umursamazlar, teslimiyetçiler diye ayırmış.

Bu tipler arasında en çok umursamaz tipleri ben umursuyorum. Bunlar yiyip içip, süslenip- püslenip, gezelim havasında olanlar. Anam rahmetli bunlardan ‘avrat’ olmaz derdi. Babamda ‘vitrin bebeği’ olarak nitelendirirdi.

Bu tipler ile ilgili Sema Maraşlı diyor ki; “ Tesettürü sadece başörtüsü zanneden, boynundan yukarısı ile ailesine ve çevresine muhafazakârım mesajı veren, boynundan aşağısı ile de bedenimi istediğim gibi sergilerim kimse beni kısıtlayamaz, özgürüm mesajı veren kafası karışık olanlar. Çoğu namaz kılmıyor. Dertleri dünya. Yeni mekânlar, son trendler, moda dergileri…

Çoğunun maddi imkanı iyi, İslami sosyete olmaya hevesliler. Durumu olmayanlar da kafe kafe gezerek kendi çaplarında kendilerini göstermeye bakıyorlar. Evliliğe hevesliler fakat yakışıklı ve zengin koca hayalleri var ya da bulmuşlar.  O zaman da en büyük dertleri nişan nerede yapılacak, kına gecesi nerede olacak, herkesi hayran bırakacak düğünü nasıl planlarım, çocuğumun mevlidini hangi lüks mekânda yapabilirim…

Kocaları hayatlarında sadece isteklerini karşılayacak tamamlayıcı bir unsur olarak var. Onlar daha çok kıyafet sitelerini takip ettikleri için konuya pek dahil değillerdi. Gelen az sayıdaki mesajlarda pek bir boştu. “İyi misin sen yaaa” tarzındaydı…”

Evet bir kadın yazarın bu saplamaları enteresan değil mi?

Sonuç olarak biz önce insan olmalıyız ki bu davranışlarımızın kalitesine göre değişir. Kaliteli insan kaliteli davranışlar yapar, onlar adam gibi adamdırlar.

Diğerleri ise bulundukları basamağa göre sınıflanırlar.

İlim ilim bilmektir, ilim kendini bilmektir diyen, Yunus’umuz boşa bunları söylememiş, çünkü kendini bilen, Allah’ın bilir, Allah’ını bilene güvenilir.

Bence insan tipleri arasında en üstünü, güvenilir olanlarıdır.

Siz ne dersiniz.

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co